Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 7/2006, str. 6

Duchowe przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Polsce, rezolucja Parlamentu Europejskiego na temat homofobii, propozycja religii na maturze oraz podsumowanie wizyty „ad limina Apostolorum” - to główne tematy 334. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 31 stycznia 2006 r.

Msza św. żałobna w intencji ofiar katastrofy na Śląsku

„Ze śmierci rodzi się postanowienie większego poświęcenia. Śmierć nie przekreśla wspólnoty, jeszcze bardziej ją akcentuje. Solidarność podczas sobotniej katastrofy to potwierdziła” - mówił ks. Marek Spyra 3 lutego w katowickiej archikatedrze podczas Mszy św. żałobnej w intencji ofiar, ich rodzin i poszkodowanych w sobotniej katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.
Uroczystościom przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Obok rodzin ofiar i osób poszkodowanych w katastrofie wzięli w nich udział: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremierowie - Zyta Gilowska i Ludwik Dorn, a także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński. Do Katowic przyjechali też minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek oraz minister zdrowia Zbigniew Religa.
Hołd ofiarom przyszli złożyć przedstawiciele wielu środowisk - dyplomaci państw, których obywatele zginęli pod zawalonym dachem hali, władze samorządowe, ludzie świata kultury i nauki, kombatanci. Obecni byli również funkcjonariusze straży pożarnej, policji, wojska, straży granicznej, przedstawiciele służb ratowniczych - ratownicy medyczni, górniczy i górscy. Wśród licznych pocztów sztandarowych zabrakło jednego sztandaru - Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, który jeszcze nie został wydobyty spod gruzów hali. U stóp ołtarza płonęło ponad sześćdziesiąt czerwonych lampek upamiętniających ofiary katastrofy.

„Bądźcie mocni wiarą!” - takie będzie hasło papieskiej wizyty w Polsce - ujawnili biskupi na Konferencji Episkopatu.

Przed wizytą Benedykta XVI

Biskupi ujawnili hasło majowej wizyty Papieża Benedykta XVI w Polsce: Bądźcie mocni wiarą! Poinformowali też, że Ojciec Święty będzie przebywać w Polsce od 25 (czwartek) do 28 maja (niedziela). Benedykt XVI odwiedzi kolejno: Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice i Oświęcim. Przewidywana jest też jego krótka wizyta w sanktuarium maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przedtem w kościołach całej Polski odbędą się przygotowania wiernych do tej wizyty: modlitwy, czuwania, rekolekcje.
Nowym tematem była propozycja wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii. Jak zaznaczał bp Stanisław Wielgus, nie da się zrozumieć historii, literatury czy sztuki bez znajomości chrześcijaństwa. Uczestnictwo w lekcjach religii zaś niesie prawo zdawania tego przedmiotu na maturze.
Podczas zebrania biskupi rozmawiali też o sytuacji politycznej w Polsce. Przypomnieli, że misja Kościoła jest ponadpartyjna oraz że Kościół nie wiąże swego dzieła zbawczego ani z żadnym przywódcą, ani z konkretną partią polityczną.
Polscy biskupi skrytykowali też podczas konferencji rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą homofobii. Wydali w tej sprawie specjalne oświadczenie. „Z niepokojem odbieramy próbę ingerencji parlamentarzystów europejskich w stan polskich sumień” - mówił dziennikarzom abp Józef Życiński. Prezentując oświadczenie, zaznaczył, że biskupi z szacunkiem odnosili się do wielu inicjatyw zmierzających do budowania jedności kontynentu europejskiego. Jednak w rezolucji przyjętej 18 stycznia przez Parlament Europejski, dotyczącej homofobii, dostrzegają niepokojące tendencje. Abp Życiński podkreślił, że obok pozytywnego podejścia, w którym parlamentarzyści słusznie odrzucają wszelkie postawy dyskryminacji, pogardy i przemocy wobec osób o skłonnościach homoseksualnych, niepokojące jest skierowanie do rządów państw członkowskich Unii Europejskiej wezwania do zrewidowania prawodawstwa dotyczącego partnerów tej samej płci. „Uważamy, że tego typu apele naruszają normy życia społecznego w Europie. Z niepokojem odbieramy też próbę ingerencji przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w stan polskich sumień” - posumował Ksiądz Arcybiskup.

M. K.

Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Wizyty Ojca Świętego:

Reklama

Pracuje już siedmioosobowy zespół roboczy ds. wizyty Benedykta XVI w Polsce. Współpracuje on z analogicznym zespołem rządowym, powołanym przez premiera Marcinkiewicza. Zaraz po świętach Wielkanocnych Polskę po raz drugi odwiedzi delegacja watykańska przygotowująca pielgrzymkę papieską. Dopracuje ona szczegóły wizyty.
Podczas Konferencji Episkopatu zastanawialiśmy się również nad przygotowaniem duchowym wiernych na przyjęcie Ojca Świętego. W najbliższym czasie opracujemy program duszpasterski na ten temat.

Termin pielgrzymki: 25-28 maja 2006 r.
Trasa: Warszawa - Częstochowa - Kraków - Wadowice - Oświęcim - Kalwaria Zebrzydowska

Pakt stabilizacyjny podpisany

PiS, LPR i Samoobrona podpisały 2 lutego pakt stabilizacyjny. Umowa sygnowana przez Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Leppera i Romana Giertycha dotyczy współpracy tych ugrupowań w parlamencie i ma obowiązywać przez najbliższy rok. W tym czasie rząd ma mieć zapewnioną większość parlamentarną dla uchwalenia ustaw priorytetowych dla Polski. Chodzi m.in. o prawo dotyczące lustracji majątkowej, edukacji narodowej oraz powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
„Podpisaliśmy pakt, który ma zakończyć kryzys parlamentarny i którego realizacja i wcielenie w życie oznacza radykalną zmianę w naszym kraju - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To oznacza zupełnie nową sytuację polskiego państwa, jego wielkie oczyszczenie, jego konsolidację, oznacza nową politykę gospodarczą”. Podobnego zdania był Roman Giertych z LPR: „Dzisiejszy dzień przejdzie do historii Polski jako bardzo ważny. Dzisiaj rozpoczął się proces przekształceń Polski w IV RP”. „Od dzisiaj mogą czuć się spokojnie wszyscy uczciwi Polacy, wszyscy, którzy postępowali zgodnie z prawem” - komentował Andrzej Lepper z Samoobrony.

Tydzień w Polsce

Polska pogrążyła się w żałobie po tragedii, do jakiej doszło w hali Międzynarodowych Targów Katowickich podczas wystawy gołębi pocztowych. W wyniku zawalenia się dachu śmierć poniosły 63 osoby, 2 zaginęły, a ponad 170 odniosło rany.

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza z zadowoleniem podsumował 100 dni swej pracy.

Polska zgodziła się na przystąpienie do unijnego porozumienia o niższych stawkach VAT na niektóre usługi.

Komisja Europejska zażądała od polskiego rządu wyjaśnień w związku ze wstrzymaniem połączenia banków PKO i BPH (należących do włoskiego UniCredit i niemieckiego HVB, który wszedł w fuzję z UniCredit). Urzędnicy w Brukseli zarzucają Polsce łamanie zasady swobodnego przepływu kapitału, Warszawa domaga się z kolei dotrzymania przez Włochów umowy prywatyzacyjnej.

Oburzenie w Polsce wywołały wypowiedzi deputowanych rosyjskiej Dumy, zaprzeczających, iż mordu w Katyniu dokonało na rozkaz Stalina NKWD, i domagających się utworzenia „społecznej komisji śledczej w sprawie ustalenia okoliczności śmierci polskich oficerów”. Brutalną próbę rewizji świeżo odkłamanej prawdy historycznej łączą oni z oskarżeniami Polski o dokonanie „ludobójstwa” na jeńcach sowieckich z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Pod wpływem zdecydowanych działań polskiej dyplomacji i Polonii New York Times sprostował uwłaczający Polsce zwrot „polski obóz śmierci”, pisząc: „Sobibór został założony i był prowadzony przez niemieckich okupantów Polski; nie był to polski obóz śmierci”.

W liście skierowanym do niemieckich redakcji Ambasada RP w Berlinie zwróciła uwagę na pojawiające się w tamtejszych mediach nieprawdziwe sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” w odniesieniu do KL Auschwitz-Birkenau i innych hitlerowskich obozów zagłady.

W Sejmie RP wystąpił Aleksander Milinkiewicz, kandydat białoruskiej opozycji na prezydenta, prawnuk powstańca styczniowego. Podkreślił, że dla opozycji w jego kraju to właśnie Polska jest wzorem walki o godność, honor i niepodległość.

Senatorowie przegłosowali poprawki do budżetu państwa na 2006 r. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 65 senatorów, przeciw było 18, a 14 wstrzymało się od głosu. Większość senatorów opowiedziała się za przywróceniem ograniczonych wcześniej przez posłów niektórych wydatków na administrację; odrzucono natomiast poprawkę zakładającą przeznaczenie 300 mln zł na ratownictwo medyczne. Teraz ustawa budżetowa trafi do Sejmu. Gdyby Sejm chciał odrzucić poprawki Senatu, musi to zrobić bezwzględną większością głosów.

Senat zatwierdził dr. Janusza Kochanowskiego na nowego rzecznika praw obywatelskich. Kilka dni wcześniej został on wybrany na tę funkcję przez Sejm.

Powołano nowy 5-osobowy skład KRRiT (na podstawie zmienionej w 2005 r. ustawy medialnej). Sejm wybrał 2 członków KRRiT - Tomasza Borysiuka (kandydat Samoobrony) i Lecha Haydukiewicza (kandydat LPR), Senat powołał do Rady Witolda Kołodziejskiego (kandydat PiS), a prezydent Lech Kaczyński - posłankę PiS Elżbietę Kruk oraz Wojciecha Dziomdziorę, dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Kultury.

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

2016-12-26 23:12

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Wiesław Podgórski
Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

1. Znak krzyża

2. Akt skruchy – Ojcze nasz – Zdrowaś Maryjo

3. Trzy pierwsze dziesiątki różańca

4. Rozważanie na dany dzień nowenny

5. Dwie następne dziesiątki różańca

6. Modlitwa do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

7. Znak krzyża

Akt skruchy

Boże mój, bardzo żałuję, że Cię obraziłem, ponieważ Ty jesteś nieskończenie dobry i nie masz upodobania w grzechu. Zdecydowanie postanawiam, z pomocą Twojej świętej łaski, już więcej Cię nie obrażać i winy odpokutować.

Rozważanie na dany dzień nowenny

Pierwszy dzień

Święta Matko Ukochana, Przenajświętsza Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły

pozbawiające oddechu Twoje dzieci, wyciągnij do mnie swoje ręce.

Oddaję Ci dzisiaj ten „węzeł” ...... (nazwać go, w miarę możności) i wszystkie jego negatywne konsekwencje w moim życiu.

Powierzam Ci ten dręczący mnie „węzeł”, który czyni mnie nieszczęśliwym i tak bardzo mi przeszkadza w zjednoczeniu się z Tobą i z Twoim Synem Jezusem, moim Zbawcą.

Uciekam się do Ciebie, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, bo w Tobie pokładam nadzieję i wiem, że nigdy nie wzgardziłaś błaganiem grzesznego dziecka, proszącego Cię o pomoc.

Wierzę, że możesz rozwiązać ten „węzeł”, gdyż Jezus daje Ci wszelką moc.

Ufam, że zgodzisz się rozwiązać ten węzeł, gdyż jesteś moją Matką. Wiem, że to zrobisz. Dziękuję Ci, moja ukochana Matko.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Kto szuka łaski, znajdzie ją w rękach Maryi.

Drugi dzień

Maryjo, Matko bardzo kochana, źródło wszystkich łask, moje serce zwraca się dzisiaj do Ciebie. Wyznaję, że jestem grzeszny, i że potrzebuję Twojej pomocy. Przez mój egoizm, urazy, brak wielkoduszności i brak pokory, bardzo często lekceważyłem łaski, jakie dla mnie wypraszasz.

Zwracam się do Ciebie dzisiaj, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, abyś mi uprosiła u swego Syna czystość serca, oderwanie się od siebie, pokorę i ufność. Przeżyję dzisiejszy dzień, praktykując te cnoty. Ofiaruję je Tobie w dowód mojej miłości do Ciebie. Powierzam w Twoje ręce ten „węzeł”...... (nazwać go, w miarę możności), który mi przeszkadza być odbiciem chwały Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja ofiarowała Bogu każdą chwilę swojego dnia.

Trzeci dzień

Matko Pośredniczko, Królowo Nieba, Której ręce otrzymują i przekazują wszystkie bogactwa Króla, zwróć ku mnie swoje miłosierne spojrzenie. Składam w Twoje święte ręce ten „węzeł” mojego życia.....,wszelką urazę, wszelki żal, którego on jest źródłem.

Boże Ojcze, wybacz mi moje winy. Pomóż mi teraz wybaczyć wszystkim, którzy świadomie lub nieświadomie, stali się sprawcami tego „węzła”. W takim stopniu, w jakim Tobie zawierzę, będziesz mógł go rozwiązać. Wobec Ciebie, Matko ukochana, i w imieniu Twojego Syna Jezusa, mojego Zbawiciela, który został tak zelżony, i który potrafił wybaczyć, wybaczam teraz tym wszystkim osobom......, i sobie samemu także wybaczam, na zawsze. Dziękuję Ci Matko, która rozwiązujesz węzły, za rozwiązanie w moim sercu węzła urazy, i tego oto węzła, który Ci powierzam. Amen.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Ten, kto chce łask, zwraca się do Maryi.

Czwarty dzień

Święta Matko Ukochana, przyjmująca wszystkich, którzy Cię szukają, miej litość nade mną.

Składam w Twoje ręce ten „węzeł”..... Przeszkadza mi być w pokoju, paraliżuje moją duszę, przeszkadza mi iść na spotkanie mojego Pana i oddać w służbie dla Niego moje życie.

Rozwiąż Matko ten „węzeł” mojego życia. Poproś Jezusa, by uleczył z paraliżu moją wiarę, potykającą się i upadającą na kamieniach drogi. Idź ze mną, Matko ukochana, abym pojął, że te kamienie są w istocie moimi przyjaciółmi, abym przestał szemrać i bym nauczył się w każdym momencie składać dziękczynienie, uśmiechać się ufny w Twoją moc.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest słońcem i cały świat korzysta z Jej ciepła.

Piąty dzień

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, wielkoduszna i pełna współczucia, zwracam się do Ciebie, by oddać w Twoje ręce, po raz kolejny, ten „węzeł”..... Proszę Cię o Bożą mądrość, abym działał w świetle Ducha Świętego, by rozwiązać wszystkie te trudności.

Nikt nigdy nie widział Cię zagniewaną, przeciwnie, Twoje słowa zawsze były tak pełne łagodności, że widziano w Tobie serce Boga.

Uwolnij mnie od goryczy, gniewu i nienawiści, jakie ten „węzeł” we mnie zrodził.

Matko Ukochana, daj mi Twoją łagodność i Twoją mądrość, abym nauczył się wszystko rozważać w ciszy mojego serca. I tak jak Ty to uczyniłaś w Dniu Pięćdziesiątnicy, wstaw się za mnie u Jezusa, bym otrzymał w moim życiu nowe wylanie Ducha Świętego. Duchu Boży, zstąp na mnie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest bogata w moc u Boga

Szósty dzień

Królowo Miłosierdzia, oddaję Ci ten „węzeł” mojego życia.... i proszę byś mi dała serce,

które umie być cierpliwe, gdy Ty rozwiązujesz ten „węzeł”.

Naucz mnie zasłuchania w Słowo Twojego Syna, spowiadania się, Komunii św., na koniec zostań ze mną i przygotuj moje serce, by z aniołami świętowało łaskę jaką nieprzerwanie mi wypraszasz.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Cała jesteś piękna Maryjo i nie pokalała Cię żadna zmaza.

Siódmy dzień

Matko Przeczysta, zwracam się dzisiaj do Ciebie, błagam Cię byś rozwiązała ten „węzeł” w moim życiu... i uwolniła mnie spod panowania Złego. Bóg powierzył Ci wielką moc nad wszystkimi demonami. Wyrzekam się dzisiaj złych duchów i wszelkich związków, jakie mnie z nimi łączyły. Oświadczam, że Jezus jest moim jedynym Zbawicielem, moim jedynym Panem.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, zetrzyj głowę Kusiciela. Zniszcz pułapki, w których uwięzło moje życie. Dziękuję Ci Matko Ukochana. Przez Twą drogocenną Krew uwolnij mnie Panie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Ty jesteś chwałą Jeruzalem, Ty jesteś dumą naszego narodu.

Ósmy dzień

Dziewicza Matko Boga, bogata w miłosierdzie, miej litość nad Twoim dzieckiem i rozwiąż ten „węzeł”... w moim życiu.

Potrzebuję, byś mnie nawiedziła, tak jak nawiedzałaś Elżbietę. Przynieś mi Jezusa, aby On przyniósł mi Ducha Świętego. Naucz mnie korzystać z cnoty odwagi, radości, pokory, wiary i spraw bym jak Elżbieta został napełniony Duchem Świętym. Chcę żebyś była moją Matką, moją Królową i moją przyjaciółką. Oddaję Ci moje serce i wszystko, co do mnie należy: mój dom, moją rodzinę, moje dobra materialne i duchowe. Należę do Ciebie na zawsze. Złóż we mnie Twoje serce, abym mógł czynić wszystko, co Jezus chce, bym czynił.

Idźmy więc, pełni ufności, do tronu łaski.

Dziewiąty dzień

Matko Przenajświętsza, nasza Orędowniczko, Ty, która rozwiązujesz „węzły”, przychodzę dziś, by Ci podziękować, że zechciałaś rozwiązać ten „węzeł” w moim życiu. Znasz ból, jaki mi sprawia. Dziękuję Matko, że osuszasz w swoim miłosierdziu łzy w moich oczach.

Dziękuję, że mnie przygarniasz w swoje ramiona i pozwalasz, bym otrzymał kolejną łaskę od Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, moja Matko Ukochana, dziękuję Ci za rozwiązanie „węzłów” mojego życia. Otul mnie płaszczem Twej miłości, strzeż mnie, otaczaj swą opieką, napełnij światłem Twego pokoju.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ ROZWIĄZUJĄCEJ WĘZŁY

Dziewico Maryjo, Matko pięknej Miłości, Matko, która nigdy nie opuściłaś dziecka,

wołającego o pomoc, Matko, której ręce nieustannie pracują dla Twoich ukochanych dzieci, gdyż przynagla je Miłość Boża i nieskończone Miłosierdzie, które wylewa się z Twojego serca, zwróć ku mnie Twoje współczujące spojrzenie. Wejrzyj na kłębowisko węzłów, w których dusi się moje życie.

Ty znasz moją rozpacz i mój ból. Wiesz jak bardzo te węzły mnie paraliżują.

Maryjo, Matko, której Bóg powierzył rozwiązanie „węzłów” życia Twoich dzieci, składam w Twoje ręce wstęgę mego życia.

Nikt, nawet Zły Duch, nie może jej pozbawić Twojej miłosiernej pomocy.

W Twoich rękach, nie ma ani jednego węzła, który nie mógłby zostać rozwiązany.

Matko Wszechmogąca, w swej łasce i mocy, z jaką się wstawiasz u Swojego Syna Jezusa, mojego Zbawcy, przyjmij dzisiaj ten „węzeł” ... (nazwać go w miarę możności).

Na chwałę Boga, proszę Cię, byś go rozwiązała, rozwiązała na zawsze. Pokładam w Tobie nadzieję

Jesteś jedyną Pocieszycielką, jaką dał mi Bóg, jesteś fortecą w mojej słabości, bogactwem w mojej nędzy, wyswobodzeniem ze wszystkiego, co mi przeszkadza być z Chrystusem.

Przyjmij moje wołanie.

Strzeż mnie, prowadź mnie, chroń mnie. Ty jesteś moim bezpiecznym schronieniem.

Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

EGZORCYZM

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów,

Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. dla członków Zakonu Maltańskiego

2019-06-24 19:57

kos / Warszawa (KAI)

Mszą św. w katedrze polowej damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego uczcili w poniedziałek święto swego patrona – św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W czasie Eucharystii dziękowano m.in. za piętnaście lat służby ambasadorskiej Vincenzo Manno, ambasadora Zakonu Maltańskiego w Polsce, który kończy misję dyplomatyczną w naszym kraju.

Piotr Drzewiecki

– Gromadzimy się na modlitwie w intencji całego zakonu, w intencji realizacji wszystkich dzieł, którym damy i kawalerowie służą w swej odpowiedzialności, ale równocześnie modlimy się w intencji ambasadora Vincenzo Manno w 15 rocznicę jego posługi ambasadorskiej – powiedział kard. Nycz na początku Mszy św.

Homilię wygłosił bp Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Hierarcha nawiązując do czytań z dnia mówił o powołaniu proroków Izajasza i św. Jana Chrzciciela oraz o charytatywnej działalności Zakonu Maltańskiego w Polsce oraz osobistej misji wieloletniego ambasadora Zakonu Vincenzo Manno. – Spoglądamy na cztery piękne powołania. Powołanie Izajasza, Jana Chrzciciela, Zakonu Maltańskiego i jednego z członków tego zakonu. To były piękne i owocne lata dla Zakonu Maltańskiego w Polsce – podkreślał.

Hierarcha życzył damom i kawalerom Zakonu Maltańskiego w Polsce, aby pamiętali o swej dewizie: Tuitio Fidei et obsequium pauperum (Obrona wiary i służba ubogim).

Eucharystię koncelebrowali ks. Aleksander Seniuk, rektor kościoła Sióstr Wizytek oraz ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego w Polsce. We Mszy św. uczestniczyło liczne grono dam i kawalerów maltańskich.

Po Komunii świętej Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich podziękował ambasadorowi Vincenzo Manno za jego działalność na rzecz rozwoju Zakonu w Polsce i dobrą współpracę z damami i kawalerami zakonu.

Biskup polowy uhonorował ambasadora Manno medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionymi z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

Głos zabrał także ambasador Vincenzo Manno, który ze wzruszeniem mówił o pracy w naszym kraju. Jak podkreślił jest jedynym przedstawicielem korpusu dyplomatycznego w Polsce, którego służba trwa nieprzerwanie od czasów przywrócenia w Polsce urzędu prezydenta w 1989 r. Powiedział, że szczególne więzi łączyły go z prezydentem Lechem Kaczyńskim, podziękował też swoim współpracownikom, biskupowi polowemu za możliwość sprawowania w katedrze polowej Mszy św. w święto patronalne Zakonu oraz swojej małżonce Elżbiecie. Manno przywołał też kilka inicjatyw, które podjął jako ambasador Zakonu Maltańskiego m.in. wizytę prezydenta Kaczyńskiego na Malcie i zorganizowanie wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie, poświęconej historii zakonu.

Zakon Maltański jest najstarszym zakonem rycerskim wywodzącym się ze wspólnoty mniszej, która w poł. XI wieku utworzyła w Jerozolimie szpital i przytułek dla pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej.

Pierwotnie wspólnotę rycerzy nazywano Rycerzami Św. Jana od imienia patrona - Św. Jana Jerozolimskiego (stąd joannici). Następne nazwy - Zakon Rodyjski, a potem Maltański - brały się od terytoriów, jakimi dysponowali w swojej historii. Pełna nazwa jest następująca: Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, Rodos i Malty. Powszechnie używa się nazwy Zakon Maltański. Na czele Zakonu stoi książę i wielki mistrz. Obecnie władzę tymczasową pełni Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto.

Działalność szpitalnicza i dobroczynna na rzecz chorych wyróżnia działania Zakonu od początku jego istnienia, aż do czasów współczesnych. Tradycja szpitalnicza i rycerska ukształtowały charakter posługi Zakonu, której dewizą stały się słowa Tuitio fidei et obsequium pauperum (z łac. Obrona Wiary i Służba Ubogim). Realizowana jest ona przez charytatywną pracę kawalerów i dam zakonu w ramach pomocy humanitarnej, medycznej i innych działań społecznych. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z państwami – obecnie jest ich ok. 110 i ma status stałego obserwatora przy 12 organizacjach międzynarodowych, m.in. ONZ, UNESCO, FAO.

Polska wznowiła po kilkudziesięciu latach przerwy stosunki dyplomatyczne z Zakonem 6 lipca 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem