Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 7/2006, str. 6

Duchowe przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Polsce, rezolucja Parlamentu Europejskiego na temat homofobii, propozycja religii na maturze oraz podsumowanie wizyty „ad limina Apostolorum” - to główne tematy 334. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 31 stycznia 2006 r.

Msza św. żałobna w intencji ofiar katastrofy na Śląsku

„Ze śmierci rodzi się postanowienie większego poświęcenia. Śmierć nie przekreśla wspólnoty, jeszcze bardziej ją akcentuje. Solidarność podczas sobotniej katastrofy to potwierdziła” - mówił ks. Marek Spyra 3 lutego w katowickiej archikatedrze podczas Mszy św. żałobnej w intencji ofiar, ich rodzin i poszkodowanych w sobotniej katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.
Uroczystościom przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Obok rodzin ofiar i osób poszkodowanych w katastrofie wzięli w nich udział: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremierowie - Zyta Gilowska i Ludwik Dorn, a także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński. Do Katowic przyjechali też minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek oraz minister zdrowia Zbigniew Religa.
Hołd ofiarom przyszli złożyć przedstawiciele wielu środowisk - dyplomaci państw, których obywatele zginęli pod zawalonym dachem hali, władze samorządowe, ludzie świata kultury i nauki, kombatanci. Obecni byli również funkcjonariusze straży pożarnej, policji, wojska, straży granicznej, przedstawiciele służb ratowniczych - ratownicy medyczni, górniczy i górscy. Wśród licznych pocztów sztandarowych zabrakło jednego sztandaru - Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, który jeszcze nie został wydobyty spod gruzów hali. U stóp ołtarza płonęło ponad sześćdziesiąt czerwonych lampek upamiętniających ofiary katastrofy.

„Bądźcie mocni wiarą!” - takie będzie hasło papieskiej wizyty w Polsce - ujawnili biskupi na Konferencji Episkopatu.

Przed wizytą Benedykta XVI

Biskupi ujawnili hasło majowej wizyty Papieża Benedykta XVI w Polsce: Bądźcie mocni wiarą! Poinformowali też, że Ojciec Święty będzie przebywać w Polsce od 25 (czwartek) do 28 maja (niedziela). Benedykt XVI odwiedzi kolejno: Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice i Oświęcim. Przewidywana jest też jego krótka wizyta w sanktuarium maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przedtem w kościołach całej Polski odbędą się przygotowania wiernych do tej wizyty: modlitwy, czuwania, rekolekcje.
Nowym tematem była propozycja wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii. Jak zaznaczał bp Stanisław Wielgus, nie da się zrozumieć historii, literatury czy sztuki bez znajomości chrześcijaństwa. Uczestnictwo w lekcjach religii zaś niesie prawo zdawania tego przedmiotu na maturze.
Podczas zebrania biskupi rozmawiali też o sytuacji politycznej w Polsce. Przypomnieli, że misja Kościoła jest ponadpartyjna oraz że Kościół nie wiąże swego dzieła zbawczego ani z żadnym przywódcą, ani z konkretną partią polityczną.
Polscy biskupi skrytykowali też podczas konferencji rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą homofobii. Wydali w tej sprawie specjalne oświadczenie. „Z niepokojem odbieramy próbę ingerencji parlamentarzystów europejskich w stan polskich sumień” - mówił dziennikarzom abp Józef Życiński. Prezentując oświadczenie, zaznaczył, że biskupi z szacunkiem odnosili się do wielu inicjatyw zmierzających do budowania jedności kontynentu europejskiego. Jednak w rezolucji przyjętej 18 stycznia przez Parlament Europejski, dotyczącej homofobii, dostrzegają niepokojące tendencje. Abp Życiński podkreślił, że obok pozytywnego podejścia, w którym parlamentarzyści słusznie odrzucają wszelkie postawy dyskryminacji, pogardy i przemocy wobec osób o skłonnościach homoseksualnych, niepokojące jest skierowanie do rządów państw członkowskich Unii Europejskiej wezwania do zrewidowania prawodawstwa dotyczącego partnerów tej samej płci. „Uważamy, że tego typu apele naruszają normy życia społecznego w Europie. Z niepokojem odbieramy też próbę ingerencji przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w stan polskich sumień” - posumował Ksiądz Arcybiskup.

M. K.

Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Wizyty Ojca Świętego:

Reklama

Pracuje już siedmioosobowy zespół roboczy ds. wizyty Benedykta XVI w Polsce. Współpracuje on z analogicznym zespołem rządowym, powołanym przez premiera Marcinkiewicza. Zaraz po świętach Wielkanocnych Polskę po raz drugi odwiedzi delegacja watykańska przygotowująca pielgrzymkę papieską. Dopracuje ona szczegóły wizyty.
Podczas Konferencji Episkopatu zastanawialiśmy się również nad przygotowaniem duchowym wiernych na przyjęcie Ojca Świętego. W najbliższym czasie opracujemy program duszpasterski na ten temat.

Termin pielgrzymki: 25-28 maja 2006 r.
Trasa: Warszawa - Częstochowa - Kraków - Wadowice - Oświęcim - Kalwaria Zebrzydowska

Pakt stabilizacyjny podpisany

PiS, LPR i Samoobrona podpisały 2 lutego pakt stabilizacyjny. Umowa sygnowana przez Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Leppera i Romana Giertycha dotyczy współpracy tych ugrupowań w parlamencie i ma obowiązywać przez najbliższy rok. W tym czasie rząd ma mieć zapewnioną większość parlamentarną dla uchwalenia ustaw priorytetowych dla Polski. Chodzi m.in. o prawo dotyczące lustracji majątkowej, edukacji narodowej oraz powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
„Podpisaliśmy pakt, który ma zakończyć kryzys parlamentarny i którego realizacja i wcielenie w życie oznacza radykalną zmianę w naszym kraju - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To oznacza zupełnie nową sytuację polskiego państwa, jego wielkie oczyszczenie, jego konsolidację, oznacza nową politykę gospodarczą”. Podobnego zdania był Roman Giertych z LPR: „Dzisiejszy dzień przejdzie do historii Polski jako bardzo ważny. Dzisiaj rozpoczął się proces przekształceń Polski w IV RP”. „Od dzisiaj mogą czuć się spokojnie wszyscy uczciwi Polacy, wszyscy, którzy postępowali zgodnie z prawem” - komentował Andrzej Lepper z Samoobrony.

Tydzień w Polsce

Polska pogrążyła się w żałobie po tragedii, do jakiej doszło w hali Międzynarodowych Targów Katowickich podczas wystawy gołębi pocztowych. W wyniku zawalenia się dachu śmierć poniosły 63 osoby, 2 zaginęły, a ponad 170 odniosło rany.

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza z zadowoleniem podsumował 100 dni swej pracy.

Polska zgodziła się na przystąpienie do unijnego porozumienia o niższych stawkach VAT na niektóre usługi.

Komisja Europejska zażądała od polskiego rządu wyjaśnień w związku ze wstrzymaniem połączenia banków PKO i BPH (należących do włoskiego UniCredit i niemieckiego HVB, który wszedł w fuzję z UniCredit). Urzędnicy w Brukseli zarzucają Polsce łamanie zasady swobodnego przepływu kapitału, Warszawa domaga się z kolei dotrzymania przez Włochów umowy prywatyzacyjnej.

Oburzenie w Polsce wywołały wypowiedzi deputowanych rosyjskiej Dumy, zaprzeczających, iż mordu w Katyniu dokonało na rozkaz Stalina NKWD, i domagających się utworzenia „społecznej komisji śledczej w sprawie ustalenia okoliczności śmierci polskich oficerów”. Brutalną próbę rewizji świeżo odkłamanej prawdy historycznej łączą oni z oskarżeniami Polski o dokonanie „ludobójstwa” na jeńcach sowieckich z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Pod wpływem zdecydowanych działań polskiej dyplomacji i Polonii New York Times sprostował uwłaczający Polsce zwrot „polski obóz śmierci”, pisząc: „Sobibór został założony i był prowadzony przez niemieckich okupantów Polski; nie był to polski obóz śmierci”.

W liście skierowanym do niemieckich redakcji Ambasada RP w Berlinie zwróciła uwagę na pojawiające się w tamtejszych mediach nieprawdziwe sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” w odniesieniu do KL Auschwitz-Birkenau i innych hitlerowskich obozów zagłady.

W Sejmie RP wystąpił Aleksander Milinkiewicz, kandydat białoruskiej opozycji na prezydenta, prawnuk powstańca styczniowego. Podkreślił, że dla opozycji w jego kraju to właśnie Polska jest wzorem walki o godność, honor i niepodległość.

Senatorowie przegłosowali poprawki do budżetu państwa na 2006 r. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 65 senatorów, przeciw było 18, a 14 wstrzymało się od głosu. Większość senatorów opowiedziała się za przywróceniem ograniczonych wcześniej przez posłów niektórych wydatków na administrację; odrzucono natomiast poprawkę zakładającą przeznaczenie 300 mln zł na ratownictwo medyczne. Teraz ustawa budżetowa trafi do Sejmu. Gdyby Sejm chciał odrzucić poprawki Senatu, musi to zrobić bezwzględną większością głosów.

Senat zatwierdził dr. Janusza Kochanowskiego na nowego rzecznika praw obywatelskich. Kilka dni wcześniej został on wybrany na tę funkcję przez Sejm.

Powołano nowy 5-osobowy skład KRRiT (na podstawie zmienionej w 2005 r. ustawy medialnej). Sejm wybrał 2 członków KRRiT - Tomasza Borysiuka (kandydat Samoobrony) i Lecha Haydukiewicza (kandydat LPR), Senat powołał do Rady Witolda Kołodziejskiego (kandydat PiS), a prezydent Lech Kaczyński - posłankę PiS Elżbietę Kruk oraz Wojciecha Dziomdziorę, dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Kultury.

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Andrzej Wręczycki

2019-10-18 10:41

Red.

Ze smutkiem i jednocześnie nadzieją spotkania w wieczności informujemy, że w czwartek 17 października 2019 roku odszedł do Pana śp. ks. Andrzej Wręczycki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Gorzowskiej na Jasną Górę, a także wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie.

fb

W 2014 roku podczas wywiadu, który udzielił naszej redakcji ks. Wręczycki powiedział: „Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.”

Rip

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem