Reklama

Z Polski

Duchowe przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Polsce, rezolucja Parlamentu Europejskiego na temat homofobii, propozycja religii na maturze oraz podsumowanie wizyty „ad limina Apostolorum” - to główne tematy 334. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 31 stycznia 2006 r.

Msza św. żałobna w intencji ofiar katastrofy na Śląsku

„Ze śmierci rodzi się postanowienie większego poświęcenia. Śmierć nie przekreśla wspólnoty, jeszcze bardziej ją akcentuje. Solidarność podczas sobotniej katastrofy to potwierdziła” - mówił ks. Marek Spyra 3 lutego w katowickiej archikatedrze podczas Mszy św. żałobnej w intencji ofiar, ich rodzin i poszkodowanych w sobotniej katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.
Uroczystościom przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Obok rodzin ofiar i osób poszkodowanych w katastrofie wzięli w nich udział: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremierowie - Zyta Gilowska i Ludwik Dorn, a także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński. Do Katowic przyjechali też minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek oraz minister zdrowia Zbigniew Religa.
Hołd ofiarom przyszli złożyć przedstawiciele wielu środowisk - dyplomaci państw, których obywatele zginęli pod zawalonym dachem hali, władze samorządowe, ludzie świata kultury i nauki, kombatanci. Obecni byli również funkcjonariusze straży pożarnej, policji, wojska, straży granicznej, przedstawiciele służb ratowniczych - ratownicy medyczni, górniczy i górscy. Wśród licznych pocztów sztandarowych zabrakło jednego sztandaru - Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, który jeszcze nie został wydobyty spod gruzów hali. U stóp ołtarza płonęło ponad sześćdziesiąt czerwonych lampek upamiętniających ofiary katastrofy.

„Bądźcie mocni wiarą!” - takie będzie hasło papieskiej wizyty w Polsce - ujawnili biskupi na Konferencji Episkopatu.

Przed wizytą Benedykta XVI

Biskupi ujawnili hasło majowej wizyty Papieża Benedykta XVI w Polsce: Bądźcie mocni wiarą! Poinformowali też, że Ojciec Święty będzie przebywać w Polsce od 25 (czwartek) do 28 maja (niedziela). Benedykt XVI odwiedzi kolejno: Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice i Oświęcim. Przewidywana jest też jego krótka wizyta w sanktuarium maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przedtem w kościołach całej Polski odbędą się przygotowania wiernych do tej wizyty: modlitwy, czuwania, rekolekcje.
Nowym tematem była propozycja wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii. Jak zaznaczał bp Stanisław Wielgus, nie da się zrozumieć historii, literatury czy sztuki bez znajomości chrześcijaństwa. Uczestnictwo w lekcjach religii zaś niesie prawo zdawania tego przedmiotu na maturze.
Podczas zebrania biskupi rozmawiali też o sytuacji politycznej w Polsce. Przypomnieli, że misja Kościoła jest ponadpartyjna oraz że Kościół nie wiąże swego dzieła zbawczego ani z żadnym przywódcą, ani z konkretną partią polityczną.
Polscy biskupi skrytykowali też podczas konferencji rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą homofobii. Wydali w tej sprawie specjalne oświadczenie. „Z niepokojem odbieramy próbę ingerencji parlamentarzystów europejskich w stan polskich sumień” - mówił dziennikarzom abp Józef Życiński. Prezentując oświadczenie, zaznaczył, że biskupi z szacunkiem odnosili się do wielu inicjatyw zmierzających do budowania jedności kontynentu europejskiego. Jednak w rezolucji przyjętej 18 stycznia przez Parlament Europejski, dotyczącej homofobii, dostrzegają niepokojące tendencje. Abp Życiński podkreślił, że obok pozytywnego podejścia, w którym parlamentarzyści słusznie odrzucają wszelkie postawy dyskryminacji, pogardy i przemocy wobec osób o skłonnościach homoseksualnych, niepokojące jest skierowanie do rządów państw członkowskich Unii Europejskiej wezwania do zrewidowania prawodawstwa dotyczącego partnerów tej samej płci. „Uważamy, że tego typu apele naruszają normy życia społecznego w Europie. Z niepokojem odbieramy też próbę ingerencji przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w stan polskich sumień” - posumował Ksiądz Arcybiskup.

M. K.

Reklama

Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Wizyty Ojca Świętego:

Pracuje już siedmioosobowy zespół roboczy ds. wizyty Benedykta XVI w Polsce. Współpracuje on z analogicznym zespołem rządowym, powołanym przez premiera Marcinkiewicza. Zaraz po świętach Wielkanocnych Polskę po raz drugi odwiedzi delegacja watykańska przygotowująca pielgrzymkę papieską. Dopracuje ona szczegóły wizyty.
Podczas Konferencji Episkopatu zastanawialiśmy się również nad przygotowaniem duchowym wiernych na przyjęcie Ojca Świętego. W najbliższym czasie opracujemy program duszpasterski na ten temat.

Termin pielgrzymki: 25-28 maja 2006 r.
Trasa: Warszawa - Częstochowa - Kraków - Wadowice - Oświęcim - Kalwaria Zebrzydowska

Pakt stabilizacyjny podpisany

PiS, LPR i Samoobrona podpisały 2 lutego pakt stabilizacyjny. Umowa sygnowana przez Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Leppera i Romana Giertycha dotyczy współpracy tych ugrupowań w parlamencie i ma obowiązywać przez najbliższy rok. W tym czasie rząd ma mieć zapewnioną większość parlamentarną dla uchwalenia ustaw priorytetowych dla Polski. Chodzi m.in. o prawo dotyczące lustracji majątkowej, edukacji narodowej oraz powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
„Podpisaliśmy pakt, który ma zakończyć kryzys parlamentarny i którego realizacja i wcielenie w życie oznacza radykalną zmianę w naszym kraju - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To oznacza zupełnie nową sytuację polskiego państwa, jego wielkie oczyszczenie, jego konsolidację, oznacza nową politykę gospodarczą”. Podobnego zdania był Roman Giertych z LPR: „Dzisiejszy dzień przejdzie do historii Polski jako bardzo ważny. Dzisiaj rozpoczął się proces przekształceń Polski w IV RP”. „Od dzisiaj mogą czuć się spokojnie wszyscy uczciwi Polacy, wszyscy, którzy postępowali zgodnie z prawem” - komentował Andrzej Lepper z Samoobrony.

Tydzień w Polsce

Polska pogrążyła się w żałobie po tragedii, do jakiej doszło w hali Międzynarodowych Targów Katowickich podczas wystawy gołębi pocztowych. W wyniku zawalenia się dachu śmierć poniosły 63 osoby, 2 zaginęły, a ponad 170 odniosło rany.

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza z zadowoleniem podsumował 100 dni swej pracy.

Polska zgodziła się na przystąpienie do unijnego porozumienia o niższych stawkach VAT na niektóre usługi.

Komisja Europejska zażądała od polskiego rządu wyjaśnień w związku ze wstrzymaniem połączenia banków PKO i BPH (należących do włoskiego UniCredit i niemieckiego HVB, który wszedł w fuzję z UniCredit). Urzędnicy w Brukseli zarzucają Polsce łamanie zasady swobodnego przepływu kapitału, Warszawa domaga się z kolei dotrzymania przez Włochów umowy prywatyzacyjnej.

Oburzenie w Polsce wywołały wypowiedzi deputowanych rosyjskiej Dumy, zaprzeczających, iż mordu w Katyniu dokonało na rozkaz Stalina NKWD, i domagających się utworzenia „społecznej komisji śledczej w sprawie ustalenia okoliczności śmierci polskich oficerów”. Brutalną próbę rewizji świeżo odkłamanej prawdy historycznej łączą oni z oskarżeniami Polski o dokonanie „ludobójstwa” na jeńcach sowieckich z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Pod wpływem zdecydowanych działań polskiej dyplomacji i Polonii New York Times sprostował uwłaczający Polsce zwrot „polski obóz śmierci”, pisząc: „Sobibór został założony i był prowadzony przez niemieckich okupantów Polski; nie był to polski obóz śmierci”.

W liście skierowanym do niemieckich redakcji Ambasada RP w Berlinie zwróciła uwagę na pojawiające się w tamtejszych mediach nieprawdziwe sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” w odniesieniu do KL Auschwitz-Birkenau i innych hitlerowskich obozów zagłady.

W Sejmie RP wystąpił Aleksander Milinkiewicz, kandydat białoruskiej opozycji na prezydenta, prawnuk powstańca styczniowego. Podkreślił, że dla opozycji w jego kraju to właśnie Polska jest wzorem walki o godność, honor i niepodległość.

Senatorowie przegłosowali poprawki do budżetu państwa na 2006 r. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 65 senatorów, przeciw było 18, a 14 wstrzymało się od głosu. Większość senatorów opowiedziała się za przywróceniem ograniczonych wcześniej przez posłów niektórych wydatków na administrację; odrzucono natomiast poprawkę zakładającą przeznaczenie 300 mln zł na ratownictwo medyczne. Teraz ustawa budżetowa trafi do Sejmu. Gdyby Sejm chciał odrzucić poprawki Senatu, musi to zrobić bezwzględną większością głosów.

Senat zatwierdził dr. Janusza Kochanowskiego na nowego rzecznika praw obywatelskich. Kilka dni wcześniej został on wybrany na tę funkcję przez Sejm.

Powołano nowy 5-osobowy skład KRRiT (na podstawie zmienionej w 2005 r. ustawy medialnej). Sejm wybrał 2 członków KRRiT - Tomasza Borysiuka (kandydat Samoobrony) i Lecha Haydukiewicza (kandydat LPR), Senat powołał do Rady Witolda Kołodziejskiego (kandydat PiS), a prezydent Lech Kaczyński - posłankę PiS Elżbietę Kruk oraz Wojciecha Dziomdziorę, dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Kultury.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wicepremier Kaczyński wzmocni premiera

2020-09-25 16:53

[ TEMATY ]

komentarz

premier

Kaczyński Jarosław

PiS

Fot. wybierzpis.pl

Jest kilka powodów, dla których prezes PiS Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu. Najważniejszy z nich to wzmocnienie pozycji Mateusza Morawieckiego w obozie władzy i jednoczesne poskromienie temperamentów wśród koalicjantów.

Według potwierdzonych informacji Jarosław Kaczyński ma w nowym rządzie zostać wicepremierem i szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, który będzie nadzorował Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli kluczowe resorty siłowe.

Prezes największej koalicyjnej partii będzie stabilizował władze w Polsce tak, by poszczególni ministrowie współdziałali, a nie konkurowali między sobą. Skończy się także bieganie na Nowogrodzką, by poza rządem negocjować rożne decyzje. Władza wykonawcza dzięki temu będzie bardziej spójna, bo wszystkie najważniejsze decyzje w Polsce będą podejmowane w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nie jest bowiem tajemnicą, że w rządzie i także poza nim są osoby, które mają ambicje polityczne, by przejąć władzę po prezesie Jarosławie Kaczyńskim. Dlatego też starają się osłabić pozycję Mateusza Morawieckiego, którego prezes PiS już praktycznie namaścił na swojego następcę.

Na razie większych tarć w rządzie nie będzie, bo po ostatnich sporach politycy raczej będą unikać konfrontacji. Jednak za kilka tygodni czekać nas może następny festiwal, bo najpierw będzie szczegółowa rekonstrukcja rządu zapowiadana od miesięcy, a później programowy kongres Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński mówił, że będzie to ważny etap reformy całej partii. Prawdopodobnie ma ruszyć proces stopniowego przekazywania władzy.

Zapowiada się więc bardzo ciekawa polityczna jesień, która - jak wiele na to wskazuje - może zostać brutalnie zatrzymana przez szalejącą pandemię koronowariusa. Wtedy polityczni wizjonerzy oraz polityczni fajterzy będą musieli zamrozić swoje plany, a ambicje odłożyć na bok.

CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy którym stanie pomnik będący wotum za pomoc Matki Bożej w obronie Warszawy w 1920 roku.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia budowy pomnika Matki Bożej Łaskawej można znaleźć tutaj.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”. Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”. Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję