Reklama

Świat

Bp Lechowicz: W duszpasterstwie emigracyjnym ważne jest świadectwo

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Rytel-Andrianik

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: -Prosimy Księdza Biskupa o podzielenie się wspomnieniami ze spotkania z Ojcem Świętym.

Bp Wiesław Lechowicz:-Zawsze takim punktem kulminacyjnym wizyty Ad limina Apostolorum jest spotkanie z Ojcem Świętym, ja uczestniczyłem w nim razem z biskupami z archidiecezji warszawskiej, warszawsko-praskiej, diecezji kieleckiej oczywiście archidiecezji krakowskiej, bielsko-żywieckiej, kieleckiej no i naturalnie tarnowskiej. Atmosfera tego spotkania była bardzo rodzina, Ojciec Święty nie stwarzał żadnego dystansu, wręcz przeciwnie swoim zachowaniem bezpośredniością, naturalnością stwarzał taki rodzinny klimat.

Jeżeli chodzi o tematy podejmowane podczas tego spotkania to było ich bardzo dużo. Myślę, że dwa były takie najważniejsze. Pierwszy związany z rodziną, duszpasterstwem rodzin. Ojciec Święty dzielił się swoimi doświadczeniami zarówno z pracy duszpasterskiej, nawet podał kilka przykładów związanych z jego rodziną, z wychowaniem w jego rodzinnym domu.

Drugi temat był związany z nową ewangelizacją, mówiliśmy o kerygmacie, ogłoszeniu Słowa Bożego, o nowych sposobach docierania do ludzi, również i tych żyjących na emigracji. To był temat, który mnie osobiście z wiadomych względów najbardziej interesował. Ojciec Święty podzielił troskę o emigrantów polskich żyjących za granicą, twierdząc, że jest to problem bardzo ważny i wobec tego współczesnego fenomenu związanego z emigracją ludzi Kościół nie może zostać obojętny.

Reklama

W tym kontekście papież przywołał historię tych, którzy zginęli niestety w wodach u wybrzeży Lampedusy. Podał też przykład księdza arcybiskupa Krajewskiego, który z wielkim oddaniem i poświęceniem przez cały dzień towarzyszył ratownikom wyciągającym ciała topielców, błogosławił ich. Ten przykład towarzyszenia i bycia w takich tragicznych chwilach pociągną wszystkich ratowników i policjantów do przystąpienia do spowiedzi świętej. Tym przykładem posłużył się Ojciec Święty Franciszek, by pokazać, że duszpasterze nie tylko na emigracji, ale w każdych okolicznościach życia powinni towarzyszyć ludziom, często w takich sytuacjach codziennych niekoniecznie tak spektakularnych, jak ta przywołana z Lampedusy. Duszpasterze właśnie powinni być na co dzień z ludźmi, w ich radościach i smutkach, a z całą pewnością to towarzyszenie ludziom z czasem doprowadzi ich do refleksji nad sobą nad swoim życiem i relacją do Pana Boga. I może zaowocować nawiązaniem przyjaźni przez życie sakramentalne.

To spotkanie z Ojcem Świętym na pewno było bardzo inspirujące i sądzę, że również w dziedzinie duszpasterstwa emigracyjnego dawało nam nie tylko dużo do myślenia, ale i zachęcało do podejmowania kolejnych działań, bo przecież wiadomo, że sytuacja Polaków, zwłaszcza tych którzy dopiero wyjechali do pracy za granicę, niestety, nie jest łatwa. Potrzeba towarzyszenia im jest szczególnie aktualna i konieczna.

Przy okazji chciałbym podziękować redakcji „Niedzieli” za to, że interesuję się tematyką związaną z duszpasterstwem polskich emigrantów. Często na łamach „Niedzieli” pojawiają się artykuły związane z duszpasterstwem polskiej emigracji czy też życiem Polaków i Polonii za granicą.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE „AD LIMINA”

2014-02-05 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Budzik: Papież dodał nam nowego ducha i tchnął nowe siły w serca

[ TEMATY ]

ad limina

abp Stanisław Budzik

ad limina Apostolorum

Ks. Tomasz Podlewski

Abp Stanisław Budzik

Abp Stanisław Budzik

Z abp. Stanisławem Budzikiem podczas wizyty "ad limina" w Rzymie rozmawia nasz korespondent ks. Tomasz Podlewski.

Ks. Tomasz Podlewski: Jakie są Księdza Biskupa wrażenia zaraz po wyjściu z wizytu u Ojca Świętego Franciszka?

CZYTAJ DALEJ

Misjonarka. Helenka Kmieć

2022-01-23 17:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Dziewczyna, która inaczej niż chce dzisiejszy świat, nie szukała przygód i uciech dla siebie. Żyła przede wszystkim dla innych i pomagała w ich trudnym życiu. Zamordowana przez młodego Boliwijczyka. Mija 5 lat od śmierci Helenki Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Podróż z kolędą przez świat

Przyszli jak dawni kolędnicy: z uśmiechem, z kolędą, z pastorałką i z dobrymi życzeniami. 23 stycznia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne z różnych zakątków świata wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka.

– To niezwykły dar i przywilej móc pełnym głosem i w pełnej harmonii śpiewać o tych wielkich tajemnicach, kiedy Bóg zszedł na ziemię. Chcemy jeszcze raz ogłosić, że Bóg się rodzi, a moc truchleje – podkreślił prowadzący koncert Darek Madejski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję