Reklama

Wiara

Jasna Góra: 25 marca zawierzenie Rosji i Ukrainy w łączności z papieżem

25 marca, gdy papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi także Jasna Góra trwać będzie w łączności duchowej z Ojcem Świętym, by prosić miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Maryi o dar pokoju i ustanie rozlewu krwi.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook/Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Czynić to będziemy błagając na różańcu. Zapraszam 25 marca, w piątek na godz. 19.30 do bazyliki, gdzie rozpoczniemy procesję różańcową, która z Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki przejdzie symbolicznym szlakiem po wałach. Następnie w Kaplicy Matki Bożej modlić się będziemy Akatystem, a więc hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu - informuje przeor Jasnej Góry.

O. Samuel Pacholski przypomina, że częstochowska Ikona łączy Wschód z Zachodem a Maryja, jak mówił papież Franciszek, czczona jest tu jako Matka, która, jak w Kanie, wyprasza cuda: „Papież mówił, że w tym obrazie widzimy Maryję jako Tę, która głęboko w sercu nosi ludzkie problemy i nie tylko je nosi, ale interweniuje w taki sposób, że człowiek z zadziwieniem patrzy potem na ten cud Maryi, przez Jej wstawiennictwo dokonany”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według najwcześniejszych źródeł Obraz w czasie wojny prowadzonej przez Ludwika Węgierskiego, Władysław Opolczyk, namiestnik króla na Rusi, znalazł w Bełzie, to teren dzisiejszej Ukrainy i stamtąd zabrał go do Częstochowy.

Reklama

Matka Boża w Fatimie, gdzie 25 marca także zostanie wypowiedziany akt zawierzenia, prosiła o modlitwę różańcową. Dlatego ta modlitwa zanoszona będzie też na Jasnej Górze.

Procesja różańcowa przejdzie Wałami, symbolicznym szlakiem o. Kordeckiego, który w czasie wojny polsko-szwedzkiej z monstrancją w dłoniach, błagał o pomoc. Modlitwę poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Następnie w Kaplicy Matki Bożej trwać będzie błaganie Akatystem, a więc hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu. Treścią hymnu jest pochwała Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej lub świętych, zwłaszcza męczenników.

O 21.00 uczestnicy modlitwy staną do Apelu, w czasie którego rozważanie poprowadzi przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Paulini zapraszają i przypominają, że ufne wołanie do Boga, może zmieć losy świata.

2022-03-21 10:05

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po światło do Maryi

Stojąc przez Ikoną Czarnej Madonny w Kaplicy Jasnogórskiej, czujmy, że otwierają się nasze oczy i serca na wiele spraw, rodzą się różne myśli, pojawiają się znaki zapytania, przychodzą głębokie natchnienia. Jasna Góra powinna odnaleźć się w naszej świadomości szczególnie w Roku Wiary. Tak się zresztą dzieje, wielu z nas odbywa z tego powodu środowiskowe lub swoje prywatne pielgrzymki do Częstochowy, lub chociażby za pośrednictwem Radia Maryja czy Telewizji Trwam, uczestniczy w codziennym Apelu Jasnogórskim. Bo Jasna Góra świeci polskiemu Kościołowi, każdemu wierzącemu człowiekowi niczym gwiazda zaranna.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

KAI: Strona kościelna od kilku miesięcy rozmawia z rządem w sprawie planowanych przez władze państwowe zmian w organizacji lekcji religii w szkole. Jaki jest efekt tych spotkań?

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

2024-06-18 18:10

BP KEP

bp Wojciech Osial

bp Wojciech Osial

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję