XIV Światowy Dzień Chorego
Reklama
11 lutego trwała specjalna modlitwa w intencji chorych. Mszy św. o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Kamil Szustak. W Eucharystii uczestniczyło kilkuset wiernych, m.in.: grupa niepełnosprawnych z Wieliczki, pielgrzymi z Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz z Fundacji na rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy w Krakowie. Te grupy od kilku już lat 11 lutego modlą się na Jasnej Górze.
W homilii o. Szustak podkreślił, że dzięki idei Światowego Dnia Chorego „ludzkość inaczej patrzy na sens ludzkiego cierpienia, jak również na tych wszystkich, którzy z taką miłością pochylają się nad tajemnicą ludzkiego cierpienia”. „I kiedy w naszej Ojczyźnie słyszymy, że jest chora służba zdrowia, to potrzeba, żeby najzdrowsi byli ci, którzy noszą na sobie brzemię i ciężar cierpienia w zjednoczeniu z Chrystusem w ukrzyżowaniu. By ich serce otwarte na działanie łaski Bożej było właśnie tą modlitwą dziękczynienia, uwielbienia Boga za Jego miłosierdzie” - powiedział o. Szustak. Ludzie chorzy i cierpiący zgromadzeni w Kaplicy mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Po Eucharystii o. Szustak odprawił nabożeństwo lurdzkie z indywidualnym błogosławieństwem chorych Najświętszym Sakramentem.
W Orędziu na XIV Światowy Dzień Chorego Benedykt XVI napisał m.in. te słowa: „Pamiętając o uwadze, jaką czcigodny mój Poprzednik przywiązywał do tych dorocznych obchodów, ja także, Drodzy Bracia i Siostry, chciałbym wziąć duchowy udział w Światowym Dniu Chorego, aby w harmonii z jego uczestnikami zastanowić się nad sytuacją chorych umysłowo na świecie i aby pobudzić zaangażowanie wspólnot kościelnych do dawania wobec nich świadectwa czułego miłosierdzia Pańskiego (...). Chciałbym - napisał Papież - wyrazić uznanie dla zasług tych wszystkich, którzy w rozmaity sposób i na różnym szczeblu działają, aby nie zabrakło ducha solidarności i wytrwałości w otaczaniu troską tych naszych braci i sióstr, czerpiąc natchnienie z ideałów i zasad ludzkich i ewangelicznych”.
Maturzyści
Tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę rozpoczęli uczniowie diecezji pelplińskiej. Przybyli 11 lutego w liczbie ok. 3 tys.
Mszy św. o godz. 17.00 w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Piotr Krupa z Pelplina, z którym koncelebrowało 40 kapłanów, wśród nich ks. Arkadiusz Ćwikliński, diecezjalny duszpasterz młodzieży i organizator pielgrzymki. Pielgrzymów powitał o. Ireneusz Pyłka. „Mówi się, że każdy wierzący Polak choć raz w swoim życiu, w chwili dla niego najważniejszej, jedzie na Jasną Górę przed Cudowny Obraz - mówił do młodzieży bp Krupa. - Przed Wami ważna chwila. Już wnet matura. I na pewno przyjechaliście prosić Maryję o pomoc w tym ogromnym trudzie intelektualnym. Ale po maturze dalej trwa proces dojrzewania, związany z ciągłym trudem odróżniania prawdy od kłamstwa, dobra od zła, świętości od grzechu. Dojrzewanie rozłożone jest na całe życie, niekiedy bardzo trudne. Jakże się cieszę, że mogę w tym ważnym momencie być dzisiaj razem z Wami tu, u Maryi, naszej Matki i Królowej”.
W Sali o. Kordeckiego maturzyści spotkali się z muzykiem i publicystą Janem Pospieszalskim, który podzielił się z nimi świadectwem swojej wiary. Apel Jasnogórski, który poprowadził ks. Ćwikliński, zakończył pielgrzymkę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Paulińskie rekolekcje powołaniowe
Druga seria rekolekcji zgromadziła w dniach 9-12 lutego na Jasnej Górze 28 uczestników - uczniów szkół średnich, maturzystów i studentów. Konferencję na temat powołania głosił o. Bogusław Sroka - referent ds. powołań. W programie były również: codzienna Msza św., Różaniec, rozważanie Słowa Bożego oraz spotkanie z ojcami, braćmi i klerykami.
Powołaniowe rekolekcje odbywają się w dwóch, trwających 3 dni, seriach - letniej i zimowej. Bierze w nich udział od 200 do 300 osób.
Jasnogórska muzyka dawna nominowana do Fryderyka
Płyta z jasnogórską muzyką dawną Musica Claromontana otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk 2005 w kategorii „album roku - muzyka dawna”. Rozdanie nagród odbędzie się w marcu.
„To wielkie wyróżnienie dla polskiej kultury muzycznej zdeponowanej na Jasnej Górze, ukoronowanie tego, co zgromadziliśmy w klasztornych archiwach” - powiedział o. Nikodem Kilnar, opiekun jasnogórskich chórów i muzykaliów.
Jasna Góra przed trzema laty rozpoczęła publikację archiwalnych muzykaliów i nagrywanie kompozycji sprzed wieków na płytach CD.
W jasnogórskim archiwum jest ponad 3 tys. kompozycji. Znajdują się tu dzieła około 120 polskich muzyków, w tym 40 jasnogórskich, ale i 100 niemieckich oraz austriackich, a także 60 włoskich i tyle samo czeskich i słowackich twórców. Jasna Góra była nie tylko sanktuarium maryjnym, ale i centrum kulturalnym, a jej kapela w XVII i XVIII wieku należała do najlepszych zespołów w Polsce i Europie.
W skrócie
8 lutego na Jasnej Górze modlił się arcybiskup Awinionu Jean-Pierre Cattenoz.
Zapowiedzi
3-5 marca - 22. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych
Więcej wiadomości na stronie internetowej