Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 13/2006, str. 5

Francja

Proces o stwierdzenie cudu

Rozpoczął się proces kanoniczny mający na celu stwierdzenie, czy nastąpił cud za wstawiennictwem Jana Pawła II. Proces odbędzie się we Francji, gdzie mieszka zakonnica, która - po modlitwie za wstawiennictwem zmarłego Papieża - została w niewyjaśniony medycznie sposób uzdrowiona. - Proces ma na celu stwierdzenie, czy przypadek zakonnicy może być uznany za cud wymagany do beatyfikacji Jana Pawła II - mówi ks. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II.
Za przeprowadzenie procesu odpowiedzialny jest biskup diecezji, na terenie której mieszka uzdrowiona zakonnica. Cierpiała ona na szybko postępującą chorobę Parkinsona. Bardzo silne drżenie rąk nie pozwalało siostrze wykonywać dotychczasowej pracy pielęgniarki zajmującej się noworodkami.
- Po śmierci Jana Pawła II przełożona generalna i siostry ze Zgromadzenia, do którego należy zakonnica, zaczęły modlić się o jej uzdrowienie, wzywając wstawiennictwa zmarłego Papieża - opowiada ks. Oder. Dokładnie dwa miesiące po śmierci Ojca Świętego - 2 czerwca 2005 r. „symptomy choroby nagle ustąpiły. Z punktu widzenia nauki, lekarz nie może wyjaśnić tego, co się stało” - dodaje postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II.
Ks. Oder nie podaje tożsamości i wieku siostry ani nawet nazwy zgromadzenia, do którego należy, jak również nazwiska biskupa, którego zadaniem jest przeprowadzenie procesu o stwierdzenie cudu. Ujawnił natomiast, że planuje dwa podobne procesy w sprawie domniemanych cudów za wstawiennictwem Jana Pawła II w Ameryce Południowej i w Europie.

Włochy

Rabin odwiedził meczet

Na zakończenie swej historycznej wizyty w rzymskim meczecie główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni zaprosił przywódców wspólnoty muzułmańskiej do stołecznej synagogi. Di Segni przypomniał, że rzymska wspólnota żydowska mieszka tu od ponad dwudziestu stuleci i dopiero niedawno zetknęła się z wyznawcami islamu.
Rabina Rzymu powitał Abdullah Redouane, sekretarz generalny ośrodka kultury islamskiej. Wyraził duże zadowolenie z jego wizyty, która posłuży dialogowi obu wspólnot religijnych i przyczyni się do wspólnej budowy przyszłości „pod rzymskim i włoskim dachem”. Również Riccardo Di Segni mówił o „bardzo ważnym dniu”. Gospodarz i gość zgodnie potępili zarówno islamofobię, jak i antysemityzm.
Przed kilkoma tygodniami, nawiązując do zbliżającej się 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II, rabin Di Segni zaprosił do synagogi jego Następcę. Jednakże zarówno współpracownicy Benedykta XVI, jak i przedstawiciele rzymskiej gminy żydowskiej doszli do wniosku, że nowa wizyta Papieża nie może być powieleniem inicjatywy Jana Pawła II, na pewno więc nie dojdzie do niej w najbliższej przyszłości.

Litwa

Prezydenci u 100-letniego księdza

Stuletni ks. prał. Józef Obrębski został odznaczony specjalnymi dyplomami przez prezydentów Polski i Litwy. Lech Kaczyński i Valdas Adamkus odwiedzili sędziwego księdza 14 marca w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła. Ks. Obrębski uznawany jest za autorytet moralny Wileńszczyzny.
Prezydent Lech Kaczyński podkreślał zasługi kapłana, który od ponad siedemdziesięciu lat pełni swoją posługę, w tym już ponad pięćdziesiąt lat w parafii w Mejszagole.
Ks. Józef Obrębski urodził się w 1906 r. w miejscowości Skarzyn Mały na ziemi łomżyńskiej. W 1932 r. abp Romuald Jałbrzykowski udzielił mu święceń kapłańskich. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Turgielach (ok. 40 km od Wilna). W styczniu 1950 r. objął obowiązki proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole, gdzie mieszka do dziś.
Chociaż nie pochodzi z tych stron, miejscowi Polacy uważają go za swojaka i „patriarchę miejscowych kapłanów”.

Reklama

Ludzie

Alberto Gasbarri jest pierwszym świeckim organizatorem papieskich podróży. 59-letni Alberto Gasbarri, dyrektor administracyjny i techniczny Radia Watykańskiego, bardzo ważny człowiek w Watykanie, sprawia wrażenie osoby będącej uosobieniem spokoju. W zespole przygotowującym podróże papieskie pracuje od 20 lat. Ten rzymianin, z wykształcenia ekonomista, ojciec dwójki dorosłych dzieci, rozpoczął pracę zawodową w Radiu Watykańskim. W służbie Stolicy Apostolskiej jest od 23 lat. „To u nas rodzinne” - uśmiecha się, dodając, że już jego ojciec był pracownikiem służb technicznych w Watykanie.
Po raz pierwszy z działalnością związaną z przygotowaniem i przebiegiem bez zakłóceń papieskich wizyt zagranicznych zetknął się jako asystent byłego organizatora papieskich podróży, jezuity, o. Roberto Tucciego, obecnie kardynała. Szybko okazało się, że jest niezbędny również wtedy, gdy pracami kierował bp Renato Boccardo.

Kolumbia

W stolicy Kolumbii - Bogocie znaleziono zwłoki księdza i kleryka seminarium. Jak na razie nie są znane motywy zbrodni.
Kolumbijska gazeta El Tiempo poinformowała, że 44-letni ks. Vimy Torres Saenz przed kilkoma laty został przeniesiony do Bogoty, gdyż w miejscu, gdzie pracował wcześniej, w diecezji Girardot, wielokrotnie grożono mu śmiercią. Ostatnio informował także wspólnotę parafialną, że czuje się zagrożony. Kapłan był znany ze swojego krytycznego stanowiska wobec polityki kolumbijskich władz.

Ukraina

11 marca we Lwowie odbył się pochód modlitewny grekokatolików ze świecami z okazji 60. rocznicy tzw. pseudosoboru lwowskiego, na którym w 1946 r. zakazano działalności Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
Marsz wyruszył spod greckokatolickiej katedry św. Jerzego (Jura) i trwał ponad dwie godziny. Po drodze przystawano na modlitwy: przy pomniku ofiar reżymu totalitarnego, przy byłym więzieniu przy ul. Łońskiego, przy byłym seminarium greckokatolickim, przed pomnikiem Matki Bożej w centrum miasta, na Rynku, gdzie znajdowała się jedna z podziemnych cerkiewek, oraz przy cerkwi Przemienienia Pańskiego - pierwszej parafii, którą UKGK odzyskał od Kościoła prawosławnego.

Wielka Brytania

Pod hasłem Pray-as-you-go, czyli módl się w drodze, użytkownicy odtwarzaczy MP3 mogą skorzystać z rozważań duchowych. W drodze do pracy czy szkoły, oprócz muzyki, równie dobrze można słuchać refleksji modlitewnych. Na taki pomysł wpadli brytyjscy jezuici i świeccy, specjalizujący się w duchowości św. Ignacego z Loyoli.
Zaproponowali oni serię ok. 10-minutowych rozważań łączących muzykę i wersety z Biblii. Rozważania w języku angielskim dostępne są już w internecie: www.pray-as-you-go.org

Tydzień na świecie

Dwie Papieskie Rady - ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Dialogu Międzyreligijnego mają nowych przewodniczących: na czele pierwszej stanął kard. Renato Martino - przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, drugą pokieruje przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Paul Poupard.

Rosja, Białoruś, a także Uzbekistan znalazły się wśród państw szczególnie napiętnowanych w tegorocznym raporcie o sytuacji praw człowieka na świecie, opracowanym przez Departament Stanu USA.

Pentagon odtajnił 28 dokumentów Al-Kaidy, przejętych przez amerykański wywiad. Wynika z nich, że terroryści z ugrupowania Osamy bin Ladena są skłóceni i nieposłuszni.

W więzieniu w ONZ pod Hagą zmarł 64-letni Slobodan Miloszević, były prezydent Jugosławii, odpowiadający przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości. Premier Serbii Vojislav Kosztunica zapowiedział, że będzie domagać się szczegółowego raportu na temat zgonu Miloszevicia.

Według opublikowanych oficjalnych danych statystycznych, w 2005 r. dokonano w Belgii ok. 400 eutanazji. Liczba zgłoszonych przypadków wspomaganego samobójstwa uległa podwojeniu w ciągu 4 lat. Statystyki mówią, że 1/3 „zgonów na życzenie” nastąpiła wskutek celowego „postępowania lekarskiego”. Pozostałe przypadki to zaprzestanie terapii medycznej lub niepodejmowanie jej wcale.

Czeski parlament przyjął ustawę o legalizacji związków homoseksualnych, odrzucając weto prezydenta Vaclava Klausa.

Na Węgrzech powstała kościelna fundacja, której celem jest wspieranie badań nad historią Kościoła w czasach komunistycznych. Nosi ona imię księdza przetrzymywanego w więzieniu przez ponad 20 lat - Odona Lenarda.

Białoruskie władze zatrzymały ponad 300 działaczy komitetów wyborczych kandydata sił demokratycznych w wyborach prezydenckich na Białorusi - Aleksandra Milinkiewicza. Milicja aresztowała m.in. męża zaufania kampanii wyborczej Milinkiewicza - Anatolija Lebiedźkę.

Chiny oskarżyły USA o „naruszenie suwerenności innych państw oraz podeptanie praw i swobód ich obywateli”. Kuriozalne upomnienie się przez chińskich komunistów o prawa człowieka w innym kraju oceniane jest jako cyniczna próba odwrócenia uwagi od masowych represji, jakie władze w Pekinie stosują wobec opozycji.

W Chinach zmarli dwaj biskupi katoliccy uznawani zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze komunistyczne: 85-letni bp Joseph Sun Yuanmo - ordynariusz diecezji Linfen (czyli Hongdong lub Hungtung) w prowincji Shanxi oraz 85-letni bp Peter Fan Wenxing - emerytowany ordynariusz diecezji Hengshui w prowincji Hebei.

Pogłębia się chaos w Iraku: w zamachach bombowych i skrytobójczych mordach zginęło ostatnio kilkadziesiąt osób. W związku z napiętą sytuacją w kraju prezydent Iraku Dżalal Talabani przesunął inauguracyjną sesję irackiego parlamentu.

Pełniący obowiązki premiera Izraela Ehud Olmert zapowiedział nowe działania swojego rządu na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym: kontynuację budowy tzw. muru bezpieczeństwa, likwidację niektórych osiedli żydowskich i jednostronne określenie granicy izraelsko-palestyńskiej. Olmert oświadczył, że „stałe granice Izraela” zostaną ustanowione w ciągu najbliższych 4 lat.

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świeccy franciszkanie świętowali jubileusz

2019-10-13 23:44

Maciej Orman

Naśladują św. Franciszka, żyjąc jego duchowością. Nie noszą habitów, ale służą Bogu i ludziom przez pracę i modlitwę. Jubileusz 40-lecia świętował 13 października Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) działający przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Maciej Orman

Z tej okazji Mszy św. w intencji braci i sióstr należących do zakonu, zwanym też III Zakonem Franciszkańskim, przewodniczył o. Gabriel Kudzia OFM.

– Pokój i dobro – powitał wszystkich na początku Eucharystii franciszkańskim pozdrowieniem proboszcz parafii ks. Janusz Wojtyla. – Pragniemy zanieść wdzięczną modlitwę do Boga za to, że duch franciszkański ogarnia naszą lisiniecką ziemię przez posługę świeckich, którzy modlą się, pracują i dają świadectwo życia według reguł św. Franciszka, który chciał być w świecie żywą Ewangelią – powiedział ks. Wojtyla.

W kazaniu o. Gabriel Kudzia podkreślił, że należący do FZŚ zafascynowali się sposobem życia św. Franciszka z Asyżu, który jest wzorem wolności, pokoju, zgody i pojednania między ludźmi. – Ta fascynacja jego świętością sprawiła, że wstąpili do wspólnoty, aby realizować pragnienie dążenia do doskonałości chrześcijańskiej. Doszli do wniosku, że nie wystarcza im coniedzielny udział we Mszy św., odmawianie pacierza i zachowywanie przykazań. Zrozumieli, że Bóg jest taki wielki i wspaniały, że ciągle trzeba Go szukać i głębiej poznawać. Szukali kogoś, kto im w tym pomoże. I znaleźli św. Franciszka, który jest nauczycielem doskonałości, bo sam upodobnił się do Chrystusa na tyle, że nazwano go drugim Chrystusem – powiedział o. Kudzia.

– Jeśli czujesz, że dotychczasowe życie religijne nie zadowala cię, to znak, że Bóg puka do twojego serca, abyś wszedł na drogę doskonałości przez wstąpienie do FZŚ – kontynuował kaznodzieja.

– Dziękujemy, że Bóg dał nam w osobie św. Franciszka z Asyżu wzór radosnej świętości. Prośmy, by pociągnął nas za sobą, byśmy odważnie szli drogą chrześcijańskiej doskonałości i osiągnęli wieczne zbawienie – zakończył o. Kudzia.

Podczas Mszy św. śpiewał chór Cantate Deo pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Na zakończenie Mszy św. wierni mogli ucałować relikwie św. Franciszka i bł. Anieli Salawy, która patronuje akcji „Makulatura na misje”. W ostatni piątek i sobotę miesiąca FZŚ zbiera makulaturę na parkingu przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dochód z jej sprzedaży jest przeznaczany na budowę studni głębinowych w Afryce. W tej chwili powstaje już siódma.

FZŚ przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie liczy 17 osób. Jego przełożoną jest Stefania Kreczko, która należy do wspólnoty od 26 lat. – Wstąpiłam do niej za zachętą br. Wacława Rukszy, ówczesnego przełożonego, ale przede wszystkim dlatego, że św. Franciszek jest patronem prawdziwych ekologów, którzy nie tylko szanują inne stworzenia, ale na pierwszym miejscu życie ludzkie, od poczęcia do naturalnej śmierci. Poza tym moja śp. mama też należała do zakonu – przyznała w rozmowie z „Niedzielą” Stefania Kreczko i dodała: – Nie jest nas dużo, ale chodzi o serce, o to, by duch franciszkański przenosił góry. Św. Franciszek był przecież biedaczyną, a czynił cuda.

Asystentem regionu częstochowskiego FZŚ jest o. Natan Kansy OFM, posługujący w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. – We wspólnocie każdy nawzajem ubogaca siebie. Wspólnota daje poczucie odpowiedzialności i tego, że jesteśmy potrzebni. Przynależność do niej jest wielką radością – powiedział „Niedzieli” o. Kansy.

Podczas niedzielnej uroczystości 5 osób świętowało jubileusz 40-lecia przynależności do FZŚ. Jedną z nich był Antoni Narolski, mistrz do spraw formacji, jedyny mężczyzna we wspólnocie i jeden z jej inicjatorów. – Bardzo zżyłem się ze św. Franciszkiem, a z tego wynikają konkretne obowiązki, np. modlitwa brewiarzowa. Nie można być tylko „z afiszu”. Trzeba zauważać drugiego człowieka, również najbiedniejszego – przyznał w rozmowie z „Niedzielą”. Antoni Narolski był trzykrotnie przełożonym wspólnoty przy parafii na Lisińcu. Pełnił także funkcję zastępcy i skarbnika.

Świeccy franciszkanie spotykają się w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w II niedzielę miesiąca o godz. 7.00 podczas Mszy św., a następnie na spotkaniu formacyjnym. Wspólnota czeka na nowych kandydatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem