Reklama

Z Polski

Spektakl pt. „Ca-sting” Rafała Kmity, nauka rekolekcyjna oraz rozmowa z uczestnikami złożą się na program rekolekcji wielkopostnych zaproponowanych przez ks. Piotra Zaborskiego, duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, oraz Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł na rekolekcje

Księża na scenę

Rekolekcje w teatrze to wydarzenie bez precedensu. - Pomysł narodził się spontanicznie. W ubiegłym roku, wchodząc do teatru, rzuciłem myśl: zorganizujmy kiedyś rekolekcje w teatrze. Ta jeszcze niesprecyzowana wówczas do końca idea dotyczyła głoszenia Słowa Bożego w miejscu, w którym pracują artyści. Okazało się, że pomysł ten podjęli sami pracownicy teatru, a jego przełożeniem na konkretne działania zajęła się Krystyna Koziołek, kierownik działu promocji Teatru im. A. Mickiewicza. Tę formę nowej ewangelizacji zaaprobował również bp Antoni Długosz, który obiecał włączyć się w głoszenie nauk rekolekcyjnych - mówi ks. Piotr Zaborski.
Teatralne spotkania rekolekcyjne odbędę się według schematu: Człowiek pyta - Bóg odpowiada - Człowiek odpowiada. Tym etapom zostały przyporządkowane kolejne elementy programu spotkań: spektakl teatralny, nauka rekolekcyjna i rozmowa. Zaskakujące może się wydawać, dlaczego jako spektakl wybrano jednoaktówkę Ca-sting, zawierającą wiele elementów komediowych. - Ca-sting to spektakl przekorny - mówi Krystyna Koziołek. Metaforyczny jest już sam tytuł. Słowo „casting” oznacza próbę, szczególny egzamin, który każdy chciałby wygrać, aby zostać wybranym. Z kolei słowo „sting” oznacza żądło. Zaproponowaliśmy ten spektakl, aby „wbić żądło”, by pobudzić publiczność do refleksji.
Spektakl jest komedią tylko w pierwszej warstwie znaczeniowej, jeżeli zastanowimy się nad nim głębiej - zostaniemy zmuszeni do zadania sobie wielu pytań odnośnie do życia, podejmowanych decyzji i dokonywanych wyborów.
Organizowane po raz pierwszy w Częstochowie Rekolekcje Teatralne odbędą się w dniach 6-12 kwietnia na Dużej Scenie Teatru im. A. Mickiewicza. - Proponujemy rekolekcje na zakończenie Wielkiego Postu, kiedy większość ludzi jest już po rekolekcjach w swoich rodzinnych parafiach. Chcemy w ten sposób jeszcze raz zaproponować głębszą refleksję nad wiarą i sensem życia, wprowadzić w przeżywanie Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego - mówi ks. Piotr Zaborski. Na spotkaniach wieczornych 10, 11 i 12 kwietnia naukę rekolekcyjną wygłosi znany z telewizyjnego Ziarna bp Antoni Długosz. Gospodarzami adresowanych do młodzieży spotkań dopołudniowych będą m.in.: Duszpasterz Środowisk Twórczych, Duszpasterz Środowisk Akademickich, katecheci i nauczyciele.
Ta forma jednodniowych rekolekcji warta jest zainteresowania. Pierwszym sprawdzianem nowatorskiego pomysłu będzie spotkanie zorganizowane w częstochowskim teatrze 23 marca br. w ramach rekolekcji adresowanych do środowisk twórczych.

Reklama

A. W.

Rok Willmannowski w diecezji legnickiej

Zajaśnieje perła Śląska

2 kwietnia w sanktuarium w Krzeszowie w diecezji legnickiej rozpocznie się Rok Willmannowski. Michael Leopold Willmann, największy malarz barokowy na Śląsku, zwany śląskim Rembrandtem, zostawił tutaj największe założenie freskowe na północ od Alp. Umarł 300 lat temu - stąd obchody.
- Odbędą się sympozja, koncerty, wystawy, plenery malarskie, konkursy dla dzieci i młodzieży o Willmannie - wymienia ks. Włodzimierz Gucwa, kustosz sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Zaplanowano tak dużo wydarzeń, że Rok Willmannowski tak naprawdę potrwa... cztery lata. Biskup legnicki Stefan Cichy podkreśla, że Krzeszów to miejsce, które ściąga coraz to nowe grupy pielgrzymów. Na ten rok np. zapowiedziały się grupy pielgrzymów ze środowisk prawniczych i Kresowiaków. Rocznie przybywa tutaj około 30 tys. osób. Ale statystyka obejmuje tylko grupy, które zgłaszają się, prosząc np. o oprowadzenie. - Nie liczymy turystów indywidualnych - zastrzega ks. Gucwa.
Krzeszów to miejsce, do którego pielgrzymi i turyści przybywają zwykle na jeden dzień. - Ale to się powinno zmienić - mówi ks. Józef Lisowski, kanclerz legnickiej Kurii Biskupiej. Powstanie dom pielgrzyma, będą pokoje gościnne, a w sali gotyckiej klasztoru Sióstr Benedyktynek będzie sala spotkań. Część przedsięwzięć dofinansuje Unia Europejska. Ponad 9 mln zł przeznaczyła na I etap prac, m.in. kontynuację konserwacji fresków, remont unikatowych barokowych organów (drugie tej klasy są dopiero w Ołomuńcu), rewaloryzację otoczenia zabytkowego zespołu klasztornego, uruchomienie portalu internetowego. Celem projektu jest zachowanie i zabezpieczenie wielowiekowego i ponadnarodowego dziedzictwa kulturowego zespołu klasztornego Cystersów w Krzeszowie, na który składają się: bazylika, kościół św. Józefa, dom opata, ogromny klasztor i kalwaria. Prace konserwatorskie w Krzeszowie trwają od wielu lat. Obecny ich etap, współfinansowany przez Unię Europejską, potrwa do 2007 r.

Marek Perzyński

W Poznaniu

Koncert pamięci Jana pawła II

W 5. rocznicę wręczenia doktoratu honoris causa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II 26 marca br. o godz. 18.00 w Auli UAM w Poznaniu odbędzie się koncert upamiętniający to wydarzenie. Wykonawcami będą: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i Anny Jaroszewskiej oraz Andrzej Lajborek - recytacja, Bartosz Woroch - skrzypce, Jacek Kortus - fortepian.
W programie: Jan Paweł II - Tryptyk rzymski (fragmenty), W.A. Mozart - Koncert skrzypcowy G-dur nr 3 KV 216, F. Chopin - Koncert fortepianowy e-moll, op. 11.

Tydzień w Polsce

Blisko stu biskupów z Polski i z zagranicy uczestniczyło w Warszawie we Mszy św. w intencji beatyfikacji Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Po Eucharystii szczątki kard. Hlonda, złożone w niewielkiej trumience, zostały uroczyście przeniesione do bocznej kaplicy archikatedry św. Jana Chrzciciela. Mszy św. przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.

„Do 31 grudnia br. Polska zakończy misję w Iraku” - powiedział prezydent Lech Kaczyński, zwierzchnik sił zbrojnych, na dorocznej odprawie kierowniczej kadry WP w Warszawie. „Stan sił zbrojnych jest zadowalający” - ocenił prezydent, ale zapowiedział zwiększenie wydatków na modernizację armii; potwierdził też, że przesłał do Sejmu projekt ustaw o likwidacji WSI i powołaniu służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Hiszpania, Portugalia i Grecja 1 maja br. otworzą swoje rynki pracy dla obywateli z nowych państw UE, w tym Polaków. „Trzeba wreszcie skończyć z ograniczeniami” - powiedział premier Hiszpanii José Luis Rodriguez Zapatero, dodając, że decyzję podjęto w oparciu o dokładną analizę sytuacji na rynku pracy.

Prezydent Lech Kaczyński gościł w Wilnie. Wizyta miała na celu nie tylko umocnienie, ale także rozszerzenie bardzo dobrych stosunków Polski z Litwą.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz przebywał z wizytą roboczą w Szwecji. Rozmawiał m.in. z szefem szwedzkiego rządu Goranem Perssonem, który nie poparł polskiej propozycji zawarcia traktatu energetycznego między krajami UE i NATO, nie podzielił także zaniepokojenia Polski planami budowy przez Rosję i Niemcy gazociągu po dnie Bałtyku.

Polski parlament przez aklamację przyjął uchwałę zdecydowanie potępiającą brutalne łamanie przez białoruskie władze praw narodu białoruskiego w dążeniu do swobodnego wyrażania swojej woli w uczciwych i wolnych wyborach. Politycy PiS na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wyrazili głębokie oburzenie falą aresztowań przeprowadzonych przez władze białoruskie wśród osób działających na rzecz kampanii wyborczej kandydata opozycji na prezydenta - Aleksandra Milinkiewicza.

Na Mszy św. w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie, odprawionej 60 lat po zbrodni wysiedlenia 2,5 mln Polaków zamieszkałych na Wschodzie, modlono się w intencji naszych rodaków żyjących na Białorusi. Obecni byli przedstawiciele licznych organizacji kresowych, przyjechała też 50-osobowa delegacja Związku Polaków na Białorusi, choć bez Andżeliki Borys (w lutym br. komunistyczne władze Białorusi odebrały jej paszport).

Komitet Katyński zapowiedział, że rodziny oficerów zamordowanych przez NKWD z rozkazu Stalina skierują kilkanaście skarg przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zarzut będzie dotyczył braku skutecznego ścigania osób odpowiedzialnych za mord katyński, który - według Komitetu - uznać można zarówno za zbrodnię ludobójstwa, jak i zbrodnię wojenną. Decyzja Komitetu Katyńskiego jest odpowiedzią na niedawny werdykt Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej w sprawie zbrodni katyńskiej.

Sejm przyjął rezolucję wzywającą Komisję Nadzoru Bankowego do przestrzegania prawa i zachowania przez KNB należytej staranności przy podejmowaniu decyzji, a Ministerstwo Skarbu zwróciło się do KNB o dopuszczenie resortu w charakterze strony do postępowania w sprawie dotyczącej UniCredito.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję