Reklama

Świat

Słowa, za które dziękował Franciszek

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W spontanicznym przemówieniu papież Franciszek podziękował za słowa abp. Józefa Michalika skierowane do niego na zakończenie Ad limina.

Abp Michalik zaznaczył na początku: „W historii Polski nigdy nie byliśmy antyrzymscy ani antypapiescy”. Nie udało się wszczepić nienawiści do Kościoła katolickiego ani nazistom ani komunistom - stwierdza.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przedstawił dane statystyczne Kościoła w Polsce, gdzie jest 93% ochrzczonych w 44 diecezjach. Zauważył też, że 75% Polaków jest przeciwnych aborcji.

Abp Michalik zwrócił uwagę na to, że katechizacja dzieci i młodzieży odbywa się we wszystkich szkołach, rozwijają się ruchy, stowarzyszenia i grupy formacyjne. Zaznaczył także fakt, iż w TV państwowej jest od 20 lat zarezerwowane kilka godzin tygodniowo na programy katolickie; działa też TV Trwam i rozgłośnie radiowe oraz jest prasa katolicka.

W imieniu Episkopatu Polski abp Józef Michalik ponowił zaproszenie papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., przypadające w 1050 rocznicę chrztu Polski. Zapewnił również Ojca Świętego o stałej modlitwie w jego intencji.

Reklama

Oto pełny tekst przemówiena abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Przemówienie do Ojca Świętego z racji wizyty Biskupów polskich ad limina Apostolorum

Ojcze Święty,

Przychodzimy dziś do Ciebie jako do nauczyciela wiary, dzięki któremu każdy z nas czuje się w pełni kościołem, bo słów samego Pana doszukujemy się w Twoim słowie. To spotkanie było oczekiwane, jest poruszające, bo od początku Waszej posługi Piotrowej uświadamiamy sobie, że utwierdzasz nasz Kościół nie tylko charyzmatem słowa, ale także wymową świadka wiary odważnej i żywej. Dziękujemy Ci za to świadectwo.

Przychodzimy tu dziś nie, żeby pouczać, ale żeby słuchać, i z tym większym zdziwieniem stwierdzamy, że Ojciec Święty robi wszystko, aby razem z nami dosłyszeć głos czasów i głos Ducha Świętego, co nie jest zawsze łatwe, ale zawsze fascynujące i piękne.

Kościół, który jest dzisiaj w Polsce, niewiele się różni od Kościoła "wczoraj". W historii polskiej nigdy nie byliśmy antyrzymscy ani antypapiescy. Nie udało się zaszczepić nienawiści doKkościoła katolickiego żadnym reformatorom, szafującym obietnicami w wieku XVI, czy przemocą w następnych wiekach. Także nazizm i komunizm ze swoją ideologią agresywnego ateizmu, mimo że w wielu punktach, np. w sferze etyki, boleśnie nas poranił, to jednak nie zdołał w nas zachwiać przywiązania do Ewangelii i Kościoła.

Dla nas każdy papież jest nie tylko następcą św. Piotra w perspektywie historycznej, ale i zastępcą Chrystusa w perspektywie wiary. Uradowaliśmy się wyboremJjana Pawła II i dziękujemy za decyzję o jego kanonizacji i kanonizacji Jana XXIII, ale dla nas Jan Paweł II nigdy nie umarł, bo żył w Benedykcie XVI i żyje w papieżu Franciszku i żył będzie w następcach Waszej Świątobliwości.

Kościół w Polsce ma swoje problemy, obawy i wady, bo nawet może więcej niż inne narody odczuwamy smutne dziedzictwo grzechu pierworodnego pogłębione dziedzictwem komunizmu, a także współczesnym naporem sekularyzmu, który agresywnie dziś depcze wszelką świętość. Także świętość praw natury. Widzimy, jak Książę ciemności systematycznie sieje kąkol szczególnie na Bożej niwie. Boleśnie to odkrywamy i próbujemy kontynuować zasiew Bożej Świętej Ewangelii, pamiętając Ewangeli Gaudium... .

Statystycznie stan Kościoła w Polsce jest prosty: około 38 mln ludności, 93 procent uznaje się za ochrzczonych, 44 diecezje, 143 biskupów z czego 97 aktywnych i 46 biskupów emerytowanych. Episkopat nasz jest autentycznie jednością w sprawach wiary, moralności i dyscypliny duszpasterskiej. Mamy duchowieństwo gorliwe i dobrze przygotowane do realizacji powołania, funkcjonuje 10 uniwersytetów teologicznych. W roku 2013 do kapłaństwa przygotowywało się 426 młodych Polaków, a 501 kobiet było nowicjatach. Średnią ponad 50% katolików uczestniczy w niedzielnej Mszy św. (Bolejemy, że nie jest to 100%).

75% Polaków aktualnie jest przeciwnych aborcji. W ostatnich latach widać wzrost o 6% według danych z 5 stycznia 2014 roku. Na misjach pracuje 1 015 polskich księży i zakonników, 640 sióstr zakonnych 150 osób świeckich. Ponad 200 księży pracuje we wschodnich krajach Europy. Wyzwaniem jest kilkumilionowa emigracja zarobkowa młodych ludzi, kryzys rodziny, około 30% małżeństw rozbitych i dramatyczny spadek urodzin. Nasze relacje z demokratycznie wybranym rządem układają się na zasadach poprawnego dialogu, szanowany jest konkordat ze Stolicą Apostolską, ale niepokoi nas prowadzona dziś, systematyczna w całej Europie, ukryta i jawna walka z Bogiem i prawami Bożymi, widoczna w legislaturze i światowych mediach, które sprzężone są także z siecią medialną w Polsce. Stanęliśmy do tej konfrontacji po uzyskaniu pełnej wolności przed 20 laty nieprzygotowani. A co ważniejsze, zmaganie się z siłami ciemności w nas samych nie jest łatwe. Czekają nas nowe wyzwania, ale nie poddajemy się trudnościom. Cieszymy się, że niekiedy dane jest i nam cierpieć zniewagi dla Imienia Chrystusowego.

Nauczanie Katechizmu dzieci i młodzieży odbywa się we wszystkich szkołach także państwowych, rozwijają się ruchy, stowarzyszenia i grupy formacyjne katolików świeckich. Rodzą się z inicjatywy laikatu nowe inicjatywy w sprawie obrony życia poczętego, np. po raz kolejny sami świeccy zebrali ponad 600 tysięcy podpisów przeciwko aborcji, jeszcze dopuszczalnej w Polsce w trzech przypadkach, niestety nie uwzględnionych przez parlament. Powstają nowe tygodniki i pisma ludzi świeckich bliskich Kościołowi, w programie narodowym TV od 20 lat zarezerwowanych jest kilka godzin tygodniowo na programy katolickie, działa też katolicka Telewizja Trwam, działają w każdej diecezji rozgłośnie radiowe o charakterze kościelnym i od kilku lat działa skutecznie Caritas we wszystkich diecezjach. Edycja tygodników i pism katolickich dochodzi do 1 000 000 egzemplarzy, podjęliśmy także próby nowej ewangelizacji w oparciu o koordynację istniejących już inicjatyw z ukierunkowaniem na ludzi oddalonych od Kościoła. Istnieje też kilka inicjatyw duszpasterstwa młodzieży o zasięgu ogólnopolskim gromadzących dziesiątki tysięcy młodzieży np. Lednica, Przystanek Jezus a także duszpasterstwa środowiskowe np. akademickie, Kościelna Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera ponad 2500 młodzieży z rodzin wielodzietnych w zdobyciu wykształcenia. Jest stały ruch pieszych pielgrzymek liczących nawet setki tysięcy osób do sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie i do innych sanktuariów.

Ojcze Święty, ponawiamy zaproszenie i oczekujemy Ojca Świętego na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, uważając, że ubogacisz nas swoją modlitwą i refleksją także w innych miejscowościach, zwłaszcza że w roku 2016 świętować będziemy 1050. rocznicę chrztu Polski. Na zakończenie chcę powiedzieć, że nie ma w Polsce parafii, w której by nie modlono się za papieża. Ta codzienna modlitwa trwa na Jasnej Górze i we wszystkich diecezjach. Niech Ojciec Święty nie traci nigdy odwagi, bo nigdy nie jest sam, i niech mu nie zabraknie również odwagi, aby i nam stawiać wymagania, upomninać ilekroć trzeba, i podnosić wzwyż aż do pełnej jedności z Chrystusem. Prosimy też o modlitwę za nas i apostolskie umocnienie błogosławieństwem na dalsze posługiwanie w Chrystusowym kościele.

2014-02-08 12:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz: W duszpasterstwie emigracyjnym ważne jest świadectwo

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: -Prosimy Księdza Biskupa o podzielenie się wspomnieniami ze spotkania z Ojcem Świętym.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie "Solidarnosci" Oświaty

2022-01-18 18:09

Grażyna Skawina

Spotkanie opłatkowe oświatowej „Solidarności”

W siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, 12 stycznia, odbyło się spotkanie opłatkowe Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania. Oprócz nauczycieli i pracowników oświaty, w spotkaniu uczestniczyli wojewoda Ewa Leniart, kurator oświaty Małgorzata Rauch, duszpasterz nauczycieli ks. Janusz Podlaszczak oraz szef Zarządu Regionu Roman Jakim. Wojewoda Ewa Leniart wraz z kuratorem oświaty Małgorzatą Rauch, przekazały przedstawicielom rzeszowskiej „Solidarności” oświatowej życzenia noworoczne. Spotkanie było okazją do podsumowania minionego roku i określenia planów na najbliższą przyszłość. Ks. Janusz Podlaszczak przekazał życzenia od biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Przypomniał również, że formowanie innych wymaga przede wszystkim autoformacji, że dbałość o młodych i wychowanie do wartości musi się odbywać najpierw pośród braci nauczycielskiej. Wystąpienia gości przeplatane były wspólnym śpiewaniem kolęd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję