Reklama

Niedziela Częstochowska

Katolicy z Trewiru pomagają uchodźcom

Parafianie Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze oraz centralnej Parafii Matki Bożej w Trewirze (Liebfrauen) zorganizowali zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.

[ TEMATY ]

parafia

Niemcy

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Najpotrzebniejsze rzeczy, jak śpiwory, konserwy, środki higieniczne, zostały w trzech transportach wysłane do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i na miejscu przez wolontariuszy rozdysponowane dla uchodźców z Ukrainy przebywających w wielu klasztorach, domach parafialnych, a nawet w domu pielgrzyma na Jasnej Górze. Ks. dr Markus Nicolay, proboszcz parafii, zachęcił parafie z Trewiru i okolic do włączenia się w naszą akcję.

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Najszybciej na apel o wsparcie odpowiedziała parafia, którą kieruje. Wielką pomysłowością wykazała się nowo wybrana rada parafialna tejże parafii. Niemieccy wolontariusze zorganizowali zbiórki darów w sklepach, a przedszkole im. Św. Agrycjusza i szkoła podstawowa im. Św. Ausoniusza przygotowały transparenty, z kolei dzięki zabiegom parafian z Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze z kilku sklepów całe zamówienia zostały skierowane do „centralnego magazynu”, którym stały się pomieszczenia duszpasterskie polskiego kościoła Św. Antoniego w Trewirze. W pamięć zapadły obrazy dzieci ciągnących tzw. Bollerwagen (wózek na kółkach używany na ogół do wspólnych zabaw) – tym razem pełne darów dla uchodźców z Ukrainy, a także akcje, jak np. „Kauf eine Packung mehr” – „kup jedno opakowanie więcej”, podczas której wolontariusze kwestowali pod sklepami. Do współpracy włączyły się ponadto domy opieki z Trewirze oraz miejscowe Wyższe Seminarium Duchowne.

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Niemiecka firma Bayer und Sohn podjęła się nieodpłatnego transportowania darów. Ponadto na konto niemieckiej parafii zostały zebrane ofiary w kwocie najpierw ok. 17 000 euro, a w niedługim czasie zebrane zostało przynajmniej drugie tyle. Kwota ta została przekazana jako wsparcie celowe dla ośrodka w Olsztynie koło Częstochowy, w którym aktualnie przebywa ponad setka ukraińskich sierot z dwóch domów dziecka z okolic Mariupola. Wartość samej tylko pomocy rzeczowej przekazanej na wsparcie pracy Caritas została oszacowana na ok. 40 000 euro. Wraz z innymi zbiórkami wielkość pomocy szacuje się na niemalże 100 000 euro. Całość prac koordynowała polska parafia w Trewirze wraz z jej proboszczem, ks. Damianem Widerą. Pięć grupwolontariuszy pomagało w zbieraniu, sortowaniu i pakowaniu darów do Polski. Jedną z grup była młodzież przygotowująca się do bierzmowania, a pracę wspierały także wspólnoty Domowego Kościoła oraz Różańca Mężczyzn. Zapakowana przez nich ciężarówka była pełna po sam dach, a i tak nie wszystkie dary się zmieściły, więc zaplanowano kolejne transporty.

Reklama

ROZMOWA KS. DAMIANEM WIDERĄ W RADIO FIAT Zobacz

Pomoc materialna została poparta wielkim wsparciem modlitewnym. W nocy z 25 na 26 marca trwała w Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na Ukrainie. W łączności z papieżem Franciszkiem i przy obecności dyrektora Apostolstwa Modlitwy (Gebetsapostolat) Diecezji Trewirskiej, ks. prałata Helmuta Gammela, wraz z proboszczem polskiej parafii w Trewirze, zawierzono Rosję i Ukrainę Najświętszej Maryi Pannie. Następnie grupa śpiewu tradycyjnego z Luksemburga prowadziła przez dwie godziny adorację wraz z pięknymi staropolskimi śpiewami wielkopostnymi. W godzinach nocnych przed Najświętszym Sakramentem czuwała grupa Różańca Mężczyzn oraz parafianie.

Następnego dnia, o godzinie 12.00, podczas adoracji spotkali się w polskim kościele w Trewirze przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich różnych narodowości: syryjskiej, chorwackiej, polskiej oraz niemieckiej. Były również siostry zakonne z Indii, Polinezji i Nigerii. Modlitwie przewodniczył ks. Gammel wraz z proboszczami zgromadzonych wspólnot. Wierni z każdego z krajów modlili się, śpiewali przy akompaniamencie gitar. Spotkanie to było wzruszające i skłaniało do wielu przemyśleń na różnych płaszczyznach życia, zwłaszcza podczas Wielkiego Postu, w okresie chaosu i wojny na Ukrainie i innych zakątkach świata.

Reklama

Trzecim elementem zaangażowania Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze w pomoc uchodźcom jest również praca „na miejscu”. W dniu 20 marca, po popołudniowej Mszy św., parafianie, a głównie dzieci komunijne i ich rodzice, spotkali się w celu przygotowania palm wielkanocnych. Spotkanie poprowadziła pani Agata z Bitburga, która ma kontakt z ośrodkiem pomocy uchodźcom na terenie polskiej parafii w Trewirze, więc w spotkaniu uczestniczyli również goście z Ukrainy. Powstały piękne palmy na Niedzielę Palmową.

Nad Trewirem góruje „Mariensaule”, umieszczona na najwyższym z wzniesień nad Mozelą kolumna z figurą Matki Bożej (jej wezwanie nosi Polska Misja Katolicka w Trewirze). Podobnie nad Częstochową góruje wieża klasztoru jasnogórskiego. Także Mariupol, którego mieszkańcy stali się adresatami całej akcji pomocowej, jest miastem Matki Bożej. Te trzy elementy sprawiają, że w całej tej akcji realizują się słowa Jezusowe – „oto Matka twoja”.

2022-04-27 10:13

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Byliśmy u świętego Michała

Parafia pw. św. Michała Archanioła jest trzecią parafią pod względem liczby wiernych w Zamościu. Liczy ich ponad 10,5 tys. Została erygowana dekretem biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z dnia 12 kwietnia 1979 r. jako trzecia w mieście. Katolickie Radio Zamość odwiedziło parafię w ramach „Niedzieli Radiowej” w styczniu br.

Obecna świątynia została wybudowana w 1911 r. jako garnizonowa cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego. Podobne powstały w Hrubieszowie, Chełmie i Dubience. Podczas I wojny światowej kościół przeszedł w ręce austriackie. Świątynia została przekazana kościołowi katolickiemu w 1918 r. Początkowo stała się kościołem garnizonowym Wojska Polskiego. W czasie wojny był w niej magazyn sanitarny oraz stajnia. W 1961 r. bp Piotr Kałwa podniósł kościół do rangi rektoratu. Do opieki nad świątynią proboszcz kolegiaty ks. Franciszek Zawisza wyznaczył ks. Eugeniusza Golińskiego. W latach 1985-1991 r. kościół przebudowano i powiększono. Po wielu latach rozbudowy ołtarz i świątynię poświęcił bp Wacław Depo (17 grudnia 2011 r.).

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Znowu Matka. Jakie jest najbardziej chrześcijańskie zajęcie?

2023-05-28 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Fotolia.com/kmiragaya

Siedzi w Wieczerniku otoczona uczniami, którzy czekają na spełnienie się Jezusowej obietnicy – przyjście Ducha Świętego. Nie jest to zbyt wesoła gromadka. Nie jest tak, jak Łukasz pisał w zakończeniu Ewangelii, że „z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga”.

Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam, weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, brat Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. Dz 1,12-14.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich zgromadziła 80 tys. pątników

2023-05-29 17:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Wedle szacunkowych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar wzięło udział ok. 80 tys. wiernych. To o 15 tys. więcej niż rok wcześniej.

Policja poinformowała, że pielgrzymka przebiegła spokojnie i nie odnotowano żadnego incydentu. Informacje te potwierdził ks. dr Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję