Reklama

Niedziela Częstochowska

Katolicy z Trewiru pomagają uchodźcom

Parafianie Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze oraz centralnej Parafii Matki Bożej w Trewirze (Liebfrauen) zorganizowali zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.

[ TEMATY ]

parafia

Niemcy

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpotrzebniejsze rzeczy, jak śpiwory, konserwy, środki higieniczne, zostały w trzech transportach wysłane do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i na miejscu przez wolontariuszy rozdysponowane dla uchodźców z Ukrainy przebywających w wielu klasztorach, domach parafialnych, a nawet w domu pielgrzyma na Jasnej Górze. Ks. dr Markus Nicolay, proboszcz parafii, zachęcił parafie z Trewiru i okolic do włączenia się w naszą akcję.

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Najszybciej na apel o wsparcie odpowiedziała parafia, którą kieruje. Wielką pomysłowością wykazała się nowo wybrana rada parafialna tejże parafii. Niemieccy wolontariusze zorganizowali zbiórki darów w sklepach, a przedszkole im. Św. Agrycjusza i szkoła podstawowa im. Św. Ausoniusza przygotowały transparenty, z kolei dzięki zabiegom parafian z Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze z kilku sklepów całe zamówienia zostały skierowane do „centralnego magazynu”, którym stały się pomieszczenia duszpasterskie polskiego kościoła Św. Antoniego w Trewirze. W pamięć zapadły obrazy dzieci ciągnących tzw. Bollerwagen (wózek na kółkach używany na ogół do wspólnych zabaw) – tym razem pełne darów dla uchodźców z Ukrainy, a także akcje, jak np. „Kauf eine Packung mehr” – „kup jedno opakowanie więcej”, podczas której wolontariusze kwestowali pod sklepami. Do współpracy włączyły się ponadto domy opieki z Trewirze oraz miejscowe Wyższe Seminarium Duchowne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Polska Misja Katolicka w Trewirze

Niemiecka firma Bayer und Sohn podjęła się nieodpłatnego transportowania darów. Ponadto na konto niemieckiej parafii zostały zebrane ofiary w kwocie najpierw ok. 17 000 euro, a w niedługim czasie zebrane zostało przynajmniej drugie tyle. Kwota ta została przekazana jako wsparcie celowe dla ośrodka w Olsztynie koło Częstochowy, w którym aktualnie przebywa ponad setka ukraińskich sierot z dwóch domów dziecka z okolic Mariupola. Wartość samej tylko pomocy rzeczowej przekazanej na wsparcie pracy Caritas została oszacowana na ok. 40 000 euro. Wraz z innymi zbiórkami wielkość pomocy szacuje się na niemalże 100 000 euro. Całość prac koordynowała polska parafia w Trewirze wraz z jej proboszczem, ks. Damianem Widerą. Pięć grupwolontariuszy pomagało w zbieraniu, sortowaniu i pakowaniu darów do Polski. Jedną z grup była młodzież przygotowująca się do bierzmowania, a pracę wspierały także wspólnoty Domowego Kościoła oraz Różańca Mężczyzn. Zapakowana przez nich ciężarówka była pełna po sam dach, a i tak nie wszystkie dary się zmieściły, więc zaplanowano kolejne transporty.

Reklama

ROZMOWA KS. DAMIANEM WIDERĄ W RADIO FIAT Zobacz

Pomoc materialna została poparta wielkim wsparciem modlitewnym. W nocy z 25 na 26 marca trwała w Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na Ukrainie. W łączności z papieżem Franciszkiem i przy obecności dyrektora Apostolstwa Modlitwy (Gebetsapostolat) Diecezji Trewirskiej, ks. prałata Helmuta Gammela, wraz z proboszczem polskiej parafii w Trewirze, zawierzono Rosję i Ukrainę Najświętszej Maryi Pannie. Następnie grupa śpiewu tradycyjnego z Luksemburga prowadziła przez dwie godziny adorację wraz z pięknymi staropolskimi śpiewami wielkopostnymi. W godzinach nocnych przed Najświętszym Sakramentem czuwała grupa Różańca Mężczyzn oraz parafianie.

Następnego dnia, o godzinie 12.00, podczas adoracji spotkali się w polskim kościele w Trewirze przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich różnych narodowości: syryjskiej, chorwackiej, polskiej oraz niemieckiej. Były również siostry zakonne z Indii, Polinezji i Nigerii. Modlitwie przewodniczył ks. Gammel wraz z proboszczami zgromadzonych wspólnot. Wierni z każdego z krajów modlili się, śpiewali przy akompaniamencie gitar. Spotkanie to było wzruszające i skłaniało do wielu przemyśleń na różnych płaszczyznach życia, zwłaszcza podczas Wielkiego Postu, w okresie chaosu i wojny na Ukrainie i innych zakątkach świata.

Reklama

Trzecim elementem zaangażowania Polskiej Misji Katolickiej w Trewirze w pomoc uchodźcom jest również praca „na miejscu”. W dniu 20 marca, po popołudniowej Mszy św., parafianie, a głównie dzieci komunijne i ich rodzice, spotkali się w celu przygotowania palm wielkanocnych. Spotkanie poprowadziła pani Agata z Bitburga, która ma kontakt z ośrodkiem pomocy uchodźcom na terenie polskiej parafii w Trewirze, więc w spotkaniu uczestniczyli również goście z Ukrainy. Powstały piękne palmy na Niedzielę Palmową.

Nad Trewirem góruje „Mariensaule”, umieszczona na najwyższym z wzniesień nad Mozelą kolumna z figurą Matki Bożej (jej wezwanie nosi Polska Misja Katolicka w Trewirze). Podobnie nad Częstochową góruje wieża klasztoru jasnogórskiego. Także Mariupol, którego mieszkańcy stali się adresatami całej akcji pomocowej, jest miastem Matki Bożej. Te trzy elementy sprawiają, że w całej tej akcji realizują się słowa Jezusowe – „oto Matka twoja”.

2022-04-27 10:13

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: 7 czerwca rozpocznie się wizytacja apostolska w archidiecezji kolońskiej

[ TEMATY ]

wizytacja

Niemcy

@bastique / Foter.com / CC BY-SA

Niemiecka archidiecezja kolońska oczekuje na wizytację apostolską. Jak dowiedziała się niemiecka agencja katolicka KNA, mianowani przez papieża Franciszka dwaj wizytatorzy apostolscy przyjadą do Kolonii już 7 czerwca.

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że na szczegółową kontrolę do liczącej najwięcej wiernych archidiecezji niemieckiej papież Franciszek wyśle jako wizytatorów kardynała Andersa Arboreliusa ze Szwecji oraz biskupa Rotterdamu Johannesa van den Hende. Powodem tej decyzji są trwające od ponad roku debaty wokół traktowania przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

CZYTAJ DALEJ

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Dzień Dobra i piknik Caritas

2024-04-14 18:16

Paweł Wysoki

W sobotnie popołudnie, 13 kwietnia, pl. Teatralny przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie tętnił życiem. Za sprawą pikniku rodzinnego, zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, mieszkańcy miasta i przyjezdni goście mogli poznać kościelną organizację charytatywną oraz doświadczyć radości niesienia pomocy bliźnim i wzajemnego obdarowania miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję