Reklama

IV Spotkanie Dzieci Niepełnosprawnych Mazowsza „Wszystkie Anioły Małej Ani”

Dzieci niepełnosprawne a misje

Niedziela Ogólnopolska 44/2006, str. 42


Archiwum fundacji

<br>Archiwum fundacji

Minęła czwarta rocznica tragicznej śmierci Ani Szałaty (1991-2002). Z inspiracji tej dziewczynki, która całym swoim dziecięcym sercem zaangażowała się w misje, zrodziło się Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci. 22 października w jej rodzinnej Zielonce spotkały się dzieci niepełnosprawne i ich opiekunowie z regionu Mazowsza.

Spotkanie w Zielonce

Reklama

Już po raz czwarty Fundacja Polska Raoula Follereau zorganizowała w podwarszawskiej Zielonce jesienne Spotkanie Dzieci Niepełnosprawnych Mazowsza „Wszystkie Anioły Małej Ani”. W sumie, w spotkaniu wzięło udział ok. 400 osób. Dla dzieci zagrał Joszko Broda z zespołem „Dzieci z Brodą”, Bartek Jaskot oraz grupa taneczna Zespołu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niedorozwojem Umysłowym. Spotkaniu towarzyszyły liczne konkursy i zabawy oraz wystawa prac dzieci niepełnosprawnych. Dzieci wystosowały na ręce policji oraz MIVA Polska apel do kierowców o bezpieczeństwo na drogach, szczególnie na przejściach dla pieszych, gdzie wciąż zdarza się wiele wypadków z udziałem niepełnosprawnych pieszych.

Szkoła dojrzałości

Ania Szałata, zanim zginęła potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych, udowodniła, że będąc chorym czy niepełnosprawnym, również można włączyć się w dzieło misyjne Kościoła i otworzyć swoje serce na potrzeby całego świata. „Bóg mnie kocha” - to był sekret jej uśmiechu, cierpliwości i pogody ducha. Ania miała osobisty kontakt z wieloma misjonarzami, którzy odwiedzali ją lub z nią korespondowali.
Jej małe misyjne apostolstwo polegało nie tylko na zainteresowaniu dalekimi krajami. Ania Szałata była również misjonarką w swoim własnym środowisku, wśród zdrowych, którym swoją obecnością pomagała zrozumieć, że wartości człowieka nie mierzy się sprawnością czy osiągnięciami.

Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci

Ciekawą propozycją zaangażowania się dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych jest rodzące się z inspiracji Ani Szałaty Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci. Ich potencjał wrażliwości i cierpienia można zamienić na prawdziwe owoce misyjnej współpracy - owoce, które zbierać będą zarówno dzieci i ich rodziny, jak również misjonarze i ich podopieczni w krajach misyjnych.
Jeśli jedno niepełnosprawne dziecko będzie miało możliwość nawiązania kontaktu z jednym misjonarzem/misjonarką, wówczas obie strony odniosą wielką korzyść. Wzajemna modlitwa, ofiara i wsparcie duchowe mają nieocenioną moc. Fundacja Polska Raoula Follereau proponuje, aby chętni do takiej duchowej adopcji misjonarze - którzy poczują pragnienie bycia adoptowanym przez niepełnosprawnego chłopca czy dziewczynkę i którzy sami zechcą adoptować to dziecko - napisali pod adresem Fundacji w celu nawiązania korespondencji. Także dzieci, które tego pragną, są zaproszone, aby przysłać list z odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego chcę korespondować z misjonarzem?”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję