Reklama

Kościół

To dobry początek kapłaństwa – rozpoczęły się pielgrzymki neoprezbiterów na Jasną Górę

W Tygodniu Modlitw o Powołania na Jasnej Górze rozpoczęło się pielgrzymowanie neoprezbiterów. Dziś przyjechali nowo wyświęceni kapłani Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, nazywani pallotynami. „Jasnogórskie prymicje” przeżywało 6 księży. - To dobry początek kapłaństwa - podkreślali. Niektórzy z nich powołanie odkrywali na szlaku pieszych pielgrzymek.

2022-05-09 15:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dla ks. Bartosza Olszewskiego rzeczywiście powołanie do kapłaństwa rodziło się na pielgrzymim szlaku na Jasną Górę, bo przychodził tu z Warszawy już od czasów swojej Pierwszej Komunii Świętej. Jak przyznał teraz pierwsze dni kapłaństwa są pełne emocji. - Nie myślałam, że aż tak bardzo dotknie mnie ten moment, kiedy pierwszy raz konsekrowałem chleb i wino, kiedy tak niesamowicie drżały mi ręce i głos, który musiałem zawieszać z powodu łez. Bardzo mocne przeżycie - opowiadał ks. Olszewski.

Ks. Paweł Kozłowski pochodzi z polsko- białoruskiej rodziny, prawosławno-katolickiej z Berezy. Jak podkreślił, do wstąpienia do zgromadzenia zainspirowali go pallotyni posługujący na Białorusi. - To były te wielkie pragnienia wpisane w pallotyńska duchowość jak życie dla nieskończonej chwały Bożej, zniszczenia grzechu i zbawienia dusz – wyjaśnił ks. Kozłowski.

To już tradycja, że od połowy maja przez cały niemal czerwiec nowo wyświęceni kapłani tu sprawują swoje pierwsze Eucharystie, dziękują za dar kapłaństwa i zawierzają swoje życie Maryi.

Reklama

Dla ks. Rafała Kucharskiego opieka Maryi jest ważnym doświadczeniem. - To Jej cicha i pokorna obecność jak w Kanie Galilejskiej, ale jest obfitość w życiu. Dużo zawdzięczam Matce Bożej, dlatego też chce Jej zawierzyć moje kapłaństwo - powiedział neoprezbiter.

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni) powstało w pierwszej połowie XIX w. Zakonnicy charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy ze świeckimi.

Pielgrzymki nowo wyświęconych księży na Jasną Górę odbywać się będą do końca czerwca. Przyjeżdżają neoprezbiterzy ze wszystkich polskich diecezji i wielu zgromadzeń zakonnych.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: czuwanie modlitewne za dzieło ewangelizacji świata

[ TEMATY ]

misje

Jasna Góra

Papieska Unia Misyjna

Żywy Różaniec

BOŻENA SZTAJNER

Członkowie Papieskiej Unii Misyjnej, Żywego Różańca i osoby związane z misjami spotkają się 1 grudnia na Jasnej Górze, aby przez całą noc modlić się za dzieło ewangelizacji świata. Ci, którzy nie mogą być wtedy w Częstochowie, zaproszeni są do łączności duchowej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia

2022-05-27 12:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Kardynał Stefan Wyszyński przemawia do wiernych zebranych przed jasnogórskim szczytem, 26 sierpnia 1957 r

Kardynał Stefan Wyszyński przemawia do wiernych zebranych przed jasnogórskim szczytem, 26 sierpnia 1957 r

Paulini zapraszają na Jasną Górę na uroczystości pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, które już jutro. O godz. 14.00 do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostaną relikwie kard. Wyszyńskiego, potem odprawiona zostanie Msza św. na Szczycie. Zaprezentowane zostaną też dwa oratoria.

- Umieszczenie relikwii bł. Prymasa Wyszyńskiego obok Cudownego Obrazu Matki Bożej, jego fizyczna ponowna obecność będzie dla nas przypomnieniem o wartości wiary, znaczeniu chrześcijańskich wartości i o wielkim zawierzeniu Maryi - uważa przełożony generalny Zakonu Paulinów. To on w obecności przeora Jasnej Góry i innych zakonników dokona uroczystego wprowadzenia relikwii do Kaplicy Matki Bożej. Relikwiarz ma kształt kardynalskiego herbu. Jest w nim kropla płynu otrzewnowego z elementami krwi.

CZYTAJ DALEJ

Enklawy wolności

2022-05-27 15:33

Renata Czerwińska

W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się sesja naukowa: „Enklawy wolności – 40-lecie powstania komitetów pomocy osobom internowanym, represjonowanym w stanie wojennym i ich rodzinom”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję