Reklama

Prawdy wyborcze pro memoria

Każdy Polak ma obowiązek głosować, ale głosować odpowiedzialnie i mądrze. Głosować zaś odpowiedzialnie - to znaczy oddać głos na wypróbowanych i sprawdzonych kandydatów, a głosować mądrze - to znaczy widzieć przyszłość budowanej na prawdzie Polski. Ochrzczeni Polacy mają prawo liczyć na to, że Kościół także w niezwykle doniosłej dziedzinie wyborów będzie przewodnikiem danym katolickiej Polsce przez Boga - Ojca wszystkich narodów.

1. Wybory w Polsce mają znaczenie szczególnie doniosłe. Mogą być dobroczynne dla wszystkich obywateli Ojczyzny. I będą takie, jeżeli przy wyborach - zarówno parlamentarnych, jak i samorządowych - będzie nami kierować prawe sumienie. Trzeba także opierać się na doświadczeniach nabytych w ciągu naszej historii oraz w ostatnich latach. Przy czym nie należy ulegać nieuczciwym manipulacjom tak powszechnie rozgłaszanym przez media, zbyt chętnie i bezkrytycznie oglądanym i czytanym.

2. Przeżyte przez nas niedawno doświadczenia mówią, że największe krzywdy wyrządziły naszemu Narodowi systemy bezbożne: bolszewicki i nazistowski. Wielu starszych ludzi to przeżyło, młodszych zaś trzeba w te prawdy wprowadzać.
Należy bowiem przebaczać, ale jest też obowiązek bronić prawdy, zwłaszcza gdy kaci Narodu chcą się przeobrazić w jego ofiarę.

Reklama

3. Systemy bezbożne sprzymierzyły się, by na napadniętą od zachodu, osamotnioną ze strony aliantów Polskę napaść także od wschodu i ją totalnie zniszczyć. Stało się to na progu II wojny światowej - 17 września 1939 r.
Dokonano wtedy wielu zbrodni, głównie w lagrach i łagrach. Ofiary dotąd nie zostały policzone, ale skwapliwie liczone są „straty” tych, którzy na nas napadli. Stanowi to już nawet temat międzynarodowych dyskusji. Tymczasem w okresie II wojny światowej na nowo rozgrabiono polską ziemię, zniszczono inteligencję polską i skrajnie skrzywdzono niezliczoną rzeszę obywateli polskich, wywieziono miliony na nieludzką ziemię.
Potem zaś tzw. polski Sejm uchwalił leninowską ustawę o zabijaniu polskich dzieci, jeszcze przed ich urodzeniem; ginęły one od tego czasu w wielomilionowych hekatombach. Już wcześniej zastawiono sidła demoralizacji na starszych (pijaństwo) i na młodzież (narkomania i nieobyczajność), pozwolono szeroką falą szerzyć się korupcji, wprowadzono biedę ekonomiczną, która dotąd jest źródłem emigracji zarobkowej, krzywdzącej nasz Naród zarówno społecznie, jak i ekonomicznie.

4. Czego więc należy bronić, idąc do wyborów? Najpierw wiary w Boga, która jest największym darem i która nas strzegła i ustrzegła wśród największych klęsk. Łaską wiary obdarował nas Pan Bóg od zarania naszych dziejów. Chciały ją nam niedawno odebrać systemy totalitarne, teraz zaś czynią to systemy liberalne.
Sługa Boży Papież Jan Paweł II uczył: „Nie można (...) bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski” (Warszawa, 2 VI 1979). „Musicie być mocni, Drodzy Bracia i Siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów” (Kraków, 10 VI 1979).
Przypomniał nam to Papież Benedykt XVI za swoim Poprzednikiem już w samym haśle swojej pielgrzymki do Polski: „Trwajcie mocni w wierze”. Głosujemy więc w wyborach zawsze na ludzi wiary w Boga i miłości do Jego Matki, Królowej Polski.
Przy czym pamiętajmy, że „wiara bez uczynków martwa jest” (Jk 2, 17).

5. Fundamentem bytu narodowego jest rodzina. Obecna zaś sytuacja polskiej rodziny jest taka, że szybko wymieramy. Polska żywej wiary i najliczniejszych w świecie pobożnych pielgrzymek wyludnia się. A przecież dzieje się tak przeciw Bogu życia. Niech wyborcy słuchają głosu Papieża Jana Pawła II: „Drodzy Bracia i Siostry, bądźcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Do wszystkich ludzi, nikogo nie wyłączając. Z tego miejsca raz jeszcze powtarzam (...): «Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości»” (Kalisz, 4 VI 1997).

Reklama

6. Czy nasza młodzież jest przygotowywana należycie do podjęcia powołania małżeńskiego i zawarcia sakramentu małżeństwa? Czy rodzina spełnia swoje zadania wychowawcze? I czy jest do tych zadań przygotowywana? Czy szkoła polska, wszystkich stopni, spełnia swoje zadania formacyjne, czy też - odwrotnie - jest miejscem chuligańskiego, a nawet i niemoralnego rozpasania? Na te podstawowe pytania odpowiadają wyborcy, dokładnie rozeznając sylwetki wybieranych ludzi oraz ich programy społeczne i polityczne.

7. Lekkomyślnie jest wyprzedawana nasza ziemia, wraz z jej zasobami. Gdzieś się zapodziała polska miłość do ziemi, której symbolem był wóz Drzymały i o której opowiada „Placówka” Prusa.
Dlaczego wyprzedawane są lekkomyślnie, a niekiedy za bezcen, kopalnie i zakłady przemysłowe? To także wielka troska wyborców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję