Reklama

Kościół

#SYNODALNIE - Rozpalamy Ogień. Prof. Bańka: Synodalność to styl spotkania. To mają być 2 lata dialogu

Czym jest istota synodu? Czy świecki katolik może wziąć udział w tym synodzie? Czy internet jest miejscem, w którym możemy głosić Dobrą Nowinę? Jak trafić do młodych z tematem wiary? M.in. na takie pytania odpowiadał prof. Aleksander Bańka - gość specjalny naszego nowego cyklu #SYNODALNIE - Rozpalamy Ogień.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościem specjalnym pierwszego odcinka nowego cyklu #SYNODALNIE - Rozpalamy Ogień - był prof. Aleksander Bańka - znany filozof, świecki lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, autor cenionych książek i delegat polskiego Episkopatu na inaugurację Synodu o synodalności w Watykanie.

W synodalności chodzi o spotkanie, o dialog. Tego nam dziś brakuje. Nie potrafimy rozmawiać, nie potrafimy się słuchać - mówił nasz gość. Synodalność to styl dialogu, styl spotkania. To mają być 2 lata dialogu. Papieżowi bardzo leży na sercu mądra współpraca świeckich i duchownych - kontynuuował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Celem papieża nie jest zbudowanie pluszowego Kościoła, do którego każdy będzie mógł się przytulić. Nie zawsze wszystko będzie takie, jakie byśmy chcieli, nie wszystko będzie wszystkim pasować.

Podziel się cytatem

Wykorzystujmy internet do ewangelizacji! Ta działalność to wielka szansa do głoszenia Dobrej Nowiny! - w kontekście synodu zachęcał nasz gość.

W czasie rozmowy z red. Damianem Krawczykowskim został poruszony także temat młodzieży. Prof. Bańka zwracał uwagę na to, że młodzież jest w Kościele i pragnie tego, żeby im zaufać. Nasi czytelnicy mogli zadawać naszemu rozmówcy pytania - również dotyczyły one trwwającego synodu, Kościoła, wiary.

ZOBACZ CAŁOŚĆ:

Dziękujemy, że byliście z nami!

To nie ostatnie takie spotkanie. O naszych następnych rozmowach na żywo i gościach zaproszonych do dyskusji dowiecie się z naszego portalu!

2022-05-12 00:06

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: W łączności z Watykanem - Jubileusz Życia Konsekrowanego u stóp Królowej Polski

Na Jasnej Górze w łączności z Watykanem trwają obchody Jubileuszu Życia Konsekrowanego. Do Królowej Polski przyjechało ok. 800 sióstr zakonnych z całej Polski. Jest to dla nich czas wdzięczności za powołanie, ale także próśb o wierność, radykalność powołaniu i modlitwy za wszystkie osoby, które rozeznają życiową drogę. W programie dwudniowego spotkania znalazła się modlitwa i sesja zatytułowana: „Prorocy nadziei we współczesnym świecie”.

S. Brygida Olędzka, loretanka, z Komisji Formacji Permanentnej przy Konsulcie Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce zwróciła uwagę, że czas na Jasnej Górze jest szczególnym czasem łaski i łączności z Rzymem. - Pragnęłyśmy zaprosić wszystkie siostry, które nie mogły pojechać na Jubileusz Życia Konsekrowanego do Rzymu, żeby przyjechały do Królowej Polski, abyśmy wspólnie mogły wysłuchać treści, które niesie Rok Jubileuszowy i byśmy razem zjednoczyły się na modlitwie - podkreśliła. Dodała, że dziś także proszą, aby osoby konsekrowane we współczesnym świecie potrafiły być „Znakiem Nadziei” także dla rozeznających życiową drogę.
CZYTAJ DALEJ

Różaniec biblijny - tajemnice bolesne

2025-10-09 20:57

[ TEMATY ]

różaniec

rozważania

pixabay.com

Modlitwa różańcowa jest wzniesieniem serca do Boga, który przychodzi, aby zbawiać człowieka. Modlitwa różańcowa - jak przypominał nam Ojciec Święty Jan Paweł II - jest modlitwą kontemplacyjną.

A kiedy przyszli do ogrodu zwanego Getsemani, rzekł Jezus do swoich uczniów: "Usiądźcie tutaj, Ja tymczasem będę się modlił". Wziął ze sobą Piotra, Jakuba i Jana i począł drżeć, i odczuwać trwogę. "I rzekł do nich: "Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie!" I odszedłszy nieco dalej, upadł na ziemię i modlił się, żeby - jeśli to możliwe - ominęła Go ta godzina. I mówił: "Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie! Lecz nie to, co Ja chcę, ale to, co Ty [niech się stanie]!"
CZYTAJ DALEJ

Tęczowa rewolucja nadciąga! Komisja Europejska przyjęła nową strategię LGBTIQ+

2025-10-10 13:52

[ TEMATY ]

gender

Adobe Stock

Tęczowa rewolucja nabiera tempa! KE ogłasza nową strategię LGBTIQ+ na lata 2026–2030 – ujawnia portal wPolityce.pl

Portal wPolityce.pl ujawnił, że Komisja Europejska zaprezentowała nową strategię Unii Europejskiej na rzecz równości osób LGBTIQ+ na lata 2026–2030. Dokument zatytułowany „Free to love, free to be” („Wolność kochania, wolność bycia”) wprowadza szereg daleko idących zobowiązań i planów, które – zdaniem komentatorów – mogą całkowicie przekształcić europejskie społeczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję