Reklama

Zdrowie w domu:

Co z tym zatkanym nosem?

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 45


Archiwum autorki

<br>Archiwum autorki

Obrzęk błony śluzowej nosa i towarzysząca mu wydzielina powodują, że oddychanie nosem staje się utrudnione. Łzawią wtedy oczy, boli głowa, wysycha i drapie w gardle, pogarsza się węch i smak, zmienia się mowa. Usunięcie zalegającej w nosie wydzieliny, nawilżenie miejsc wysuszonych oraz schłodzenie przegrzanych wyraźnie poprawia komfort oddychania, połykania i mowy oraz umożliwia lepsze funkcjonowanie w codziennych obowiązkach. Wstępem do wszelkich działań leczniczych jest tu oczyszczenie nosa. „Siąkanie” nie jest rozwiązaniem najlepszym, bowiem powstające w jamie nosowej przy wydmuchiwaniu dodatnie ciśnienie sprzyja wtłaczaniu wydzieliny zapalnej do zatok (bardziej fizjologiczne byłoby wciąganie śluzu i wiele dzieci odruchowo tak robi, choć jest to odbierane jako zachowanie niekulturalne). Skuteczniejsze jest płukanie nosa przy użyciu soli fizjologicznej (0,9% natrium chloratum) albo przez wciąganie jej ze strumieniem wdychanego powietrza lub z pomocą wkraplania do nosa. Dopiero po oczyszczeniu nosa można przystąpić do podawania leków donosowych. Obecnie zalecane są 2 pozycje: 1 - dla leków w kroplach - pacjent leży poziomo na plecach, z głową odchyloną ku tyłowi; po podaniu leku należy zwrócić głowę w prawo, potem w lewo i następnie powrócić do pozycji wyjściowej (każdą z pozycji utrzymać przez ok. 30 s) i 2 - dla leków w kroplach lub w aerozolu - pacjent leży poziomo na boku, z głową tak obniżoną, by skroń była na poziomie barku od strony podłoża; głowa lekko skręcona, a nos skierowany w stronę ramienia położonego wyżej; również tu po podaniu leku należy leżeć ok. 30 s (na jednym i na drugim boku). Aplikator z lekiem bierzemy do przeciwnej ręki (prawa ręka do lewej dziurki i odwrotnie) i umieszczamy płytko w obrębie nozdrza, kierując końcówkę na boczną ścianę nosa (nigdy nie na przegrodę!). Następnie uwalniamy zaleconą dawkę leku, wykonując powolny wdech przez nos.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję