Reklama

Ze świata

Francja

Mniej świątyń

We Francji jest coraz mniej świątyń katolickich, rośnie natomiast liczba miejsc kultu muzułmańskiego. Według najnowszych statystyk, we Francji w ciągu ostatnich 30 lat o 2 tys. wzrosła liczba miejsc kultu muzułmańskiego. Równocześnie maleje liczba kościołów katolickich. W ciągu ostatnich 5 lat zbudowano ich w całej Francji zaledwie 20. Równocześnie definitywnie zamknięto bądź sprzedano 60 świątyń.
W 1976 r. we Francji było 150 miejsc modlitwy wyznawców islamu, w 1985 r. - 900, a w 2001 r. - 1555 meczetów i sal modlitwy. Dzisiaj jest ich 2147. Według katolickiego dziennika „La Croix”, wzrost ten związany jest zarówno z powołaniem Rady Kultu Muzułmańskiego, jak i pozytywnym nastawieniem radnych i urzędników do wspólnot muzułmańskich.
Podobnie dynamiczny przyrost notują nowe wspólnoty ewangelickie. Posiadają one obecnie 1,8 tys. miejsc modlitwy.
Kościół katolicki we Francji nadal dysponuje aż 45 tys. świątyń. Jednak wiele diecezji boryka się z finansowymi kłopotami związanymi z ich utrzymaniem i nie waha się sprzedać lub przeznaczyć np. na domy kultury. Wiele kościołów praktycznie jest nieużywanych, szczególnie tych powstałych w latach 60. i 70. XX wieku w nowych podmiejskich dzielnicach, obecnie zamieszkałych głównie przez ludność muzułmańską bądź sprzyjającą nowym ruchom ewangelickim. Niezwykle rzadkie są jednak przypadki „przechodzenia” budynku sakralnego na użytek innej religii, jak to miało miejsce np. w Nantes, gdzie muzułmanom przekazano kaplicę św. Krzysztofa.

Chile

Duch trwa

Większość mieszkańców Chile opowiada się za małżeństwem na całe życie i przeciwko aborcji, bez względu na jej powody. Wyniki badania opinii publicznej na ten temat ogłosił dziennik „El Mercurio”.
Ponad trzy czwarte Chilijczyków zgadza się z poglądem, że małżeństwo powinno trwać do końca życia. Siedmiu na dziesięciu jest zdania, że kobieta nie ma prawa uciekać się do aborcji, zaś tylko 9,1 proc. uważa, że aborcja może być dopuszczalna w przypadku, gdy przyjście dziecka na świat byłoby problemem natury ekonomicznej.
Prawie połowa ankietowanych nie chciałaby, aby ich dzieci współżyły przed ślubem, a 53,7 proc. twierdzi, że pary, które tak robią, pobierają się dopiero, gdy przyjdą na świat dzieci.
Z kolei 70 proc. mieszkańców Chile utrzymuje, że lepiej im się spędzaczas w towarzystwie rodziny niż przyjaciół.

Belgia

Kongres wielkich miast

Reklama

Znaczeniu ubogich w życiu Kościoła poświęcona była pierwsza z programowych konferencji Kongresu Ewangelizacyjnego Wielkich Miast. Wygłosił ją 30 października w Brukseli do 3 tys. osób Andrea Riccardi - założyciel Wspólnoty św. Idziego. Podkreślił wymiar osobowy spotkania z człowiekiem biednym, który oczekuje nie tylko niezbędnej pomocy, ale także przyjaźni i zrozumienia.
„Dzisiejszy świat potrzebuje przymierza ludzi pokornych i ubogich, gdyż to właśnie w pokorze wzrasta braterstwo z ubogimi” - zauważył Riccardi. Oprócz konferencji w stolicy Belgii odbyło się wiele spotkań o charakterze modlitewnym, kulturalnym i społecznym. Celem kongresu jest bowiem uświadomienie Europejczykom znaczenia orędzia ewangelicznego dla ich życia i tożsamości. Kard. Godfried Danneels wyraził zadowolenie z zainteresowania, jakim to wydarzenie cieszy się wśród mieszkańców belgijskiej metropolii, z zaangażowania młodzieży oraz z udziału gości z zagranicy, wśród których jest 12 biskupów i 4 kardynałów.

Ludzie

Kard. Cláudio Hummes

został nowym prefektem Kongregacji Duchowieństwa. 71-letni franciszkanin zastąpił na tym stanowisku 77-letniego kard. Darío Castrillóna Hoyosa z Kolumbii.
Kard. Hummes jest jednym z najbardziej znanych i cenionych hierarchów Kościoła z Brazylii. W 2002 r. głosił rekolekcje w Watykanie. Zdecydowanie stoi na straży nauczania moralnego Kościoła, poświęcając się służbie na rzecz ubogich. Ci, którzy go znają, cenią jego walory umysłowe oraz to, że wie, czego chce. W Brazylii ludzie kochają go właśnie za solidarność z ubogimi.
Cláudio Hummes urodził się 8 sierpnia 1934 r. w Montenegro k. Porto Alegre w rodzinie pochodzenia niemieckiego. Po wstąpieniu do Franciszkanów studiował filozofię i teologię w Brazylii, na Papieskim Athenaeum Antonianum w Rzymie, gdzie obronił doktorat z filozofii, i w Instytucie Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów w Bossey k. Genewy. Biskupem jest od 1975 r. Od 1998 r. był metropolitą Sáo Paulo.

Włochy

Neapol w ogniu

Neapol przeżywa eskalację terroru. W ostatnich dniach śmierć poniosło dziewięć osób. W końcu października sprzedawca papierosów zabił człowieka, który go napadł. Tego samego dnia doszło do innego morderstwa - w odwecie. Została też zastrzelona kobieta, której dwóch synów zamordowano kilka miesięcy temu, a męża - kilka lat wcześniej.
„Wydaje mi się, jakbym czytał codzienny raport o wydarzeniach wojennych”, - powiedział w rozmowie dla Radia Watykańskiego arcybiskup Neapolu, kard. Crescenzio Sepe. Jego zdaniem, przyczyną wszelkich przestępstw kryminalnych jest bieda, która stanowi podłoże dla działalności Camorry. „Ci młodzi ludzie z tzw. baby-gangs (dziecięcych gangów) nie wiedzą, dokąd mają pójść, nie wiedzą, jak wypełnić czas, nie mają prawidłowych rodzin” - zauważył kard. Sepe.
W Neapolu działa 300 katolickich ośrodków o profilu opiekuńczo-wychowawczym i resocjalizacyjnym.

Umiłowani święci

Włosi najczęściej modlą się, wzywając wstawiennictwa św. Ojca Pio - wynika z sondażu przeprowadzonego z okazji uroczystości Wszystkich Świętych na zamówienie tygodnika „Famiglia Cristiana”. Wizerunek Stygmatyka z Pietrelciny można zobaczyć na wielu szybach samochodów osobowych i TIR-ów.
„Popularni” w modlitwach wstawienniczych są: św. Antoni, św. Franciszek z Asyżu, św. Rita, św. Józef, Pan Jezus, św. January, św. Roch, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Agata i św. Gerard. Zdaniem ks. Tonino Lasconiego, autora licznych publikacji na temat katechezy, obraz włoskich katolików, jaki wyłania się z sondażu, nie jest budujący. „Fakt, że Matka Boża i Jezus należą do rzadziej wzywanych osób niż wielu świętych, oznacza, że Włosi są ignorantami, nie pojmują bowiem, że chodzi o dwie odmienne płaszczyzny” - mówi włoski kapłan.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję