Reklama

Z diecezji

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 9

Ks. Tomasz Folga ze Szkolnym Kołem Caritas
Piotr Lorenc

Ks. Tomasz Folga ze Szkolnym Kołem Caritas<br>Piotr Lorenc

Diecezja drohiczyńska

Zachwiana symetria

O gorącym temacie lustracji napisał w swoim liście pasterskim biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Zwrócił uwagę na zachwianą symetrię debaty lustracyjnej, w której w ogniu krytyki znalazły się ofiary, a na wygodnym krześle obserwatorów zasiedli oprawcy: „Nie możemy zapominać, że na przestępczą działalność tajnych służb pracowały setki tysięcy ludzi - pisał bp Dydycz. - (…) I o nich nie mówi się nic. Oni żyją spokojnie, mają wysokie emerytury. To wielu z nich odkurza kserokopie swoich sprawozdań i sprzedaje je na rynku medialnym. Ponownie dorabiają się na ludzkiej krzywdzie”. Bp Dydycz przypomniał o bezgranicznej służbie ojczyźnie polskiego duchowieństwa. „Niewiele jest miejscowości w Polsce - czytamy w liście - z którymi nie wiązałoby się wspomnienie prześladowań polskich kapłanów, ich szykanowania, więzienia, zsyłania na Sybir, zamykania w obozach, skazywania na śmierć. Tylko jakoś mało się mówi i mało pisze o ich prześladowcach”. Zachęcił również tych, którzy czują, że doświadczyli krzywdy współpracujących kapłanów, aby zgłosili sprawę do niego. Obiecuje, że będzie sprawiedliwie wyjaśniona.

(pr)

Diecezja płocka

Konsekracja wdów

Osiem wdów z diecezji płockiej wstąpiło na drogę życia konsekrowanego. 28 października w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku bp Stanisław Wielgus przewodniczył pierwszemu w dziejach diecezji obrzędowi konsekracji wdów.
W kazaniu bp Wielgus przypomniał, że chrześcijaństwo zmieniło diametralnie spojrzenie na kobietę, której godność w czasach starożytnych była często deprecjonowana. „Musimy pamiętać o tym, że to nie jest zasługa XIX-wiecznych emancypantek czy XX-wiecznych feministek, że kobieta może się czuć dziś równa mężczyźnie we wszystkim. To jest zasługa chrześcijaństwa” - podkreślił.
Podczas uroczystości wdowy otrzymały zewnętrzne znaki konsekracji: obrączkę oraz księgę Liturgii godzin. Obrzęd zakończyła modlitwa za zmarłych małżonków. Konsekrację wdów poprzedziła dwuletnia formacja, a także trzydniowe rekolekcje. Nad przygotowaniem wdów do stanu konsekrowanego czuwał o. Wiesław Łyko OMI.

(A. M.)

Archidiecezja łódzka

Pamiętamy kapelana „Solidarności”

Reklama

Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko zaznaczył swą obecność także na Kielecczyźnie, niosąc pomoc internowanym, szczególnie medyczną, i współpracując z Biskupim Komitetem Pomocy Ofiarom Stanu Wojennego w Kielcach. W 15. rocznicę śmierci Księdza Jerzego związkowcy z regionu świętokrzyskiego ufundowali pomnik na placu Panny Marii. Co roku organizowane jest spotkanie przy pomniku w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Tak było również w tym roku. 20 października bp Kazimierz Ryczan przewodniczył w bazylice kieleckiej Mszy św. w intencji szybkiej beatyfikacji sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Wzywał do bojaźni Bożej i zwyciężania zła dobrem, tak jak czynił to Kapelan Solidarności.

(A. D.)

Diecezja sosnowiecka

Zdążyli przed zimą

Spontaniczne pomysły sprawdzają się najlepiej. Tak było w przypadku młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, która w dniach 28-29 października zbierała produkty żywnościowe w hipermarkecie Auchan. Zebrane dary już trafiły do noclegowni i domów dla bezdomnych. Akcja pod nazwą: „Zdążyć przed zimą” była wspólnym przedsięwzięciem Caritas i Auchan Polska.
Młodzi ludzie, jak co roku, pragnęli włączyć się w akcję pomocy bezdomnym. - Pojawił się pomysł, by przed dniem św. Mikołaja przeprowadzić zbiórkę w jednym z wielkopowierzchniowych sklepów w Sosnowcu - tłumaczy ks. Tomasz Folga, katecheta prowadzący Szkolne Koło Caritas. - Dziewczyny wpadły na pomysł, by uszyć specjalne stroje i w nich zbierać fundusze oraz rozprowadzać świąteczne ozdoby. Z tym pomysłem zwróciłem się do szefa sosnowieckiej Caritas - ks. Stefana Wyporskiego. Ten przyjął go z zadowoleniem, bowiem każda pomoc jest na wagę złota - opowiada ks. Tomasz. Jednak na drugi dzień po rozmowie, czyli w czwartek 26 października wieczorem, ks. Wyporski zadzwonił do ks. Folgi i zaproponował mu, by nie czekać do grudnia i akcję przeprowadzić jeszcze w październiku. W piątek ks. Tomasz zebrał deklaracje, a w sobotę i niedzielę dziewczęta ze Szkolnego Koła, ubrane w koszulki Caritas, zbierały produkty żywnościowe oraz środki czystości.
O projekcie informowały plakaty rozwieszone na drzwiach wejściowych hipermarketu, pojawiło się też ogłoszenie w radiowęźle, a i same dziewczęta informowały o niej klientów sklepu, prosząc, by kupowali o jeden produkt więcej. Udało się zebrać kilkanaście koszy różnorodnych artykułów. Nie znaczy to wcale, że zbiórka przebiegała w sielskiej atmosferze. Dziewczęta zgodnie potwierdzają, że obok ludzi otwartych, chętnie dzielących się zakupionymi produktami, byli i tacy, którzy szydzili z akcji lub nawet ją negowali. Na szczęście była to zdecydowana mniejszość.
I tak Szkolne Koło Caritas z Sosnowca przetarło już pierwsze szlaki. Zadowoleni z akcji, pragną podjąć podobną, już w strojach przez siebie uszytych, właśnie w czasie poprzedzającym św. Mikołaja. Akcja miałaby trwać cały tydzień: od poniedziałku do soboty. Do udziału w projekcie Koło Caritas chce zaprosić młodzież z innych sosnowieckich placówek.

(P. L.)

Archidiecezja krakowska

Będzie kościół Jana Pawła II

Tatrzańskie ośnieżone granie i muzyka góralska towarzyszyła kard. Stanisławowi Dziwiszowi 31 października w Nowym Targu podczas poświęcenia placu pod budowę kościoła pw. Jana Pawła II.
- To będzie góralskie papieskie okno, przez które będzie zaglądał do nas Jan Paweł II - zauważył kard. Dziwisz w czasie uroczystej Mszy św. na placu budowy. Dodał, że nowa parafia powstaje po to, aby wierni z największej, jak dotąd, parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa nie czuli się w swojej wspólnocie anonimowi. Nieopodal nowej świątyni powstanie również nowe osiedle mieszkaniowe, liczące ok. 1 tys. mieszkań - osiedli się tam, według wstępnych szacunków, ok. 5 tys. osób.

(KAI)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: długa rozmowa biskupów francuskich z papieżem Franciszkiem

2021-09-24 14:32

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza (23 września) rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

„To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób” - powiedział prasie kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję