Reklama

Kanion Colca w Siewierzu

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 42

Podczas otwarcia wystawy w Siewierzu. Od lewej: proboszcz parafii św. Macieja Apostoła w Siewierzu - ks. kan. Józef Dawczyński, uczestnik Wyprawy Narodowej do Peru - ks. Sławomir Czalej, odkrywca kanionu Colca - Jerzy Majcherczyk oraz konsul ambasady Peru

Podczas otwarcia wystawy w Siewierzu. Od lewej: proboszcz parafii św. Macieja Apostoła w Siewierzu - ks. kan. Józef Dawczyński, uczestnik Wyprawy Narodowej do Peru - ks. Sławomir Czalej, odkrywca kanionu Colca - Jerzy Majcherczyk oraz konsul ambasady Peru

Siewierz - stare miasteczko w województwie śląskim, być może niektórym z nas znane tylko ze słów piosenki: „Od Siewierza jechał wóz” - ma bogatą historię. Już w XII stuleciu Siewierz był osadą targową, a od początku XIII wieku - siedzibą kasztelanii. Początkowo ośrodek grodowy znajdował się na południowy zachód od dzisiejszego miasta i zlokalizowany był wokół romańskiego kościoła św. Jana Chrzciciela. Prawdopodobnie po najazdach tatarskich został przeniesiony w miejsce łatwiejsze do obrony. W 1276 r. Siewierz uzyskał prawa miejskie. Wytyczono wówczas rynek będący do dziś głównym centrum miasta. W XIV wieku książęta bytomscy wznieśli tu lub zainicjowali budowę murowanego zamku.

Obronna tarcza

Reklama

Cóż jednak może mieć wspólnego Siewierz z kanionem Colca w Peru? Otóż ma wiele, a ogniwem łączącym to miasto z najgłębszym kanionem na Ziemi jest p. Jerzy Majcherczyk - rodowity siewierzanin, a jednocześnie organizator i uczestnik Polskiej Akademickiej Wyprawy Kajakowej Canoandes’79, która zdobyła i odkryła kanion Colca dla Peru, świata i dla Polski. „Niezapomniany dzień miał miejsce 13 maja 1981 r. w Chivay, u wrót kanionu Colca, gdzie dotarliśmy po prawie dwóch latach podróży przez obie Ameryki. Zdaliśmy sobie wówczas sprawę, jak wiele zawdzięczamy zdjęciu Jana Pawła II, które woziliśmy na tylnych drzwiach samochodu. Jego oblicze torowało nam drogę przez zamknięte granice i niezliczone posterunki wojska i policji. Odsuwało lufy wymierzonych w nas karabinów. Było niczym obronna tarcza przed licznymi niebezpieczeństwami” - relacjonuje p. Majcherczyk. Kajakarze z Krakowa przepłynęli wówczas 23 górskie rzeki, w tym 12 dziewiczych, przejechali samochodami 120 tys. km i pokonali prawie 1,8 tys. km kajakami i pontonem. Pierwsza eksploracja kanionu Colca przez Polaków jest porównywana do pierwszego wejścia na szczyt Mont Everest. W 1984 r. „Księga rekordów Guinnessa”, a w 1994 r. „National Geographic” uznały go za najgłębszy na świecie. Obecnie kanion jest jedną z największych atrakcji turystycznych Peru. W 2002 r. odwiedziło go ponad 100 tys. turystów z całego świata, plasując tym samym kanion Colca na drugim miejscu tuż po słynnym Machu Picchu.

Promocja Polski w Peru

Na przełomie maja i czerwca br. przypadła 25. rocznica tego wielkiego odkrycia geograficznego XX wieku, dlatego też Polonijny Klub Podróżnika pod medialnym patronatem TV Polonia i Polskiego Radia zorganizował Narodową Wyprawę do Peru. Doszło tam wówczas do kolejnych historycznych wydarzeń: odsłonięcia tablicy okolicznościowej w Chivay - upamiętniającej polskich kajakarzy, nadania szkole w wiosce Huambo imienia Jana Pawła II oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej najwyższe wodospady w całym kanionie imieniem polskiego Papieża. Kanion Colca i całe jego otoczenie stanowi więc doskonałe miejsce do promocji Polski i Polaków jako narodu szczycącego się wieloma odkryciami i wyczynami, które zapisane są w historii eksploracji świata.

Zaproszenie na wystawę

Jerzy Majcherczyk we współpracy z władzami miasta i gminy Siewierz postanowił uczcić rocznicę wielkiego odkrycia zorganizowaniem wystawy fotograficznej. Znalazło się na niej blisko 100 unikalnych zdjęć, map i diagramów. Pierwsza część wystawy to zdjęcia z roku 1981, przedstawiające moment odkrywania rzeki i kanionu; druga - to fotograficzna relacja z tegorocznej Narodowej Wyprawy do Peru.
Wystawa otwarta została w niedzielę 29 października w Sali Wystawowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu przy licznym udziale społeczności miasta i znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. konsul Ambasady Peru w Polsce, a także ludzie nauki, kultury i telewizji, pasjonaci podróży i odkrywcy. Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2007 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję