Reklama

Niedziela Lubelska

Ratunek dla świata

Rodzina Dobrego Słowa świętowała w Lublinie.

Archiwum parafii

W niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie na modlitwie zgromadziło się ponad tysiąc osób z całej Polski. Na zaproszenie o. Józefa Koszarnego OFM z Lubartowa, ramię w ramię stanęli członkowie Rodziny Dobrego Słowa z Warszawy, Krakowa, Lublina, Lubartowa, Świdnika i innych rejonów. Konferencje wygłosił ks. Mariusz Bernyś z Warszawy.

W tym roku przypada 20. rocznica ostatniej wizyty św. Jana Pawła II w Polsce. W 2002 r. Ojciec Święty dokonał konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Jak przypomniał ks. Bernyś, najważniejszą formą kultu Bożego Miłosierdzia jest święto obchodzone na zakończenie oktawy Zmartwychwstania Pańskiego. Inspiracją było pragnienie Pana Jezusa, przekazane św. s. Faustynie: „Pragnę, aby było Miłosierdzia święto (Dz.49). W tym dniu otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżą się do źródła miłosierdzia Mojego” (Dz. 699). Kapłan wskazał też na inne formy kultu; są to obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, Godzina Miłosierdzia, Koronka do Bożego Miłosierdzia i apostolski ruch Bożego Miłosierdzia.

W promieniach miłosierdzia

Zgromadzeni na modlitwie 24 kwietnia kapłani i wierni w Godzinie Miłosierdzia odmówili Koronkę oraz odnowili akt poświęcenia świata Bożemu Miłosierdziu. - Jezu, zawierzamy Ci naszą ojczyznę. Otocz ją płaszczem swojego miłosierdzia. Prosimy o nawrócenie naszych rodaków. Niech płaszcz miłosierdzia roztoczy się na naszych sąsiadów, gdzie toczy się wojna, aby Bóg zwyciężył. Niech promienie miłosierdzia dotrą do każdego człowieka. Niech Bóg bogaty w miłosierdzie wszystkim nam błogosławi - płynęły słowa modlitwy.

W czasie konferencji ks. Mariusz Bernyś przypomniał, że początki kapłańskiej drogi św. Jana Pawła II miały miejsce w krakowskich Łagiewnikach. Pracując w czasie okupacji w Solvayu, Karol Wojtyła często modlił się w tutejszym kościele. Św. Jan Paweł II prowadził walkę duchową i uczył, jak ją podejmować, by uniknąć wojen. Zawierała się ona w słowach „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Pracując w warszawskim szpitalu jako kapelan, ks. Bernyś często dostrzega działanie łaski Bożej w życiu chorych. Zaświadcza o tym, że przez modlitwę można wyprosić wiele łask nawrócenia, pojednania z Bogiem oraz zdrowia. Tak było w przypadku Ani, młodej kobiety, będącej w stanie krytycznym po pęknięciu tętniaka w głowie. Kiedy rodzina w modlitwie błagała o miłosierdzie Boże dla niej, zdarzył się cud. Mózg podjął pracę, operacja się udała i po kilku dniach kobieta opuściła szpital.

Reklama

Misja dla Polski

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem ks. Mariusza Bernysia, koncelebrowana przez o. Józefa Koszarnego i o. Pawła Działa w intencji spełnienia obietnic zapisanych w „Dzienniczku”. Jeden z zapisków dotyczy uprzywilejowanej pozycji i misji dla naszej ojczyzny: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeśli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne Moje przyjście” (Dz.1732). W homilii celebrans przypomniał, że św. Jan Paweł II zostawił dziedzictwo, które powinniśmy szanować i kultywować. Zwrócił też uwagę, że niektóre ważne wydarzenia z jego życia odbywały się w wyjątkowym czasie. I tak zamach na Jana Pawła II miał miejsce w rocznicę objawień fatimskich; papież zmarł w wigilię święta Bożego Miłosierdzia. Kapłan podkreślił, że miłosierdzie Boże stawia granice złu i jest drogą ocalenia człowieka. Papież-Polak zapytany, co przyniosą nadchodzące lata, powiedział: „Jaka będzie przyszłość, tego nie wiem. Obok kolejnych sukcesów nie zabraknie sytuacji bolesnych, ale kult Bożego Miłosierdzia będzie rozjaśniał ludzkie drogi”.

2022-05-16 06:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy

2022-06-30 15:42

[ TEMATY ]

NATO

PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

Szczyt NATO w Madrycie był historyczny i potwierdził to, co mówiłem prezydentowi Władimirowi Putinowi przed agresją, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji na koniec szczytu Sojuszu. Jak dodał, Rosja chciała "finlandyzacji NATO, a dostała NATO-izację Finlandii".

"Mówiłem Putinowi, że jeśli napadnie na Ukrainę, NATO nie tylko się wzmocni, ale stanie się bardziej zjednoczone. I zobaczymy, że demokracje świata powstaną i sprzeciwią się agresji, broniąc porządku opartego na zasadach. Dokładnie to widzimy dziś" - oświadczył Biden.

CZYTAJ DALEJ

Dziewięć pierwszych szans

2022-06-14 11:17

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Pierwsze piątki miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze piątki miesiąca znane są najczęściej od czasu Pierwszej Komunii św. W ten sposób uczyliśmy się m.in. systematyczności w praktykowaniu spowiedzi. Czy jednak dziś są one równie popularne jak dawniej?

Kapłani podkreślają, że penitentów jest mniej niż kiedyś. Bywają parafie, w których w pierwszy piątek miesiąca do spowiedzi systematycznie przystępuje tylko garstka tych najbardziej świadomych wiernych. Są jednak takie rejony Polski, gdzie wciąż w ten dzień do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. Co zatem zrobić: odpuścić sobie tę praktykę jako niemodną czy może jednak propagować i wskazywać aktualność przesłania pierwszych piątków?

CZYTAJ DALEJ

Listy o. Pio, które odmieniają życie

2022-07-01 14:17

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Mat.prasowy

Co sprawia, że słowa pozostawione przez Ojca Pio są znakomitą pomocą w drodze ku Chrystusowi i w pogłębieniu wiary?

Zakonnik z Pietrelciny był otwarty na to, by być ojcem duchownym każdego człowieka, który szuka Jezusa i który się do niego zwraca. Tak jak kiedyś był ojcem duchownym konkretnych osób, tak i dziś chce być ojcem dla tych, którzy szukają u niego pomocy i wstawiennictwa. Pewną formą przybliżenia się do niego i poznania jego fascynującej postaci jest właśnie korespondencja, którą prowadził. Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, co ten niezwykły zakonnik mógł zawrzeć w swoich listach? Dzięki staraniom braci kapucynów z wydawnictwa Serafin możemy poznać ogromną część epistolarnej spuścizny Ojca Pio. Za ich sprawą do naszych rąk trafia już III tom Listów Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję