Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzyże i kapliczki bliskie naszym sercom

Pod takim hasłem przebiegał Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”, którego gala finałowa odbyła się 29 maja w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

sztuka

Jasna Góra

kultura

festiwal Sancta Maria

Maciej Orman/Niedziela

W ramach festiwalu odbyły się konkursy: literacki, plastyczny i muzyczny. Grand prix otrzymali: Robert Purgał z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie (konkurs literacki), Maja Legęza ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie (konkurs plastyczny) oraz Kinga Kipigroch z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach (konkurs muzyczny). Jury wyłoniło 180 laureatów.

W festiwalu wzięło udział 896 uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym dzieci i młodzież z Ukrainy.

– Poziom był jak zawsze wysoki. Z roku na rok coraz trudniej jest wyłonić najlepszych – przyznała w rozmowie z „Niedzielą” Anna Rybowicz, prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria”, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie i pomysłodawca festiwalu. – Zależy nam na tym, żeby propagować kult Maryi, zwłaszcza tutaj, w sanktuarium jasnogórskim – odpowiedziała zapytana o cel tego przedsięwzięcia.

Galę finałową otworzył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wyraził uznanie i wdzięczność dla organizatorów za to, że propagują twórczość maryjną i uczą dzieci miłości do Matki Bożej, przywiązania do Niej i zawierzenia na wzór bł. Stefana Wyszyńskiego. – Będziemy was dopingować do kolejnych edycji festiwalu, bo on rozwija twórczo dzieci i młodzież i przypomina o tym, że polska kultura, również ta wyrosła z wrażliwości religijnej, chrześcijańskiej, maryjnej, to coś, co będzie zawsze pomagało w budowaniu dojrzałej osobowości tych młodych ludzi, będzie uczyło ich miłości do ojczyzny, Kościoła i Matki Bożej – powiedział o. Pacholski.

Bp Andrzej Przybylski zwrócił uwagę, że Maryja jest jedyną kobietą, której tak wiele miejsca poświęcono w kulturze. – Źródłem tych wielkich dzieł są dziecięce przeżycia i wrażliwość, maryjny świat i kultura – ocenił. Gratulował również uczestnikom festiwalu. – Niech te wszystkie dzieła chwalą Maryję – dodał.

Reklama

Abp Wacław Depo wyraził radość z obecności „w gronie rodzinnym”. Za Janem Pawłem II życzył młodym twórcom, „żeby sztuka była wyrazem miłości”.

Gośćmi honorowymi gali były dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie.

Nagrodzone prace plastyczne i literackie można oglądać na wystawie w Sali Rycerskiej do końca czerwca. Na czas wakacji zostanie ona przeniesiona do bastionu św. Rocha. Ponadto 15 sierpnia ok. godz. 13, po zakończeniu Sumy pontyfikalnej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, laureatów będzie można usłyszeć ze szczytu Jasnej Góry.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie: festiwalsanctamaria.pl w zakładce Gala.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” honorowym patronatem objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Samuel Pacholski – przeor klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze i o. Nikodem Kilnar – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Jednym z patronów medialnych był Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

2022-05-29 21:28

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ok. 30 tys. osób na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Odnowa w Duchu Świętym

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem ok. 30 tysięcy osób na Jasnej Górze trwa doroczne czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Spotkanie jest wielkim wołaniem o jedność i ożywienie mocy przyjętych sakramentów, nie tylko w odniesieniu do grup charyzmatycznych działających w Kościele, ale wśród wszystkich wierzących. To odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka do budowania „Charis”.

Ojciec Święty zaproponował by zjednoczenie odbywało się również na poziomie strukturalnym. Dlatego w miejsce Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy i służb innych wspólnot charyzmatycznych, od 9 czerwca, uroczystości Zesłania Ducha Świętego, powstanie jedno ciało dla wszystkich - Międzynarodowe Służby Komunii czyli Charis. - Także jasnogórskie spotkanie odbywa się w tym duchu - powiedział ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję