Reklama

Z Jasnej Góry

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 12/2007, str. 8

Krzysztof

Maturzyści na Jasnej Górze

Pielgrzymki przed maturą

Wdniach 5-7 marca na Jasną Górę przybyło ok. 6, 3 tys. młodzieży maturalnej z diecezji kieleckiej w trzech seriach. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Tobie, o Matko, zawierzyłem - prowadź...”. Wraz z młodzieżą przybyli: biskup diecezji Kazimierz Ryczan oraz biskupi pomocniczy - Marian Florczyk i Kazimierz Gurda. Organizatorem pielgrzymki był ks. Karol Zegan - dyrektor Wydziału Katechetycznego. 1750 maturzystów z archidiecezji wrocławskiej modliło się 9 marca. Hasło pielgrzymki brzmiało: „Wyzwolić miłość”. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski. Wśród duszpasterzy był obecny ks. Piotr Wawrzynek - diecezjalny duszpasterz młodzieży. 9 marca nocne czuwanie podjęło ok. 1, 2 tys. maturzystów z diecezji elbląskiej. Z młodzieżą modlili się biskup diecezji Jan Styrna oraz duszpasterze na czele z ks. Piotrem Brykiem. Spotkaniu patronowały słowa: „Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J 13, 34). Ponad 3 tys. młodzieży z diecezji sandomierskiej przybyło 10 marca. Hasłem ich pielgrzymki było wezwanie: „Wzrastać w miłości każdego dnia”. Z młodzieżą modlił się biskup pomocniczy Marian Zimałek i ks. Bogdan Piekut - diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży oraz inni duszpasterze. Pielgrzymka maturzystów archidiecezji gdańskiej, która przybyła 10 marca, liczyła ok. tysiąca osób. Na tegoroczne hasło wybrano słowa: „Myśmy uwierzyli miłości”. W pielgrzymce uczestniczyli wraz z duszpasterzami metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski oraz ks. Zbigniew Drzał - dyrektor Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. 10 i 12 marca pielgrzymowały 2 serie maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej. Wzięło w nich udział ponad 3, 1 tys. młodzieży. Maturzyści zastanawiali się nad tematem: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu”. Modlitwie młodych towarzyszył biskup pomocniczy Wojciech Polak oraz duszpasterze na czele z ks. Radosławem Orchowiczem - archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży.

Pielgrzymka braci zakonnych

„... Miłość Chrystusa przynagla nas”

W jubileuszowej pielgrzymce w dniach 7 i 8 marca wzięło udział ok. 700 braci zakonnych z 52 różnych zgromadzeń i zakonów. Towarzyszyło im hasło: „Nieść braterstwo współczesnemu człowiekowi - Miłość Chrystusa przynagla nas”. „Każdy z was w swoim czasie otrzymał łaskę szczególnego powołania do naśladowania naszego Pana na drodze realizacji cnót ewangelicznych (...). Wasza obecność w Sanktuarium Pani Jasnogórskiej wyraża pragnienie odnowienia tej gorliwości, która towarzyszyła wam od początku drogi powołania” - napisał w specjalnym liście Prymas Polski kard. Józef Glemp. Podczas spotkań prelekcje głosił m.in. o. Albert Oksiędzki - definitor generalny Zakonu Paulinów. Sylwetki braci męczenników II wojny światowej przedstawili bracia franciszkanie z Krakowa. Wystąpił także Chór Szkolny św. Jana de La Salle z Częstochowy. W pierwszym dniu Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Jan Wątroba z Częstochowy. Kaznodzieja podkreślił, że droga ku wielkości, według miary Jezusowej, prowadzi przez służbę. - W tym świetle chcemy sobie jeszcze raz uświadomić, że wszyscy jesteśmy powołani do służby. Przez nią możemy osiągnąć szczyty świętości. Wielkość, którą osiągnęło już wielu, całe rzesze świętych i błogosławionych - mówił Ksiądz Biskup. Jednocześnie zauważył, że w kategoriach tzw. ludzi sukcesu służba nie bardzo się liczy i jest niezbyt chętnie poszukiwaną drogą. - Tymczasem świat potrzebuje brata, kogoś bliskiego, kogoś, kto swoim braterstwem z nim się podzieli. Kto będzie przy nim ze swoją cichą, bezinteresowną obecnością - stwierdził bp Wątroba. Mszę św. dla braci sprawował również o. Marek Eugeniusz Włodarczyk - opat Cystersów ze Szczyrzyca. Podczas Eucharystii bracia odnowili swoje śluby zakonne. Bracia z kilku zgromadzeń przygotowali także Drogę Krzyżową oraz rozważania różańcowe. Za organizację odpowiadał br. Wojciech Golonka - przewodniczący Komisji Braci Zakonnych i Zakonów Niekleryckich przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Koordynatorem ze strony Jasnej Góry był br. Witold Joński - definitor generalny Zakonu Paulinów. W Polsce obecnie działa ok. 60 męskich zgromadzeń zakonnych, w których pracuje ok. 1, 5 tys. braci zakonnych.

Wielki Tydzień na Jasnej Górze

1 kwietnia - Niedziela Palmowa - Poświęcenie palm, procesja z dziedzińca jasnogórskiego do Bazyliki i Msza św. - godz. 11.00

5 kwietnia - Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej - godz. 19.00

6 kwietnia - Wielki Piątek - Droga Krzyżowa Częstochowy - godz. 14.00; Liturgia Męki Pańskiej - godz. 19.00

7 kwietnia - Wielka Sobota - Liturgia Wigilii Paschalnej - godz. 19.00

8 kwietnia - Niedziela Zmartychwstania - Rezurekcja - godz. 6.00; Suma Wielkanocna - godz. 11.00

Informator jasnogórski

Niedziele i uroczystości na Jasnej Górze

Cudowny Obraz
6.00 - odsłonięcie, 13.00 - zasłonięcie
14.00 - odsłonięcie (godzina może ulec zmianie ze względu na odbywające się w danym dniu pielgrzymki)
ok. 21. 25 - zasłonięcie, na koniec Apelu (jeśli nie ma czuwania nocnego)

Reklama

Kaplica Matki Bożej - Ołtarz Cudownego Obrazu
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny - 5.30
Msze św.: 6.00, 7.00, 8.00 - w jęz. łacińskim, 9.30, 11.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.15
Różaniec - 16.15
Apel Jasnogórski - 21.00
Bazylika - Wielki Ołtarz
Msze św.: 5.30, 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 17.00, 19.00

Adoracja
Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu - 6.00-21.00

Kaplica św. Józefa - Hale
11.00 - Msza św. dla młodzieży

Spowiedź
od 6.15 do 20.00

Rekolekcje Wielkopostne
25-31 marca - Wielkopostne Rekolekcje Jasnogórskie - o. Zygmunt Bola OSPPE
Msze św. z naukami rekolekcyjnymi - godz. 6.00, 11.00, 18.30

Nabożeństwa w Wielkim Poście
Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej, a o godz. 20.00 - w Kaplicy św. Józefa na Halach.
„Gorzkie żale” w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice. Tegoroczne kazania pasyjne głosi o. Robert Jasiulewicz OSPPE - redaktor naczelny dwumiesięcznika „Jasna Góra”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Potrzebne noclegi dla uczestników Taizé

2019-12-12 08:49

Nadal szukamy 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych

Maciej Biłas / photo on flickr

Nie jest za późno, żeby przeżyć koniec roku solidarnie i radośnie z młodymi ludźmi z całej Europy i z innych kontynentów. Międzynarodowy zespół, który od trzech miesięcy przygotowuje 42. Europejskie Spotkanie, zwraca się do osób dobrej woli z Wrocławia i okolic z pilnym apelem o ugoszczenie u siebie dwóch, trzech lub większej liczby osób.

28 grudnia około 15.000 młodych ludzi z całej Europy przyjedzie do Wrocławia na pięć dni i cztery noce. Wszystkim chcielibyśmy dać możliwość zamieszkania, nawet w najskromniejszych warunkach, u mieszkańców Wrocławia i okolic, tak jak to było podczas poprzednich spotkań europejskich w Polsce. Nawet przy pomocy bardzo prostych środków można tworzyć więzi przyjaźni.

Już ponad 1500 rodzin lub samotnych osób starszych i młodszych postanowiło otworzyć swoje domy. Gdyby każdy mógł przekonać przynajmniej jednego sąsiada czy znajomego, by zrobił podobnie, wszystkich udałoby się ugościć w domach.

Warunki udzielenia gościny są bardzo proste: rano śniadanie a wieczorem 2 m2 na podłodze, żeby rozłożyć śpiwór i karimatę. Przez cały dzień uczestnicy będą brać udział w programie w mieście, do domów będą wracać dopiero wieczorem ok. godz. 22.00.

Do Bożego Narodzenia i jeszcze po Świętach będziemy przyjmować zgłoszenia zakwaterowania. Osoby gotowe przyjąć młodych ludzi u siebie prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z najbliższą parafią. Można to również zrobić w naszym Centrum Przygotowań (ul. Piastowska 1a) lub za pomocą formularza na stronie internetowej:

Zobacz

Sami nie zdołamy znaleźć tylu miejsc. Potrzebujemy Twojej pomocy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich apostołów miłosierdzia: Bóg chce podźwignąć z każdej ludzkiej nędzy

2019-12-13 16:59

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan (KAI)

Nie ma takiej ludzkiej nędzy, do której Bóg nie chciałby dotrzeć, której nie chciałby dotknąć i podźwignąć – powiedział papież, przyjmując w Watykanie przedstawicieli francuskich ruchów i stowarzyszeń, które zajmują się głoszeniem Bożego miłosierdzia. Przedstawiając ich Franciszkowi, kard. Philippe Barbarin zaznaczył, że odkrycie Bożego Miłosierdzia jest dla Kościoła ogromnym darem. Zawdzięczamy to Janowi Pawłowi II i jego następcom – przypomniał arcybiskup Lyonu.

Vatican Media
Papież do francuskich apostołów miłosierdzia

Franciszek zauważył, że tym, co jednoczy wszystkie te ruchy jest głoszenie światu radości miłosierdzia. „Miłosierdzie jest bowiem ostatecznym i najwznioślejszym aktem, poprzez który Bóg wychodzi na spotkanie i w którym otwiera nasze serca na nadzieję bycia kochanymi na zawsze, bez względu na naszą nędzę i nasz grzech – podkreślił Ojciec Święty. - Miłość Boża nie jest dla nas słowem abstrakcyjnym. Stała się widzialna i dotykalna w Jezusie Chrystusie. Podobnie też, «na tej samej częstotliwości», musi być ukierunkowana miłosierna miłość chrześcijan. Jak kocha Ojciec, tak też kochają Jego dzieci. Jak miłosierny jest On, tak też i my mamy być miłosierni”.

Papież wskazał na istotne miejsce miłosierdzia w nowej ewangelizacji. Od niego zależy wiarygodność Kościoła. Ważne jest jednak, aby ten, kto głosi miłosierdzie, sam go doświadczał w swoim sercu, aby trudy działalności dobroczynnej nie przytłumiły w nas czułości i współczucia.

„Autentycznym apostołem miłosierdzia można być, jak sądzę, tylko wtedy, kiedy samemu ma się głęboką świadomość tego, że się jest przedmiotem miłosierdzia ze strony Ojca i że sami z pokorą doświadczamy tego miłosierdzia, kiedy je praktykujemy – zaznaczył papież. - Św. Jan Paweł II napisał: «Musimy stale oczyszczać wszelkie nasze działania i wszelkie intencje działań, w których miłosierdzie bywa rozumiane i praktykowane w sposób jednostronny: jako dobro czynione drugim. Tylko wówczas bowiem jest ono naprawdę aktem miłości miłosiernej, gdy świadcząc je, żywimy głębokie poczucie, iż równocześnie go doznajemy ze strony tych, którzy je od nas przyjmują. Jeśli tej dwustronności, tej wzajemności brak, wówczas czyny nasze nie są jeszcze prawdziwymi aktami miłosierdzia»”.

Na zakończenie Ojciec Święty zachęcił francuskich apostołów miłosierdzia Bożego do kontemplacji żłóbka. Stanowi on bowiem zaproszenie do poczucia i dotknięcia ubóstwa, które Syn Boży wybrał dla siebie. Pośrednio jest to też wezwanie do naśladowania Go na drodze uniżenia, ubóstwa i ogołocenia, która ze stajni w Betlejem zaprowadzi Go na Krzyż – dodał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem