Reklama

Niedziela Kielecka

Znowu Eucharystia na Babinku

Małogoszcz. Dawny kościółek cmentarny pw. św. Stanisława datowany na XVI wiek został przywrócony dla potrzeb kultu – po raz pierwszy od niepamiętnych lat w niedzielę Zesłania Ducha Świętego była w nim sprawowana Msza św., której przewodniczył wyjątkowy gość i rodowity małogoszczanin – abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie.

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Małogoszcz

Agnieszka Dziarmaga

Tłumy parafian zjawiły się na uroczystości, ale zaledwie niewielka część z nich zmieściła się w maleńkiej świątyni, zbudowanej na wzgórzu, dzisiaj pokrytym grobami, gdyż wokół kościółka z czasem wyrósł cmentarz parafialny.

Nie wyglądał jak kościół

Gdy pierwszy raz wszedłem do środka, kościół ten nie wyglądał jak kościół – wspominał ks. prałat Henryk Makuła, proboszcz par. Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu. Te słowa potwierdza ks. Tomasz Szczepanik, niegdyś wikariusz w Małogoszczu, dzisiaj dyrektor administracyjny WSD w Kielcach. Ogromnym wysiłkiem parafian i ludzi dobrej woli doprowadzono ciekawy zabytek do dobrego stanu i przywrócono mu pierwotne piękno.

Reklama

Założono energię, nagłośnienie, tynki zewnętrzne, wymieniono okna. Przeprowadzano konserwację ściennych malowideł – ciekawych polichromii z XVII wieku (część malowideł zeskrobano do gołego tynku), ponadto wykonano liczne prace stolarskie – m.in. wymianę stropu, nowy chór z drewna modrzewiowego, elementy ołtarza, drzwi. Przybyły nowe rzeźby i przede wszystkim kopia skradzionego niegdyś obrazu z ołtarza głównego przedstawiającego św. Stanisława (jest to wizerunek wykonany na podst. obrazu z kościoła franciszkanów w Krakowie). Do tego konieczne było uzupełnienie ubytków w ścianie, przełożenie zabytkowej posadzki, renowacja i uzupełnienie ozdobnej kraty – w sumie ogrom prac rozłożonych na dwa ostatnie lata.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 26.06.2022.

2022-06-20 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na statku, który wypływa w morze...

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

archiwum

Z ks. prałatem Dariuszem Gącikiem, Oficjałem Sądu Biskupiego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

- Śmierć – będąca konsekwencją życia na ziemi, trwająca aż do Sądu Ostatecznego i naszego zmartwychwstania do życia wiecznego – jest, w potocznym odczuciu i rozumieniu - stanem dramatycznym. A przecież, gdy wierzymy i ufamy – tak być nie powinno…

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję