Reklama

Ze świata

Rosja

Borys Jelcyn nie żyje

Zasługi Borysa Jelcyna dla rozwoju i umocnienia wolności wyznania w Rosji przypomniał abp Tadeusz Kondrusiewicz w depeszy kondolencyjnej przesłanej rodzinie zmarłego. Metropolita w Moskwie zapewnił, że katolicy rosyjscy „z uczuciem głębokiego współczucia dla krewnych i bliskich przyjęli smutną wiadomość o zgonie pierwszego prezydenta Rosji”. Jelcyn zmarł na serce 23 kwietnia w wieku 76 lat. Pogrzeb odbył się 25 kwietnia w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela. Zdaniem abp. Kondrusiewicza, okres rządów Jelcyna był dla katolików rosyjskich „czasem odbudowy hierarchii, odzyskiwania świątyń, tworzenia wspólnot i odrodzenia Kościoła”. To wtedy powstały „niezbędne warunki prawne i społeczno-polityczne dla unormowania opieki duszpasterskiej nad wierzącymi i uzdrowienia życia duchowego ludzi różnych wyznań”.
Abp Kondrusiewicz przypomniał też, że to właśnie Jelcyn powołał do życia Radę ds. Współdziałania ze Stowarzyszeniami Religijnymi przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej, do której weszli dwaj hierarchowie katoliccy, a podczas spotkania z Janem Pawłem II zaprosił on Ojca Świętego do Rosji.

USA

Bp Karpiński odwiedził Polonię amerykańską

W dniach 18-24 kwietnia bp Ryszard Karpiński przebywał w USA. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji wziął m.in. udział w spotkaniu polsko-amerykańskich księży oraz spotkał się z Polonią w Chicago.
19 kwietnia odwiedził Seminarium Duchowne w Cleveland, a także parafie św. Kazimierza i św. Wojciecha. Tego samego dnia w katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza Cleveland - bp. Richarda Lennona, w której prócz kard. Adama Maidy z Detroit i bp. Ryszarda Karpińskiego wzięli udział także biskupi: John Yanta z Amarillo, Thomas Paprocki z Chicago i Francis Reiss z Detroit. 20 kwietnia bp Karpiński przewodniczył Mszy św. na zakończenie spotkania. 22 kwietnia wziął udział w bierzmowaniu młodzieży z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Milwaukee w stanie Wisconsin. Uczestniczył także w spotkaniach wielkanocnych, m.in. z Klubem Ziemi Lubelskiej, redakcją „Niedzieli w Chicago” oraz polskimi kapłanami.

Francja

Kard. Jean-Marie Lustiger w szpitalu

Reklama

Kard. Jean-Marie Lustiger przebywa od 23 kwietnia w szpitalu w Paryżu. Ma tam pozostać na trwającej kilka tygodni kuracji. Szpital, do którego przewieziono emerytowanego arcybiskupa stolicy Francji, specjalizuje się w opiece paliatywnej. Kard. Lustiger, który we wrześniu ub.r. skończył 80 lat, poinformował pół roku temu, że zdiagnozowano u niego poważną chorobę. Od tej pory znacznie ograniczył swoją aktywność.
Pochodzący z rodziny polskich Żydów kard. Jean-Marie Lustiger - w latach 1981-2005 był arcybiskupem metropolitą Paryża. Od 1995 r. zasiada w Akademii Francuskiej.

USA

Czego się boją europosłowie?

Grupa 19 parlamentarzystów z Unii Europejskiej wezwała Ellen Sauerbrey z Sekretariatu Stanu USA, aby odwołała swój planowany wyjazd na IV Światowy Kongres Rodzin, który w dniach 11-13 maja odbędzie się w Warszawie. Powodem tego jest przekonanie autorów listu, że w czasie tego zgromadzenia „zostaną przedstawione ekstremistyczne i nietolerancyjne punkty widzenia ze strony niektórych uczestników Kongresu”.
Kogo boją się europosłowie? M.in. Steve’a Moshera, przewodniczącego Instytutu Badań Ludnościowych (PRI) - jednej z najbardziej prestiżowych organizacji obrony życia w Ameryce, a także Rady Badań nad Rodziną, Austina Ruse’a z amerykańskiego Katolickiego Instytutu ds. Rodziny i Praw Człowieka oraz kard. Alfonsa Lopeza Trujilla, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Ludzie

Elias Chacour

Melchicki arcybiskup Galilei zaapelował o większe zainteresowanie losem chrześcijan w Ziemi Świętej, a zwłaszcza w jego rodzinnej Galilei. Kiedy pielgrzymi przyjeżdżają do Ziemi Świętej, nie powinni ograniczać się tylko do Jerozolimy, lecz „pójść dalej, do Galilei, gdzie - jak mówią Ewangelie - ujrzą Zmartwychwstałego”. - Przyjeżdżajcie, nie podziwiajcie tylko marmurów i martwych kamieni, ale odwiedzajcie żywe kamienie, zainteresujcie się naprawdę losem mieszkających tam ludzi - apelował abp Chacour.
- Jestem Palestyńczykiem, arabskim chrześcijaninem z izraelskim paszportem - tak przedstawił się abp Chacour, którego oficjalną siedzibą jest Hajfa. Podkreślił, że wśród żydowskiej większości w Galilei żyje „zapomniana mniejszość” - tak jak on - z izraelskimi paszportami. Ta licząca 140 tys. osób wspólnota jest ciągle trudna do określenia: są Izraelczykami, ale nie Żydami, Arabami, ale nie muzułmanami, nie są też potencjalnymi obywatelami przyszłego państwa palestyńskiego.

Krótko

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił swoje ostatnie wystąpienie przed parlamentem jako głowa państwa. W ostrych słowach wystąpił przeciw USA i NATO. Dostało się także Polsce.

W Iraku, w wyniku wybuchu miny, zginął kolejny polski żołnierz. Starszy szeregowy Tomasz Jura jest 25. Polakiem, który stracił życie podczas misji w Iraku.

Znowu nie udało się Komisji Europejskiej wynegocjować z Rosjanami zdjęcia embarga na eksport polskiego mięsa. W związku z tym Polska podtrzymuje swoje weto w sprawie rozpoczęcia rozmów z Rosją na temat umowy pomiędzy tym krajem a UE.

Holendrzy ze swoim statkiem, na którym można zabijać poczęte dzieci, znowu wyruszają w rejs. W planach mają także „odwiedzenie” Polski.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji zwyciężył kandydat centroprawicy Nicolas Sarkozy. Razem z nim do drugiej tury przeszła kandydatka lewicy Ségol&eagrave;ne Royal. Druga tura odbędzie się 6 maja.

Prof. Bronisław Geremek, europarlamentarzysta z ramienia PD poinformował, że nie złoży oświadczenia lustracyjnego. W świetle prawa polskiego traci mandat, ale europarlamentarzyści go popierają. Zdaniem komentatorów, Geremek swą manifestacją chce wciągnąć PE w rozgrywkę polityczną w Polsce. Oświadczenia lustracyjnego nie złożył też były premier Tadeusz Mazowiecki.

Rumuni pójdą 18 maja do urn, aby wypowiedzieć się, czy prezydent Train Basescu powinien nadal rządzić. Sprawa ma związek z procedurą impeachmentu, jaką wdrożyli posłowie z postkomunistycznej partii PSD. W sondażach ogromna większość Rumunów opowiada się za pozostaniem Basescu na fotelu prezydenckim.

Znana jest już data wizyty prezydenta USA w Polsce. George W. Bush przyleci na kilka godzin do Polski 8 czerwca. Na Helu w Juracie spotka się z polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim, który wybiera się do Waszyngtonu w lipcu.

100 dziennikarzy zginęło na całym świecie w ubiegłym roku - wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Prasy (IPI).

Na Ukrainie blisko kompromisu, który rozwiąże polityczny pat. Prezydent Juszczenko przełożył wybory na 24 czerwca. Jego oponenci, których przywódcą jest premier Janukowycz, zapowiedzieli, że kończą protesty.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję