Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Jasnogórski skarbiec

Można już zwiedzać

Jasnogórski Skarbiec został znów udostępniony dla zwiedzających po zakończeniu pierwszego etapu konserwacji oraz inwentarzowego opisu zbiorów. Jest to najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Od października 2006 r. do kwietnia 2007 r. większość eksponatów przechowywanych w Skarbcu została poddana konserwacji. Uaktualniono też spis i fotografie wszystkich obiektów. - Obiekty w Skarbcu, m. in. złotnictwo, blachy wotywne, naczynia liturgiczne, tkaniny i szaty liturgiczne, poza prowizorycznymi działaniami porządkowymi, nie były odnawiane - tłumaczy o. Jan Golonka, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze. Cały wysiłek inwentaryzacyjny i dokumentacyjny podjęła Jasnogórska Fundacja „Pro Patria”. Wiele pracy przy renowacji zbiorów włożyli Grażyna i Andrzej Lazarowiczowie, konserwatorzy związani z Jasną Górą. Po konserwacji w Skarbcu pojawiło się ponad 30 nowych eksponatów.
Skarbiec jasnogórski czynny jest w godz. 9.00-17.00. Obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania eksponatów.

Fryderyk 2006

Jasnogórska muzyka dawna

Reklama

Najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną - Fryderyk 2006 - w kategorii: muzyka poważna - Album Roku Muzyka Dawna - przyznano płycie „Jasnogórska muzyka dawna. Musica Claromontana vol. 13”. Płyta zawiera kompozycje o. Amando Ivanèicia - paulina żyjącego w XVIII wieku, zaliczanego do grona najzdolniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów-zakonników tamtych czasów. Wykonawcami są: Anna Mikołajczyk - sopran, Piotr Olech - alt, Krzysztof Szmyt - tenor, Mirosław Borczyński - bas oraz zespół wokalny „Sine Nomine”, przygotowany przez Piotra Zawistowskiego. Na historycznych instrumentach gra zespół „Concerto Polacco”, dyryguje Marek Toporowski. Utwory zostały wykonane 22 marca 2006 r. w archikatedrze łódzkiej podczas koncertu z okazji 350-lecia Ślubów Króla Jana Kazimierza i 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu. - Nagroda ta jest ukoronowaniem długoletniej działalności Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów pod przewodnictwem dr. hab. Remigiusza Pośpiecha oraz Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”. To właśnie te instytucje zabiegały o to, aby muzyka, która została tutaj skomponowana przed wiekami, mogła dzisiaj poszczycić się wieloma nagraniami - mówi o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia. Nagrodę wręczono 17 kwietnia br. w Warszawie.

Zjazd organizacji pozarządowych

Pomoc osobom ze schorzeniami wątroby

Na Jasnej Górze odbył się 21 kwietnia V Jubileuszowy Zjazd Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Osób ze Schorzeniami Wątroby. Uczestniczyło w nim ok. 300 osób. Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie SOS-WZW z Częstochowy, Stowarzyszenie „Hepa-Help” z Łodzi oraz Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” Oddział w Warszawie. - Ten zjazd to wspaniała okazja do osobistej konsultacji, spotkania integracyjnego osób, których ten problem dotyczy, bądź też osób, które pragną zgłębić wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby - mówi Magdalena Klaklik, założycielka Stowarzyszenia Pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na Tle Wirusowym „SOS-WZW”. - Nasze coroczne spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a Jasna Góra jest jakby symbolem walki duchowej z chorobą, którą udaje się pokonać. I to jest bardzo optymistyczne - podkreśla dr n. med. Zbigniew Deroń, prezes Stowarzyszenia „Hepa-Help”.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Kazimierz Uszyński. Prelekcje w kaplicy Domu Pielgrzyma wygłosili: dr n. med. Zbigniew Deroń - ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Łodzi; lek. med. Marian Sikora - ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie; dr n. med. Wiesław Kryczka - wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa świętokrzyskiego; dr n. med. Maria Rokitka - kierownik Wojewódzkiej Specjalistycznej Przychodni Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego w Krakowie; dr Paweł Zapłata - kierownik Zakładu Rehabilitacji w Zespole Szpitali Dziecięcych SZPOZ w Warszawie. Patronat nad Zjazdem objął prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.

Czytajmy „Jasną Górę”!

W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” (2/2007) abp Józef Michalik dzieli się refleksjami na temat sakramentu pokuty, pisząc, że służy on m.in. odkrywaniu głębi prawdy o godności człowieka. Rozpoczyna się cykl katechez o. dr. Jerzego Kielecha, których motywem przewodnim jest hasło obecnego roku duszpasterskiego: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Redakcja zamieszcza interesujące materiały o Ziemi Świętej o. Roberta Jasiulewicza, redaktora naczelnego „Jasnej Góry”: wywiad z o. Pierbattistą Pizzaaballą OFM, kustoszem Kustodii Ziemi Świętej, oraz refleksje z pobytu w Nazarecie. Na łamach pisma czytamy również o kandydatce na ołtarze - Wandzie Malczewskiej, która wiele lat spędziła w klasztorze w Świętej Annie, na terenie archidiecezji częstochowskiej.
Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2; 42-225 Częstochowa; tel. (0-34) 377-73-51; fax (0-34) 377-73-17; www.miesiecznik.jasnagora.pl, miesiecznik@jasnagora.pl

Zapowiedzi

13 maja - Pielgrzymka Pomocników Matki Kościoła

18-19 maja - Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym

19 maja - 17. Pielgrzymka Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej

19 maja - Pielgrzymka Kawalerów Maltańskich

W skrócie

21 kwietnia w nocnym czuwaniu modlili się księża i bracia pallotyni oraz współpracownicy Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Modlitwa była dziękczynieniem za 100-lecie posługiwania księży pallotynów w Polsce. W czuwaniu wzięli udział przedstawiciele dwóch prowincji pallotyńskich: Chrystusa Króla z Warszawy i Zwiastowania Pańskiego z Poznania. Spotkanie zorganizował ks. Jerzy Limanówka z Sekretariatu Misyjnego.

W dniach 17-22 kwietnia do Sanktuarium przybywali maturzyści z archidiecezji poznańskiej i diecezji tarnowskiej wraz z biskupami.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Maria Vianney

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję