Reklama

„Los Angeles Times”

Zdrowie w rękach Boga i lekarzy

Od czego zależy skuteczność terapii medycznej? Czy od kompetencji lekarza? Oczywiście, tak! Ale to nie wszystko. Ważna jest także współpraca pacjenta ze sztabem medycznym, ale szczególnie istotna jest duchowość pacjenta. Na nią bardzo liczą medycy. Jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników USA „Los Angeles Times” podał wyniki badań wśród lekarzy w Stanach Zjednoczonych. Niemal wszyscy, dokładnie 85 procent, są przekonani, że religijność i duchowość mają pozytywny wpływ na zdrowie pacjentów. Pacjenci o głębokiej religijności podobnie jak inni boją się na przykład operacji chirurgicznych, ale towarzyszy im przy tym tak ważny czynnik, jakim jest spokój ducha - mówi dziennikowi dr John M. Robertson, kardiochirurg z dwudziestoletnim stażem.
To jeszcze mało. Ponad połowa amerykańskich lekarzy wierzy, że Bóg interweniuje w zdrowie pacjentów. Mówiąc w języku religijnym: wierzą w cuda, bo pewnie z przypadkami niewytłumaczalnego z punktu widzenia medycyny wyleczenia spotkali się w swojej praktyce lekarskiej. Tylko co trzeci medyk odpowiedział, że nie wierzy w Boską interwencję. Jeden na pięciu jest w tej kwestii niezdecydowany.
Opinia, że religia ma negatywny wpływ na zdrowie pacjentów, jest marginesem. Badania pokazały, że za takim podejściem opowiada się zaledwie 1 procent respondentów.
Dr Robertson, którego cytuje „Los Angeles Times”, choć sam nie został wybrany do losowej próby przez socjologów, tłumaczy, że pacjenci głęboko religijni, którzy są poddawani operacjom kardiochirurgicznym, szybciej wracają do zdrowia, natomiast tym o słabszej duchowości zabiera to więcej czasu, w dodatku w tej grupie częściej pojawiają się powikłania i depresja.

(pr)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję