Reklama

Niedziela Lubelska

Łzy Matki. Maryjne święto w archikatedrze lubelskiej

Katarzyna Arymiak

Matka Boża codziennie czeka na dzieci w lubelskiej archikatedrze.

Maryjne sanktuarium w sercu miasta wypełnia modlitwa wiernych. Każdego dnia, od wczesnych godzin rannych aż do wieczora, przed łaskami słynącym obrazem Najświętszej Maryi Panny Płaczącej można spotkać mieszkańców Lublina, pielgrzymów i turystów, którzy w codziennym zabieganiu znajdują czas na spotkanie z Matką. Na kolanach, z różańcem w dłoniach, między „zdrowaśkami” składają u stóp Katedralnej Pani radości i troski. Tej, która w 1949 r. płakała razem z ludźmi udręczonymi hitlerowskim i stalinowskim terrorem, nie wahają się powierzać najgłębiej skrywanych sekretów. Do Matki przychodzą każdego dnia, ale szczególnie licznie 3 lipca, na rocznicę „cudu łez”.

W pierwszą niedzielę lipca 1949 r. biskup lubelski Piotr Kałwa zawierzył diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego dnia s. Barbara Sadowska dostrzegła łzy na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. Wieść o Matce która płacze szybko rozeszła się po mieście i Polsce. Władze kościelne podjęły próbę zbadania i wyjaśnienia zjawiska, jednak sytuacja polityczna temu nie sprzyjała. Aresztowania wiernych przez władze komunistyczne sprawiły, że biskup lubelski zaapelował o zaniechanie pielgrzymek. Równocześnie przyznał, że cud łez pogłębił życie religijne w diecezji, a liczne nawrócenia i uzdrowienia są znakiem działania Bożej łaski. Przez długie lata wierni trwali na cichej modlitwie przed obrazem Matki, która nie opuściła nikogo w potrzebie. Ożywienie kultu nastąpiło na początku lat 80. XX w. Wybór Jana Pawła II na stolicę Piotrową, papieska pielgrzymka do Polski i ruch solidarnościowy wlał w serca odwagę do publicznego wyznawania wiary. Za sprawą ks. Józefa Krasa i bp. Ryszarda Karpińskiego w 1981 r. łaskami słynący obraz po raz pierwszy został wyniesiony w uroczystej procesji na ulice miasta.

Lipcowe uroczystości poprzedzają „Dni Maryjne”. Tym razem odbędą się pod hasłem „Maryja w obronie narodu polskiego”. Od 29 czerwca do 3 lipca nauki rekolekcyjne wygłosi ks. prof. Sławomir Bylina (godz. 9.00 i 19.00). Po wieczornych Mszach św. zaplanowane są czuwania maryjne zakończone Apelem Jasnogórskim. 3 lipca o godz. 19.00 na placu katedralnym Mszy św. przewodniczyć będzie bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. Uroczystości zakończy procesja różańcowa ulicami miasta.

Reklama

Szczegółowy program Dni Maryjnych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Płaczącej

Archikatedra Lubelska 29 czerwca - 3 lipca „Maryja w obronie narodu polskiego”

Środa, 29 czerwca

Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta – ratująca w cudzie nad Wisłą

godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wierni z parafii Świętej Rodziny w Lublinie, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Czwartek, 30 czerwca

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska – osłaniająca Jasną Górę godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wierni z parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Piątek, 1 lipca

Najświętsza Maryja Panna Ostrobramska – broniąca Wilna

godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wierni z parafii św. Maksymiliana w Lublinie, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Sobota, 2 lipca

Najświętsza Maryja Panna Kodeńska - chroniąca wiarę na Podlasiu

godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Niedziela, 3 lipca

Najświętsza Maryja Panna Płacząca – dająca nadzieję

godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 Msza święta z nauką

godz. 19.00 Msza święta pontyfikalna - przewodniczy i słowo Boże głosi bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej; PROCESJA RÓŻAŃCOWA ulicami miasta, Apel Jasnogórski

2022-06-27 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to Matka Boża” - o. Pio o różańcu

2022-09-29 21:02

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Adobe Stock

Ojciec Pio, jeden z największych świętych wszystkich czasów, nieustannie modlił się na różańcu. Zawsze widywano go modlącego się, z różańcem w ręku. Z tego powodu jego współbrat i zarazem biograf o. Alessandro da Ripabottoni oraz abp Paweł Carta określali go „żyjącym różańcem”.

Zamiłowanie do modlitwy różańcowej Ojciec Pio wyniósł z domu rodzinnego, w którym codziennie wieczorem, o stałej porze, rodzice wraz ze wszystkimi dziećmi wspólnie, na klęcząco, odmawiali Różaniec. Jego matka była bardzo pobożna, to samo można powiedzieć o jego ojcu, uważanym za człowieka, który nieustannie odmawiał Różaniec, a zamiłowanie do tej modlitwy przekazał swojemu synowi. Francesco, już jako mały chłopiec, sam odmawiał Różaniec podczas pilnowania owiec pasących się na Piana Romana. W styczniu 1903 roku, kiedy żegnał się z rodziną przed odjazdem do nowicjatu, jego Matka dała mu swój różaniec, który zachował do końca życia. „On dotrzyma ci towarzystwa w miejsce matki” – powiedziała to, żeby upewnić go o opiece Matki Bożej Różańcowej. Źródłem umiłowania modlitwy różańcowej przez św. Ojca Pio była jego miłość do Matki Najświętszej, którą również wyniósł z rodzinnego domu w Pietrelcinie i pogłębiał z każdym dniem w życiu zakonnym. Jego bezgraniczne oddanie Matce Najświętszej zaowocowało pragnieniem całkowitego upodobnienia się do Jej Syna, a także do Niej samej. Usilnie dążył do nabycia cnót określanych jako maryjne, przede wszystkim cnoty pokory, ubóstwa, gotowości do podejmowania ofiar i znoszenia wszelkich cierpień dla wzrostu Królestwa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję