Reklama

Niedziela w Warszawie

Wychowujmy duchowych wojowników

W archikatedrze warszawskiej we Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny uczestniczyli mężczyźni, skupieni wokół „Męskiego Różańca”.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela.

W kazaniu ks. Bartołd podkreślił, że dla męża pierwszą najważniejszą relacją jest relacja z własną żoną, a dopiero na drugim miejscu powinna być relacja z dziećmi.

- Nie zmieniajcie tego. Relacja z żoną jest ważniejsza niż zarabianie pieniędzy. Małżonkowie na pierwszym miejscu muszą troszczyć się o wzajemne relacje ze sobą – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Ks. Bartołd podkreślił, że niejednokrotnie miłość do męża wymaga od żony pokory, a do dziecka nie.

- Dzieci kiedyś odejdą z domu, a mąż zostanie – dodał.

Kaznodzieja zwrócił także uwagę na to, że jednym z najważniejszych zadań mężczyzny jest ochrona żony przed złym duchem. To rozpoczyna się już przed ślubem, a podstawową i najważniejszą zasadą, umacniającą męskość jest modlitwa.

- Jeśli małżonkowie razem omadlają swoją drogę, to jest to fundament trwałego małżeństwa – podkreślił ks. Bartołd i dodał, że ważna dla mężczyzn jest szczególnie odpowiedzialność za wychowanie synów.

- Dzisiaj tego brakuje we wzajemnych relacjach ojciec – syn. Przestaliśmy wychowywać duchowych wojowników. Dzisiaj mężczyźni często wyłączają się z wychowania – zauważył kaznodzieja.

Ks. Bartołd podkreślił także, że jeśli syn zobaczy klęczącego na modlitwie ojca, będzie to najlepsza katecheza, jakiej nikt i nic nie zastąpi.

Po Mszy św. mężczyźni przeszli zwartym szykiem z archikatedry, niosąc duży obraz Matki Bożej Łaskawej, odmawiając litanię do św. Józefa i śpiewając Apel Warszawy, pod figurę Passawskiej Madonny przy Krakowskim Przedmieściu. Tam, jak co miesiąc, odmówili różaniec, dając publicznie świadectwo swojej wiary.

2022-07-02 14:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny z udziałem tysięcy pielgrzymów

2022-08-15 07:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Wniebowzięcie NMP to jedno z najważniejszych świąt maryjnych, a zarazem szczyt sezonu pielgrzymkowego na Jasnej Górze. Przed uroczystością, od 5 do 14 sierpnia, na Jasną Górę w 65 pieszych pielgrzymkach przybyło ponad 43 tysiące pątników, o 4 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

- Chcemy razem świętować, także z rzeszą uczestników pieszych pielgrzymek. Chcemy prosić o pokój na świecie, za Kościół i o naszą wierność Jezusowi - podkreśla jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski. Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalne uroczystości dożynkowe w Rokitnie

2022-08-15 16:24

[ TEMATY ]

dożynki

Rokitno

biskup Adrian Put

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe.

Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adrian Put, który podczas uroczystości poświęcił figurę św. Izydora Oracza, patrona rolników.

CZYTAJ DALEJ

Bądźmy świadkami – odpust na Ołtaszynie

2022-08-15 21:07

Marzena Cyfert

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu-Ołtaszynie. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. dziekan Ireneusz Alczyk.

W słowie powitania ks. proboszcz Piotr Śmigielski podkreślił, że świętujemy dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Maryi, ale pamiętamy również o ważnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami. Nawiązał też do przeprowadzanych prac remontowych w świątyni. – Co roku ten odpust jest coraz bardziej wyjątkowy, bo też kościół jest szczególnym historycznym miejscem w naszym mieście. Nie sposób pominąć faktu, że rozpoczęliśmy proces przywracania piękna tej świątyni od remontu dachu i wieży. Teraz będą odnawiane wnętrza – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję