Reklama

Wiadomości

Resort finansów ostrzej wobec SKOK-ów

[ TEMATY ]

polityka

finanse

SKOK

hr.icio / Foter.com / CC BY

Ministerstwo Finansów zaostrza taktykę wobec SKOK-ów. Od 1 stycznia 2015 r. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe muszą prowadzić bardziej restrykcyjną rachunkowość na wzór banków.

Reklama

Resort finansów opublikował już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Chce ujednolicić zasady księgowe dla wszystkich jednostek prowadzących działalność depozytowo-kredytową.

SKOK-i będą musiały np. tworzyć większe odpisy aktualizujące wartość ich należności z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek. Ministerstwo szacuje, że w 2015 r. na skutek wejścia w życie nowego rozporządzenia odpisy zwiększą się o 34 mln zł. Oznacza to, że pogorszą się wyniki finansowe kas. To kolejne uderzenie w kasy, a ukłon w stronę banków – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

- To co jest zawarte w projekcie to te same ciężary, które mają banki, ale jednocześnie bez uprawnień podatkowych, bez możliwości przyspieszenia procedury dochodzenia należności. Jednym słowem: bez tych wszystkich korzyści, które mają banki w zamian za ciężary. Kasy, które mogą mniej, będą miały większe ciężary i będą miały trudniej. Intencją rządu PO i PSL od samego początku było to, by utrudnić życie kasom. Jest to nielubiany sektor przez obecnie rządzących. Środowisko rządzące jest opanowane przez lobby bankowe – zwrócił uwagę Grzegorz Bierecki.

Od 2012 r. Ministerstwo Finansów czwarty raz zmienia rozporządzenie, określające na nowo zasady rachunkowości SKOK-ów. Niedawno kasy zdołały dostosować swoje systemy informatyczne do rozwiązań wprowadzonych w 2012r. i dwukrotnie zmienionych w 2013 r., a już muszą ponieść kolejne koszty – wskazują przedstawiciele SKOK-ów. W ostatecznym rozrachunku koszty te obciążą przecież członków kas. Projekt ministerialnego rozporządzenia jest obecnie w konsultacjach.

2014-03-04 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SKOKI wyjaśniają

[ TEMATY ]

SKOK

hr.icio / Foter.com / CC BY

W związku z kolejnym medialnym wywoływaniem tematu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w kontekście decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, Kasa Krajowa pragnie przypomnieć, że:
31 lipca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny obecny modelu nadzoru, nie uwzględniający specyfiki małych kas i obowiązku stosowania w stosunku do nich mniej restrykcyjnych środków nadzorczych. Oznacza to, że ustawodawca musi ponownie przeanalizować przyjęty przez siebie model nadzoru nad kasami, by w całości stał się on zgodny z zasadami wynikającymi z Konstytucji RP.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję