Reklama

Niedziela Przemyska

Wyruszyła Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Tradycyjnie 4 lipca 2022 r., o poranku rozpoczęła się Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która potrwa do 15 lipca. Pielgrzymi wyruszyli z Przemyśla (grupa św. Kazimierza i św. Jacka), z Radymna (grupa św. Józefa) i z Leska (grupa św. Andrzeja). W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Z Maryją niesiemy pokój”.

archiwum pielgrzymki

Pielgrzymi wyruszają z przemyskiej archikatedry

Pielgrzymi wyruszają z przemyskiej archikatedry

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył abp Adam Szal. We wstępie do Mszy świętej metropolita przemyski przypomniał zebranym piękną tradycję inicjowania ważnych chwil, wydarzeń i dzieł znakiem krzyża. – Znakiem krzyża świętego rozpoczynamy dzisiaj modlitwę przy ołtarzu celebrując Eucharystię, która rozpoczyna czterdziestą drugą pieszą pielgrzymkę, która zmierza z Przemyśla na Jasną Górę – mówił hierarcha zachęcając do modlitwy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy dziś i w kolejnych dniach wyruszą na pątniczy szlak.

Natomiast w homilii abp Adam Szal przywołał historię najstarszego sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, które znajduje się w miejscowości Maghdusze położonej około 5 km na południowy wschód od Sydonu, któremu przyświeca zawołanie „Nasza Pani czeka na nas”. – Hasło to może być przypisane do każdego sanktuarium, bo każde jest z nich jest realizacją tego hasła – powiedział kaznodzieja. – Maryja w swojej tajemnicy jest Matką Pięknej Miłości, o wielkim sercu, czekającą. Czekającą z niecierpliwością na spełnienie się Bożych planów, a czekającą także i na nas – dodał.

Arcybiskup przemyski zachęcał zatem, aby naśladować Maryję w wierze, która pomaga zawsze trwać przy Chrystusie. Bowiem życie Maryi było pielgrzymką wiary. – Rozpoczynamy pielgrzymkę, w której będziemy patrzeć na Maryję, jako Tę, która jest blisko Pana, która zdała egzamin z wiary także stojąc pod krzyżem, która łączyła swoje trudy z cierpieniami Chrystusa – powiedział kaznodzieja.

Hierarcha w kontekście tegorocznego hasła pielgrzymkowego „Z Maryją niesiemy pokój„, przywołał też pełną miłości scenę biblijną, gdy Maryja wyruszyła do domu św. Elżbiety, aby podzielić się prawdziwą Miłością, która miała pod sercem. – Maryja niesie tam miłość służebną, ale także niesie działanie Ducha Świętego, który jest Dawcą Pokoju – przypominał.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył również, że pokój to rzeczywistość, która jest zdobywana przez przyjaźń z Bogiem i z drugim człowiekiem. – Mamy ten pokój nieść w czasie tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Niech ta nasza modlitwa, te trudy pielgrzymie oby zaowocowały pokojem w nas, ale także wśród tych ludzi do których przyjdziemy – zachęcał. Dlatego każdy trud i gest pielgrzymkowy: uśmiech, wyciągnięta dłoń, wsparcie bliźniego jest niesieniem pokoju i nadziei tak bardzo potrzebnych we współczesnym świecie.

Na zakończenie homilii abp Szal zauważył, że bogactwem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę są duchowi pielgrzymi, których co roku organizuje Radio FARA. – Pozdrawiamy wszystkich tych, którzy co roku nas wspierają, którzy wędrują z nami słuchając konferencji i relacji o naszym pielgrzymowaniu. Bo wszyscy razem jesteśmy pielgrzymami – podkreślał kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii pątników zgromadzonych w Bazylice Archikatedralnej na czas pielgrzymowania pobłogosławił abp Józef Michalik. Przemyskie grupy: św. Kazimierza i św. Jacka po wspólnej modlitwie, umocnieniu Ciała i Krwią Pańską oraz pasterskim błogosławieństwem wyruszyły na pielgrzymkowy szlak.

2022-07-05 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny

2022-10-06 09:57

[ TEMATY ]

Sobór Watykański II

Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny, chociaż nie wszyscy w Kościele dostrzegali tę konieczność – mówi w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski. 11 października przypada 60. rocznica rozpoczęcia obrad tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w XX wieku.

Odnosząc się do zwołanego przez papieża Franciszka synodu nt. synodalności 89-letni hierarcha wyraził przekonanie, że „podobnie jak Sobór w rozumieniu papieża Jana XXIII jest dziełem Ducha Świętego”, tak samo synodalny wymiar Kościoła „jest znakiem nowego tchnienia Ducha Święta na nasze niespokojne czasy”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko Chrystusowa...

2022-10-06 21:32

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W poprzednich rozważaniach rozważaliśmy słowa Pozdrowienia anielskiego. Od dziś będziemy poznawać wybrane wezwania, które zapisane są w Litanii loretańskiej. W dzisiejszym rozważaniu chcemy poznać dwa wezwania.

WSPÓLNA MODLITWA
7 października

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję