Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Święcenia kapłańskie

Nowi ojcowie paulini

Sześciu diakonów przyjęło 2 czerwca w Bazylice Jasnogórskiej sakrament kapłaństwa z rąk bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. Byli to diakoni: Tomasz Chmielewski (Zambrów); Dawid Kołodziejczyk (Starogard Gdański); Arkadiusz Jaczewski (Wołomin); Grzegorz Zakrzewski (Łomża); Dariusz Laskowski (Warszawa); Dominik Libiszewski (Kielce). W homilii bp Długosz mówił: - W kontekście swojej tajemnicy życia, bo znacie swoje wady, słabości, i tej prawdy, która stoi dziś przed wami - przyjęcia święceń kapłańskich, przez lata formacji towarzyszyło wam pytanie: Panie Boże, czy rzeczywiście chcesz, abym był paulinem? Dzisiaj Kościół was powołuje i chce już skończyć wasze niepokoje i niepewności. Wybiera was, żebyście byli kapłanami.
O. Andrzej Napiórkowski, rektor seminarium, powiedział: - Jako wspólnota zakonna i seminaryjna cieszymy się, że przez tych nowo wyświęconych ojców zakon może dalej posługiwać ludziom tam, gdzie Opatrzność Boża wyznaczy im miejsca posługiwania.

Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Idziemy drogą świętości Jana Pawła II

W Dniu Dziecka - 1 czerwca na Jasną Górę przybyło ok. 2 tys. dzieci. Hasłem były słowa: „Idziemy drogą świętości z Janem Pawłem II”. Obecni byli: ks. Jan Piotrowski - dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych i ks. Jacek Gancarek - dyrektor diecezjalny. Mszy św. w Bazylice przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, który nawoływał: - Trzeba każdego kochać. Ale jakbyśmy kochali tylko tych, których widzimy, z którymi żyjemy, to nie byłoby całkiem dobrze. Abp Nowak zaapelował o pomoc dla mieszkańców krajów misyjnych: - Możecie wołać: „Jezu, zbaw tych ludzi, niech nie giną z głodu!”.
Od rana przed Szczytem trwały zabawy i śpiewy prowadzone przez zespół „Missio” oraz przez Martę Nowakowską i Mirosława Wlazły. Dzieci przyniosły wykonane przez siebie kolorowe serca - symbole miłości do Jana Pawła II i wypisały na nich podziękowanie lub modlitwę do Papieża. Złożone przez dzieci ofiary zostaną przekazane na misje. Głównym organizatorem spotkania było Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci Archidiecezji Częstochowskiej.

Zapowiedzi

1 lipca - 70. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców; Pielgrzymka Kresowiaków i Towarzystwa Miłośników Lwowa; Pielgrzymka Bezrobotnych.

W skrócie

29 maja br. 25. rocznicę kapłaństwa obchodził o. Jan Pach, paulin. - Moje kapłaństwo jest bardzo mocno związane z Jasną Górą, bo oprócz nowicjatu i sześciu lat studiów w Krakowie, potem siedmiu lat w Rzymie cały czas przebywam właśnie tu. Jasna Góra nadaje sens mojemu kapłaństwu, życiu zakonnemu, w ogóle życiu człowieka powołanego - powiedział Jubilat. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. Drugiej Mszy św. jubileuszowej, 6 czerwca, przewodniczył o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów. O. Pach jest doktorem mariologii, dyrektorem Jasnogórskiego Instytutu Mariologiczno-Maryjnego oraz Biblioteki Maryjnej.

1 czerwca w nocnym czuwaniu 300 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z trzech polskich prowincji dziękowało za 150 lat istnienia zgromadzenia. Obecna była przełożona generalna matka Fabiola Ruszczyk.

2 czerwca w 27. Pielgrzymce Klubów Inteligencji Katolickiej modliło się ok. 600 osób z 35 Klubów z całej Polski. Mszy św. przewodniczył oraz wygłosił homilię bp Gerard Kusz z Gliwic. Po Mszy św. pielgrzymi wysłuchali wykładów: ks. Jarosława Międzybrodzkiego i Jana Olbrychta. Drogę Krzyżową prowadził KIK z Lubaczowa. Uczestnicy pielgrzymki złożyli kwiaty pod pomnikami Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

W dniach 2 i 3 czerwca zgromadziło się na Jasnogórskich Spotkaniach AA ok. 10 tys. anonimowych alkoholików i ich rodzin. Mottem były słowa: „Prawda o mnie wczoraj i dziś”. Mszę św. odprawił dla pielgrzymów bp Antoni Długosz.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Komentując ewangeliczny opis rozmnożenia chleba i ryb, którymi Jezus nakarmił około pięciu tysięcy osób, papież zauważył, że „Jezus nie stwarza bochenków i ryb”, ale bierze „pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby” od chłopca.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję