Reklama

Niedziela Świdnicka

Egzamin wstępny do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej

Pierwsi kandydaci do świdnickiego seminarium

Trzech kandydatów zgłosiło się do świdnickiego seminarium. Dwóch z nich 12 lipca przystąpiło do egzaminu kwalifikacyjnego.

[ TEMATY ]

Świdnica

wsd świdnica

ks. Julian Nastałek

egzamin do seminarium

ks. Dominik Ostrowski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

W pierwszym etapie rekrutacji kandydaci odbyli rozmowę z przełożonymi seminarium. - Rozmowa wstępnie rozeznaje motywację formacji do kapłaństwa oraz zdolność kandydata do podjęcia formacji i studiów teologicznych – mówi ks. dr hab. Dominik Ostrowski, rektor świdnickiego seminarium.

Po pozytywnym wyniku rozmów, do drugiego etapu rekrutacji zostało dopuszczonych trzech kandydatów. Przyszli seminarzyści weryfikowali swoją dotychczasową wiedzę teologiczną. - W nowej formie egzamin obejmował zakres treści zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego dla młodych „Youcat”. Pytania zostały opracowane przez bp Macieja Małygę, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej – poinformował we wprowadzeniu do egzaminu ks. dr Julian Nastałek, sekretarz studiów w świdnickim seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

- Test był dosyć trudny, jednak informacja jest dobra, obaj kandydaci przeszli przez wymagany próg, jakim było uzyskanie co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi – oznajmił ks. rektor, komunikując, że obaj kandydaci zostali przyjęci do etapu propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, którego celem podstawowym jest rozeznanie drogi formacji. Jednocześnie kandydaci zostali zaliczeni do grona alumnów świdnickiego seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Nowi klerycy pochodzą z Ząbkowic Śląskich i Świdnicy. Szymon Makowski jest tegorocznym maturzystą, pochodzi z par. Św. Jadwigi Śląskiej. O powołaniu zaczął poważnie myśleć pięć lat temu, kiedy jeszcze był w gimnazjum. Decyzję jednak podjął będąc na pielgrzymce maturzystów na Jasnej Górze, zawierzając Matce Bożej swoje plany na przyszłość. – Jestem przekonany, że to jest ta droga, którą mam iść – mówił dla „Niedzieli Świdnickiej” Szymon.

Drugi z kandydatów to Tomasz Rogowski z par. Ducha Świętego, który jeszcze kilka dni temu bronił we Wrocławiu licencjat z historii. – Panie Boże jak mnie wzywasz, to idę do Ciebie – tak zadeklarował się świdniczanin, który w rozmowie z redakcją „Niedzieli Świdnickiej”, powiedział, że o kapłaństwie rozmyślał przez cały okres świeckich studiów.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Trzeci z kandydatów, pochodzący z par. Gościsław przystąpi do egzaminu w drugim terminie.

Przypomnijmy, ze zgodnie z dokumentem Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, w diecezji świdnickiej początek drogi formacyjnej nie ma charakteru akademickiego i trwa przez okres jednego roku, nazywanego „rokiem propedeutycznym” (przygotowawczym). Po zakończeniu roku propedeutycznego kandydaci rozpoczną studia teologiczne na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym.

- W tym roku po wielkich zmianach rok propedeutyczny będzie się odbywał w Świdnicy. Aktualnie w Świdnicy i Legnicy na „roku zerowym” mamy po 3 alumnów, we Wrocławiu 4, więc już grupa jest dziesięcioosobowa, a czekamy na drugie tyle. Wszystko wyjaśni się jeszcze na drugim terminie, który w Świdnicy zaplanowany jest na 23 sierpnia na godz. 10 – poinformował ks. Ostrowski.

Rozpoczęcie formacji pod kierownictwem prefekta roku propedeutycznego i współpracującym z nim zespołem kapłanów, odpowiedzialnych za formację duchowieństwa zaplanowane jest na dzień 1 października br.

2022-07-12 12:00

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję