Reklama

Ze świata

Bułgaria

Uwolnienie pielęgniarek

To Matka Boża pomogła, Jej wstawiennictwu zawdzięczamy szczęśliwy powrót do domu bułgarskich sióstr - tak metropolita Łoweczu Gabriel skomentował szczęśliwy powrót do ojczyzny pięciu pielęgniarek bułgarskich. Sąd libijski skazał je w 2004 r. na śmierć za rzekome zakażenie 438 dzieci wirusem HIV w szpitalu w Bengazi.
W rozmowie z dziennikarzami portalu Pravoslavie. bg 57-letni hierarcha stwierdził, że dzięki modlitwom setek tysięcy Bułgarów Matka Boża przysłała ludzi, którzy przyczynili się do uwolnienia sióstr - prezydenta Sarkozy’ego, jego żonę Cecile i komisarz ds. stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej Benitę Ferrero-Waldner.
Metropolita przypomniał, że w maju w katedrze w Sofii po raz pierwszy w historii wystawiono trzy słynące cudami ikony Bogurodzicy. Tysiące Bułgarów modliło się przed nimi o uwolnienie pielęgniarek, stojąc w wielogodzinnych kolejkach. - Gdy wszystkie środki zawodzą, Bóg pozostaje wierny i ratuje nas przed nieszczęściem - powiedział hierarcha.

Szwajcaria

Jedna Polska Misja Katolicka z jednym rektorem

Od 1 lipca duszpasterstwo polonijne w Szwajcarii jest zorganizowane w jedną Polską Misję Katolicką z jednym rektorem. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, rektorem został ks. prał. Sławomir Kawecki, dotychczasowy kapelan portu lotniczego w Warszawie.
W Szwajcarii istniały dwie Polskie Misje Katolickie. Pierwsza powstała w 1950 r. w Marly k. Fryburga, obejmowała ona Szwajcarię romańską, niegdyś była to jedyna polska placówka duszpasterska w tym kraju. W 1989 r. natomiast powstał ośrodek duszpasterski w Zurychu, obejmujący Szwajcarię niemieckojęzyczną, gdzie obecnie mieszka większość Polonii. Od 1999 r., decyzją przewodniczących Konferencji Episkopatu Szwajcarii i Polski, obie placówki oficjalnie nosiły nazwę polskich misji katolickich.
- Przez prawie 15 lat moja parafia na lotnisku w Warszawie znajdowała się zasadniczo w jednym miejscu. Teraz moja parafia rozciąga się od Genewy do Sankt Gallen i od Bazylei aż do granicy z Włochami w Ticino. Ufam, że - tak jak na lotnisku w Warszawie - także i tutaj spotkam wielu wspaniałych ludzi, z którymi uda się wspólnie coś dobrego uczynić na chwałę Bożą i dla dobra całej społeczności polskiej w Szwajcarii - deklaruje nowy rektor Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. Uroczyste rozpoczęcie jego posługi odbędzie się 15 sierpnia w Marly.

Reklama

Hiszpania

Kościół wspiera Afrykę

Kościół katolicki w Hiszpanii wspiera duchowy i materialny rozwój Afryki. Wielką pomocą dla działalności 2300 misjonarzy z tego kraju, pracujących w większości państw Czarnego Lądu, są znaczne nakłady finansowe przekazywane przez związane z Kościołem organizacje. - Najlepszym sposobem nawiązania współpracy jest wysyłanie misjonarzy - powiedział ks. Anastasio Gil García, sekretarz Komisji Episkopatu Hiszpanii ds. Misji. Szacuje się, że obecnie w Afryce pracuje 2300, a więc 12 proc. hiszpańskich misjonarzy. Są oni obecni w 44 z 54 krajów tego kontynentu.
Działalność duszpasterska i misyjna wspierana jest przez związane z Kościołem instytucje. Organizacja Manos Unidas w 2006 r. pomogła sfinansować 337 projektów promocji i rozwoju na rzecz blisko 17 mln ludzi, przeznaczając na nie ok. 16 mln euro. Papieskie Dzieła Misyjne natomiast w ubiegłym roku wspierały głównie programy głoszenia Ewangelii, ofiarując w sumie ok. 10 mln euro na realizację blisko 50 projektów.

Ludzie

Kard. Telesphore Toppo

Kard. Telesphore Toppo uważa, że Pratibha Patil będzie dobrym prezydentem Indii. 72-letnia Patil, która 25 lipca objęła urząd, jest pierwszą kobietą na stanowisku szefa państwa indyjskiego. Jako gubernator Radżastanu w latach 2004-07, odrzuciła ona ustawę przeciwko nawróceniom, godzącą w chrześcijan. - Odmawiając podpisania ustawy, Patil udowodniła, iż nie ulega zewnętrznym presjom - uważa kard. Toppo. - Mamy nadzieję, że jej wybór będzie ważnym krokiem ku równości płci w Indiach - oświadczył kard. Toppo. Jego zdaniem, stanowi to „mocne przesłanie, że Indie doceniają wkład kobiet” w życie społeczne. Przypomniał, iż coraz więcej dziewcząt chodzi do szkół, a kobiety służą w wojsku, pracują w mediach i angażują się w działalność polityczną. Jedna trzecia miejsc w wiejskich radach jest zarezerwowana dla kobiet.
Metropolita Ranchi ze smutkiem zauważył, że w niektórych rolniczych częściach Indii kobiety nadal są degradowane do drugorzędnej pozycji. Hierarcha ma nadzieję, że wybór jednej z nich na prezydenta największej demokracji świata bardzo podniesie na duchu kobiety w całym kraju.

Krótko

Stany Zjednoczone nie wydadzą Polsce Edwarda Mazura, polonijnego biznesmena podejrzanego w sprawie morderstwa gen. Marka Papały. Nie zgodził się na to sąd w Chicago, który uznał, że główny świadek oskarżenia Artur Zirajewski, ps. Iwan, jest niewiarygodny. Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości nie zrezygnuje z walki i podejmie kolejne kroki, aby do sprawy wrócić.

Talibowie w Afganistanie porwali w połowie lipca 23 koreańskich misjonarzy, grożąc im śmiercią, jeżeli rząd nie wypuści Talibów przetrzymywanych w więzieniach. 26 lipca zamordowali jednego z zakładników - prezbiteriańskiego pastora.

Prezydent Wenezueli Hugo Chávez zapowiedział, że cudzoziemcy, którzy na ziemi wenezuelskiej krytykują jego władzę, będą deportowani do swoich krajów. - Żaden cudzoziemiec nie może nas atakować - grzmiał Chávez.

8, 5 roku trwała gehenna pięciu bułgarskich pielęgniarek i Palestyńczyka oskarżonych przez libijskie władze o celowe zarażenie dzieci wirusem HIV. Po ostatniej zmianie z kary śmierci na dożywocie Bułgarki mogły wrócić 24 lipca do ojczyzny. Po przylocie do Bułgarii prezydent krajuGeorgi Pyrwanow specjalnym dekretem uniewinnił kobiety i lekarza.

Tony Blair, niedawny brytyjski premier, zadebiutował w roli negocjatora na Bliskim Wschodzie. Blair jest wysłannikiem USA, ONZ, UE i Rosji.

Wielką Brytanię nawiedziła powódź stulecia. Padać zaczęło w trzeciej dekadzie lipca. Pod wodą znalazło się 10 tys. domów, a dziesiątki tysięcy osób ewakuowano.

Niemcy w 2008 r. otworzą przed nami swój rynek pracy. U naszych zachodnich sąsiadów czeka ok. miliona miejsc pracy. Prawdopodobnie zbliża się kolejny exodus. Magnesem są płace dwa lub trzy razy większe niż w Polsce.

Sensacyjnie brzmią wyniki sondażu przeprowadzonego w 16 krajach islamskich. Respondentów pytano o poparcie dla terrorystów i ich metod walki. Z badań wynika, że coraz więcej ludzi jest przeciw terrorystom i wyklucza atak na cywilów jako metodę walki.

W południowej Europie w trzeciej dekadzie lipca panowały straszne upały. Temperatura sięgała 45°C. W środkowej i południowej części Włoch doszło do wielu pożarów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura Centrum Życia i Rodziny

2020-08-13 19:25

[ TEMATY ]

LGBT

Centrum Życia i Rodziny

tęczowa rewolucja

broszura

Magdalena Wojtak/Niedziela

Centrum Życia i Rodziny wydało bezpłatną broszurę „Utopia tęczowej rewolucji. 10 pytań i 100 argumentów”. Publikacja obala główne tezy i manipulacje aktywistów LGBT

- Jest odpowiedzią na to, co w ostatnich dniach widzieliśmy na ulicach polskich miast, a szczególnie w Warszawie. Tęczowa homoagresja, agresja aktywistów LGBT dała się poznać od najgorszej strony. W związku z tym Centrum Życia i Rodziny przygotowało publikację, w której przypomina o założeniach ideologii LGBT, a także ideologii gender. Obalamy w niej również niektóre najbardziej popularne tezy, jakie pojawiają się w języku zwolenników ideologii LGBT - powiedział podczas prezentacji publikacji Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny. Organizacja przygotowała także film „To nic takiego” ujawniający metody wprowadzania do polskich szkół demoralizującej seksedukacji.

Autorzy broszury zauważają, że zwolennicy ideologii gender oraz LGBT podważają najbardziej podstawowe wartości i cechy takie jak rodzina, małżeństwo, macierzyństwo czy płeć. Przestrzegają także przed próbą zmiany definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzn i kontestowaniem przez działaczy LGBT  polskiego porządku prawnego. Broszura odpowiada na pytania dotyczące tego m.in. dokąd zaprowadzi nas tęczowa rewolucja, w jaki sposób odpowiadać na tezy i manipulacje aktywistów LGBT, a także co jest największym zagrożeniem dla ładu społecznego i prawnego. - Konfrontujemy hasła tęczowej rewolucji z faktami, danymi, statystykami i badaniami naukowymi - tłumaczy autorka broszury i członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

W publikacji zmierzono się z popularnymi sloganami i tezami rozpowszechnianymi przez środowiska i organizacje promujące ruch LGBT. Z broszury dowiemy się m.in. dlaczego ideologia LGBT oraz gender są groźne dla społeczeństwa; czym w rzeczywistości jest płeć społeczno-kulturowa; czy polskie prawo wystarczająco chroni rodzinę, a także niebezpieczna jest edukacja seksualna oraz w jaki sposób uporać się z językowymi manipulacjami ideologów LGBT.

Zwrócono także uwagę, że wbrew wieloletnim działaniom mającym na celu przekonywanie opinii publicznej, że osoby LGBT są prześladowane i nie mają wystarczających praw i swobód obywatelskich, rzeczywistość jest zgoła inna.

Autorzy wskazują, że wbrew fałszywym informacjom, osoby LGBT mają własne media, zakładają swoje organizacje, ich czynności erotyczne nie są prawnie zakazane, a także mogą dziedziczyć po sobie na mocy testamentu. Mają również prawo do dostępu do dokumentacji medycznej partnera. Wskazują, że ich postulaty stają się jedynie nośnymi hasłami, którymi można sprawnie manipulować, a osoby LGBT przedstawiać jako środowisko dyskryminowane i pozbawione praw.

Publikację „Utopia tęczowej rewolucji 10 pytań i 100 argumentów” bezpłatnie można pobrać na stronie internetowej www.teczowautopia.pl. Można ją także zamówić w formie papierowej,. Centrum Życia i Rodziny planuje przesłać broszurę posłom i senatorom, a także kuratoriom oświaty.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór uwielbienia "Abba Ojcze" na Jasnej Górze

2020-08-15 02:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Monika Książek

To był wyjątkowy wieczór na Jasnej Górze. Od uroczystego Apelu Jasnogórskiego rozpoczął się wyjątkowy koncert "Abba Ojcze" - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II.

Wydarzenie odbyło się z okazji 100-lecie urodzin naszego Papieża Polaka w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Panny. Koncert poprowadzili Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Pielgrzymi, którzy bardzo licznie zebrali się na Błoniach Jasnogórskich zaśpiewali wraz z artystami ulubione utwory św. Jana Pawła II.


Organizator wydarzenia: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję