Reklama

Piotrków Trybunalski

Niedziela łódzka 41/2002

Uroczystości ku czci Matki Bożej Trybunalskiej przypadają w parafii Ojców Jezuitów zawsze 4 września. W roku bieżącym zaproszenie do przewodniczenia uroczystościom odpustowym przyjął abp Władysław Ziółek. Dostojny Gość został powitany w pięknej barokowej świątyni przez nowego rektora i przyłożonego miejscowej wspólnoty - o. Andrzeja Lemiesza SJ. Pasterza archidiecezji powitały także dzieci ze scholi, przedstawiciele Apostolstwa Modlitwy i licznie zebranego Ludu Bożego.
W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do kultu Matki Bożej w Piotrkowie, do przemożnego wstawiennictwa Maryi, która wyjednuje nam potrzebne łaski i dary Ducha Świętego. Wiele miejsca poświęcił też ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do naszej Ojczyzny. Orędzie Boga bogatego w miłosierdzie, które zostawił nam Papież, trzeba nam teraz przełożyć na nasze codzienne życie. Tu, w Piotrkowie, wielu jest potrzebujących, czekających na ludzką wrażliwość, na dobre serce. Wiele "dzieci ulicy" szuka miłości, szuka ciepła, którego nie otrzymują w domu rodzinnym. Bóg pragnie przez nas okazywać ludziom swoje miłosierdzie, swoją dobroć, a my nie możemy zawieść także Jego Matki, która w tym sanktuarium woła do nas: "Uczyńcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie".
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup oddał Piotrków i całą naszą Ojczyznę pod opiekę Matki Bożej Trybunalskiej.
Dostojnego Gościa pożegnali: młodzież z Ruchu Światło-Życie i Wspólnota Życia Chrześcijańskiego.

Akt zawierzenia

Błogosławiona Matko Boża Pocieszenia, skieruj na nas swoje miłosierne spojrzenie. Od czterech przeszło wieków Piotrków Cię wzywa jako swoją Pocieszycielkę i Orędowniczkę przed Tronem Boga. Ty zawsze spieszyłaś z pomocą skrzywdzonym i opuszczonym, skłaniając w Trybunale serca sędziów ku sprawiedliwości i miłości.
O strzeż, pocieszaj nas teraz. Niech grzech nie plami dusz mieszkańców Grodu Trybunalskiego. Niech nędza moralna i podłość nie pełzają po jego ulicach i placach. Niech Piotrków pozostanie na zawsze miastem sprawiedliwości i czystości obyczajów. Niech w sercach jego mieszkańców potężnieje wiara, ożywia się nadzieja i rozpłomienia miłość. Spraw, by w domach Grodu Trybunalskiego żyli ludzie o sercu nowym, współczującym, gościnnym i otwartym na dobro, piękno i prawdę. Uproś u Boga, aby nasze Miasto i cała Polska wypełniły zadania, które Jan Paweł II nakreślił nam podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny. Niech Bóg bogaty w miłosierdzie będzie obecny w naszych sercach i w naszych rodzinach.
Pocieszycielko strapionych, uspokój nasze serca, uproś pracę dla bezrobotnych, chleb dla głodnych, mieszkanie dla bezdomnych. Wspomożycielko wiernych, przybądź nam z pomocą. Uzdrowienie chorych, ulecz cierpiących na duszy i na ciele; szczególnie polecamy Ci alkoholików i narkomanów.
Do Ciebie, Pani nasza Trybunalska, w tym łaskami słynącym obrazie, uciekamy się z całą ufnością. Ty jesteś Matką Pocieszenia, Matką nadziei i łaski. W Twoje błogosławione ręce złożył Bóg rozdawnictwo swoich darów. Wierzymy, że Ty nie zawiedziesz naszej nadziei, byleby tylko nam wystarczyło wiary i ufności. Pamiętając o tym, upadamy do Twoich stóp, Matko Pocieszenia, Pani nasza Trybunalska, i samych siebie w Twoją niewolę miłości oddajemy.
Niech zwycięża w nas Twój Syn Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawiciel. Amen.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Jak informuje rektor kościoła ks. Dariusz Talik, w rocznicę adoracji całodziennej kapłanów z wiernymi Duch Święty poprowadził w kierunku decyzji, by w pierwsze czwartki miesiąca adoracja Chleba Życia trwała całą noc.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję