Reklama

Poetyckie modlitwy

"Na jaćwieskiej przyzbie", nowy zbiór wierszy i prozy ks. Antoniego Gabrela SDB, jest rodzajem bezpośredniej rozmowy, poprzez którą Autor pragnie skłonić czytelników do odkrywania w codzienności piękna i radości istnienia. Utwory zawarte we wspomnianym tomiku mówią o Bogu, wierze, modlitwie i świętości, a także o życiu, miłości, szczęściu i smutku. Wyrażają postawę otwartą i ufną wobec Boga i świata, solidarną z każdym ludzkim cierpieniem i nieszczęściem. Liryzm łączy się w nich z tonacją żartobliwą, obrazowość z refleksjami teologicznymi i filozoficznymi. Te szczere modlitewne wyznania człowieka żyjącego w zgodzie z Bogiem i ludźmi mogą zafrapować, poruszyć, napełnić optymizmem każdego czytelnika. Użyźniają one glebę ludzkich serc, na którą padają ziarna słów Bożych.
Obecne w wierszach Księdza Antoniego dążenie do prostoty i jasności sprawia, że urok dróg i ścieżek, leśnych ostępów i wodnych topieli jaćwieskiego świata przemawia do naszej wyobraźni z wyjątkową siłą. Podobnym wyrazem odznaczają się poetyckie wizje rzeczywistości, która już przeminęła, a była zwyczajna, skromna, życzliwa człowiekowi. "Może mi ktoś powie, dlaczego za dzieciństwem gonię. Nad wyraz ubogie i proste. (...) Dlaczego tęsknię? Niedziela pełna święta, w sobotę przyjaciół gromada. Zimy siarczyste od mrozu, długie zmierzchy i noce gorące". Owe echa cichej tęsknoty nieustannie odzywają się w liryce ks. Gabrela. Dziś, w dobie panowania relatywizmu, Poeta zdaje się marzyć o krainie trwałych, niezniszczalnych wartości, w której człowiek może znaleźć pewne oparcie dla swych zamierzeń.
Ks. Antoni Gabrel od swojego debiutu w 1998 r. wydał pięć tomików poetyckich. Każdy z nich był swoistym świadectwem rozważań związanych z wiarą i moralnością. Wszystkie, dotykając rozległej skali ludzkich przeżyć, pobudzają czytelników do autentycznego zastanowienia się nad własnym życiem i światem. Ostatni, "Na jaćwieskiej przyzbie", będąc kontynuacją dotychczasowej drogi poetyckiej Autora, dowodzi, że poezja jest doskonałym narzędziem służącym nie tylko do zgłębiania problematyki teologiczno-filozoficznej, ale także do przekazywania jej innym osobom. Należy podkreślić, iż przekaz jakiejś trudnej prawdy nie jest tu suchym pouczeniem, lecz dzieleniem się doznanym przeżyciem. Przeżycia te dotyczą zarówno zagadnień większych, jak i "nie zatrzymanej chwili". Książka, podobnie jak poprzednie, składa się z dwóch części. Teksty poetyckie wzbogaca proza komentująca bieżące wydarzenia.
Wiersze ks. Gabrela, a także ilustracje wykonane przez gimnazjalistów z Suwałk zachwycą każdego, kto weźmie ten tomik do ręki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa. Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

[ TEMATY ]

zakony

matki bożej gromnicznej

abp Depo

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję