Reklama

Poetyckie modlitwy

"Na jaćwieskiej przyzbie", nowy zbiór wierszy i prozy ks. Antoniego Gabrela SDB, jest rodzajem bezpośredniej rozmowy, poprzez którą Autor pragnie skłonić czytelników do odkrywania w codzienności piękna i radości istnienia. Utwory zawarte we wspomnianym tomiku mówią o Bogu, wierze, modlitwie i świętości, a także o życiu, miłości, szczęściu i smutku. Wyrażają postawę otwartą i ufną wobec Boga i świata, solidarną z każdym ludzkim cierpieniem i nieszczęściem. Liryzm łączy się w nich z tonacją żartobliwą, obrazowość z refleksjami teologicznymi i filozoficznymi. Te szczere modlitewne wyznania człowieka żyjącego w zgodzie z Bogiem i ludźmi mogą zafrapować, poruszyć, napełnić optymizmem każdego czytelnika. Użyźniają one glebę ludzkich serc, na którą padają ziarna słów Bożych.
Obecne w wierszach Księdza Antoniego dążenie do prostoty i jasności sprawia, że urok dróg i ścieżek, leśnych ostępów i wodnych topieli jaćwieskiego świata przemawia do naszej wyobraźni z wyjątkową siłą. Podobnym wyrazem odznaczają się poetyckie wizje rzeczywistości, która już przeminęła, a była zwyczajna, skromna, życzliwa człowiekowi. "Może mi ktoś powie, dlaczego za dzieciństwem gonię. Nad wyraz ubogie i proste. (...) Dlaczego tęsknię? Niedziela pełna święta, w sobotę przyjaciół gromada. Zimy siarczyste od mrozu, długie zmierzchy i noce gorące". Owe echa cichej tęsknoty nieustannie odzywają się w liryce ks. Gabrela. Dziś, w dobie panowania relatywizmu, Poeta zdaje się marzyć o krainie trwałych, niezniszczalnych wartości, w której człowiek może znaleźć pewne oparcie dla swych zamierzeń.
Ks. Antoni Gabrel od swojego debiutu w 1998 r. wydał pięć tomików poetyckich. Każdy z nich był swoistym świadectwem rozważań związanych z wiarą i moralnością. Wszystkie, dotykając rozległej skali ludzkich przeżyć, pobudzają czytelników do autentycznego zastanowienia się nad własnym życiem i światem. Ostatni, "Na jaćwieskiej przyzbie", będąc kontynuacją dotychczasowej drogi poetyckiej Autora, dowodzi, że poezja jest doskonałym narzędziem służącym nie tylko do zgłębiania problematyki teologiczno-filozoficznej, ale także do przekazywania jej innym osobom. Należy podkreślić, iż przekaz jakiejś trudnej prawdy nie jest tu suchym pouczeniem, lecz dzieleniem się doznanym przeżyciem. Przeżycia te dotyczą zarówno zagadnień większych, jak i "nie zatrzymanej chwili". Książka, podobnie jak poprzednie, składa się z dwóch części. Teksty poetyckie wzbogaca proza komentująca bieżące wydarzenia.
Wiersze ks. Gabrela, a także ilustracje wykonane przez gimnazjalistów z Suwałk zachwycą każdego, kto weźmie ten tomik do ręki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszę św. odprawiono pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W koncelebrze byli m.in. ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję