Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 38/2007, str. 7

www. sydney2008.net

Australia

Polonia pomaga młodym Polakom na ŚDM

Nazwiska czworga młodych Polaków, których pobyt na Światowym Dniu Młodzieży w Sydney w lipcu 2008 r. sfinansuje Polonia, zostały wylosowane w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Melbourne-Keysborough.
Jak poinformował ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, z puli 1650 osób, które zarejestrowały się przez specjalną stronę internetową www.sydney2008.net, aby wziąć udział w losowaniu wyjazdu na przyszłoroczny ŚDM, zostały wyłonione cztery osoby. Koszt ich podróży do Australii pokryją organizatorzy loterii skupieni w grupie „Ogniwo Miłosierdzia”, działającej przy polskim sanktuarium w Melbourne. W sumie przez Polonię skupioną w tej grupie sponsorowane są wyjazdy 10 osób. „Ogniwo Miłosierdzia” jest inicjatywą, która powstała przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Melbourne po ogłoszeniu przez Ojca Świętego, że Sydney będzie gospodarzem ŚDM w 2008 r. Celem tej inicjatywy jest pomoc młodym ludziom w odnowieniu osobistej więzi z Chrystusem i Kościołem oraz odkrycie własnej odpowiedzialności za wiarę, jej przeżywanie i przekazywanie.

Chiny

W więzieniu zmarł biskup katolicki

W wieku 68 lat w więzieniu 9 września po długiej chorobie zmarł biskup diecezji Yongnian w środkowochińskiej prowincji Hebei - John Han Dingxiang. Jego ciało spalono w sześć godzin później w stolicy tej prowincji, mieście Shijiazhuang, a prochy złożono na miejscowym cmentarzu publicznym.
Według Fundacji im. Kard. Kunga w Stanach Zjednoczonych, władze chińskie wezwały nagle do łóżka umierającego biskupa najbliższych jego krewnych, ale nie księży ani wiernych świeckich. W ostatnich słowach wypowiedzianych przed zapadnięciem w śpiączkę, tuż przed śmiercią, biskup wezwał wspólnotę wiernych do jak najczęstszego odmawiania Różańca.
Bp Han urodził się w prowincji Hebei 17 maja 1939 r. W 1960 r. aresztowano go za „działalność kontrrewolucyjną” i skazano na roboty przymusowe w celu „reedukacji” w jednym z obozów w północno-wschodnich Chinach. Gdy w 1979 r. odzyskał wolność, wrócił na studia wyższe. 21 listopada 1986 r., w wieku 47 lat, mógł wreszcie przyjąć święcenia kapłańskie. W trzy lata później - 14 listopada 1989 r. przyjął sakrę biskupią jako pasterz diecezji Yongnian. Nie należał do kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), rząd nie uznał więc jego nominacji biskupiej ani nie uważał go za rządcę diecezji.
Za swoją postawę wielokrotnie trafiał do więzienia, po raz ostatni 28 listopada 1999 r. Po mniej więcej czterech latach przetrzymywania go w różnych zakładach karnych ostatecznie trafił do mieszkania na czwartym piętrze posterunku policyjnego, gdzie przebywał kolejne dwa lata. 23 września 2005 r. przeniesiono go potajemnie w nieznane miejsce i wszelki słuch po nim zaginął, aż do jego śmierci.

Reklama

Francja

Europejski Kongres Pielgrzymek i Sanktuariów

Pielgrzymki i sanktuaria szlakami pokoju, przestrzenią miłosierdzia - to hasło V Europejskiego Kongresu Pielgrzymek i Sanktuariów, który w dniach 9 -13 września odbywał się w Lourdes. Celem spotkania była refleksja nad konkretnym wkładem sanktuariów i pielgrzymek w promocję pokoju.
- Nasz kongres ma dostarczyć takich materiałów duszpasterskich, które pomogłyby wiernym odkryć pragnienie poszukiwania Bożego oblicza i oczyszczenia swych sumień - powiedział abp Agostino Marchetto, sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, która zorganizowała to spotkanie.
Otwierając obrady, kard. Renato Martino przypomniał, że celem każdej pielgrzymki jest nawrócenie i oddanie chwały Bogu. - Dlatego ogromne znaczenie ma umożliwienie jej uczestnikom skupienia. Sanktuaria i pielgrzymki winny być miejscami poszukiwania ciszy i uczenia się panowania nad czasem i przestrzenią - powiedział.

Ludzie

Kard. Christoph Schönborn

Kard. Christoph Schönborn uważa, że wypowiedzi Benedykta XVI podczas niedawnej pielgrzymki do Austrii stanowią zaproszenie do głębokiej refleksji. W rozmowie telewizyjnej po zakończeniu papieskiej pielgrzymki przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii zwrócił uwagę, iż wypowiedzi Papieża miały wiele treści bardzo bliskich życiu. Podkreślił, że papieskie przemówienia stanowią zachętę, żeby nie zadowalać się powierzchownymi odpowiedziami. - Można było zauważyć, że wielu ludzi w Austrii - i to z całą pewnością nie tylko tych, którzy regularnie uczęszczają do kościoła - cieszyło się z wizyty Benedykta XVI - powiedział kard. Schönborn, dodając, że mimo złej pogody wielu ludzi witało Papieża na trasie przejazdu. Odnosząc się do politycznych aspektów papieskiej wizyty, w tym do przypomnienia o odpowiedzialności Europy za większą sprawiedliwość i pokój na świecie, kard. Schönborn posłużył się konkretnym przykładem: - Europa o wiele za mało uczyniła dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wydaje im się, że zostali pozostawieni sami sobie. Dlatego też należy jak najszybciej wziąć do serca to przesłanie, które z Wiednia przekazał Europie Benedykt XVI.

Krótko

Władze Bawarii domagają się zaostrzenia kar za bluźnierstwa przeciwko Bogu i religii. Bawaria, z której pochodzi Papież, jest najbogatszym i najbardziej katolickim landem Niemiec.

Kuria biskupia w Bolonii polemizuje ze zwolennikami budowy w tym mieście meczetu. Tamtejszy biskup pomocniczy Ernesto Vecchi stanowczo zaprotestował przeciwko opinii, że meczet to to samo co parafia.

Przed 6. rocznicą zamachów z 11 września znowu było głośno o najbardziej poszukiwanym terroryście świata Osamie bin Ladenie. Zostało podane do publicznej wiadomości jego przemówienie, w którym składa hołd terrorystom i znowu straszy Zachód.

Miała być redukcja kontyngentu amerykańskiego w Iraku, ale pozostanie tak jak było. Wnioskiem z raportu głównodowodzącego w Iraku amerykańskiego generała Davida Petraeusa jest utrzymywanie dużych sił wojskowych w Iraku. - Ta wojna jest do wygrania - przekonują wojskowi, a wycofanie się teraz oznacza chaos i ludobójstwo.

Palestyńska rakieta trafiła 10 września w izraelskie koszary. W wyniku wybuchu rannych zostało ok. 70 żołnierzy. Do ataku przyznała się organizacja Islamski Dżichad.

Rosjanie ogłosili, że zbudowali największą bombę konwencjonalną na świecie. Nazwali ją ojcem wszystkich bomb. To bomba próżniowa, czterokrotnie silniejsza od podobnej, którą w swym arsenale mają Amerykanie.

Rosja ma nowego premiera. 12 września został nim Wiktor Zubkow.

Czarne chmury zebrały się nad wpływowym niemieckim politykiem Günterem Verheugenem, obecnie wiceszefem Komisji Europejskiej. Zarzuca się mu nepotyzm, po tym jak awansował Petrę Erler.

Na Białoruś po niemal dwuletniej przerwie wrócił polski ambasador. Placówkę obejmuje Henryk Litwin, wcześniej m.in. zastępca ambasadora w Moskwie i konsul generalny we Lwowie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

2019-10-13 21:02

niedziela.pl / tvp

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

Telewizja wPolsce.pl

Aktualizacja
Dane PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
43,76%
KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
27,24%
LEWICA - SLD, WIOSNA, RAZEM
12,52%
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
8,58%
KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
6,79%


06:42
PKW publikuje również częściowe wyniki z wyborów do Senatu z 42,26 proc. komisji wyborczych. Według nich PiS zdobyło 49,41 proc. głosów, KO - 29,81 proc., PSL - 5,49 proc.

Według sondażu PiS wygrało wybory parlamentarne zdobywając 43,6% głosów. Może rządzić samodzielnie

Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostały zebrane na podstawie badania exit polls firmy Ipsos.

Podane przed chwilą sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych dają zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. Według pierwszych wyników exit poll, partia uzyskała wynik, który umożliwia samodzielne rządy

Sondażowa frekwencja wyborów wyniosła: 61,1%

Procentowy rozkład głosów

• Prawo i Sprawiedliwość - 43,6%

• Koalicja Obywatelska - 27,4%

• Lewica - 11,9%

• PSL - 9,6%

• Konfederacja - 6,4%

inni - 1,1%

Wg sondażu rozkład mandatów w Sejmie będzie następujący:

• Prawo i Sprawiedliwość - 239 mandatów

• Koalicja Obywatelska - 130 mandatów

• Lewica - 43 mandaty

• PSL - 34 mandaty

• Konfederacja - 13 mandatów

inni - 1 mandat
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezes Dzieła Nowego Tysiąclecia: jesteśmy już w Polsce bardzo dobrą marką

2019-10-14 14:43

tk / Warszawa (KAI)

Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tegorocznego Dnia Papieskiego – powiedział KAI ks. Dariusz Kowalczyk prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która jest organizatorem wydarzenia. Misją Fundacji jest formacja stypendystów, ich integracja i wyzwalanie wiary we własne siły – podkreśla szef Fundacji dodając, że Dzień Papieski jest bardzo żywa ideą zaś Fundacja dopracowała się w Polsce bardzo dobrej marki.

dzielo.org.pl
Ks. Dariusz Kowalczyk

Duchowny wyraził uznanie wobec wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia, w tym stypendystów Fundacji oraz Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, w skład którego wchodzi prawie 20 organizacji.

Hasłem XIX Dnia Papieskiego, obchodzonego wczoraj w całej Polsce były słowa "Wstańcie, chodźmy!". Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominano nauczanie św. Jana Pawła II. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

„Choć słowa Chrystus wypowiada do apostołów na krótko przed męką i śmiercią, to my odczytujemy je jako wezwanie do nadziei, bo każdy musi przejść przez chwile trudne i przez śmierć i w tym doświadczeniu nie jesteśmy sami, bo przeszedł przez to nasz Mistrz a także Jan Paweł II” – mówi ks. Kowalczyk. – Patrząc na takie wzory wiemy, że w tych chwilach będzie dojrzewała nasza wiara” – dodaje.

Zdaniem szefa FDNT tak rozumiane hasło „Wstańcie, chodźmy!” jest nieco podobne do myśli Franciszka, który zachęcał młodzież by „wstała z kanapy” i pokazywała innym radość, głębię i piękno wiary.

Duchowny zwraca uwagę na formacyjny aspekt działalności Fundacji. „Kiedy to, co dla chrześcijanina jest najświętszą wartością, jest wystawione pośmiewisko, wyszydzone, zamienione na antykulturę, czego doświadczaliśmy w Polsce – nie powinniśmy się załamywać bo to jeszcze bardziej hartuje nasz charakter. Nie w walce lecz poprzez przekonanie do Ewangelii tych, którzy z wartości szydzą. To jest prawdziwe zwycięstwo, i o takie zwycięstwo nam chodzi” – podkreśla ks. Kowalczyk.

Nawiązując do programu stypendialnego Fundacji jej prezes przypomniał, że 2 lata temu udało się zwiększyć kwotę stypendium dla uczniów do 400 zł miesięcznie. W tej chwili korzysta z tego programu około tysiąca osób, co daje wraz z kosztami około miliona złotych. Było to możliwe dzięki dobrym zbiórkom przykościelnym ale i wpłatom dokonywanym przez około dziesięć tysięcy okazjonalnych lub stałych darczyńców.

Fundacja chciałaby utrzymać wspieranie dwóch tysięcy podopiecznych ale nie tylko przez stały system stypendialny ale też – w konkretnych, indywidualnych przypadkach – udzielanie dodatkowego wsparcia. Chodzi na przykład o zakup profesjonalnego instrumentu dla wybitnie uzdolnionego stypendysty tak, by mógł rozwijać międzynarodową karierę muzyczną. „Szukamy wtedy sponsorów, darczyńców i sami włączamy się w taki wsparcie” – mówi szef Fundacji. Zapowiada uelastycznienie programu tak, by reagować w zależności od potrzeb.

Ks. Kowalczyk zwraca uwagę na ogromne walor integracyjny Fundacji, zwłaszcza dwutygodniowych, letnich obozów, które są znakomitą okazją do formacji w duchu Jana Pawła II i Franciszka. Młodzież bardzo sobie takie wyjazdy ceni i żyje nimi długo po ich zakończeniu.

Ponadto – wskazuje duchowny – dzięki Fundacji młodzi nabierają przekonania: stać mnie na coś. Bardzo często zdarza się bowiem, że pomimo wielu zdolności i różnych predyspozycji, młodzi ludzie nie mają wiary we własne siły. Po prostu nigdy, nawet w rodzinie, nie nikt usłyszeli słów wsparcia, zachęty, uznania: „jesteś dobrym uczniem”, „jesteś wspaniałym człowiekiem” – mówi ks. Kowalczyk. W dodatku młodzi często myślą, że jeśli sytuacja rodziny była zła, to „na pewno niczego nie osiągnę”. Kiedy natomiast widzą starszych kolegów z Fundacji i byłych już stypendystów i słyszą od nich: jesteś świetny – nagle zaczynają w siebie wierzyć. Aspekt formacyjny, integracyjny i wyzwalanie wiary we własne siły – to jest misja Fundacji – podkreśla duchowny.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem