Reklama

Tygodnik zwyczajnych ludzi

Spotykamy się od 11 lat. Zawsze w trzecią wrześniową sobotę, zawsze na Jasnej Górze, zawsze w gronie przyjaciół i ludzi życzliwych. Są z nami dostojnicy Kościoła, parlamentarzyści, gwiazdy telewizyjne, znani publicyści, dziennikarze, drukarze, kolporterzy, kioskarze, a nade wszystko nasi Czytelnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XI Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli”, której hasło przewodnie brzmiało „«Niedziela» z Biblią”, zgromadziła 15 września na Jasnej Górze przedstawicieli wszystkich edycji diecezjalnych naszego tygodnika, od warszawskiej po drohiczyńską i chicagowską, a także ludzi, którzy po przeczytaniu zaproszenia na pielgrzymkę postanowili do nas dołączyć.
Pielgrzymka miała swoje preludium dzień wcześniej, co także stanowi swoistą „niedzielną” tradycję. Jednak owo piątkowe spotkanie, mające zazwyczaj charakter warsztatowy, w tym roku zyskało znacznie wyższą rangę. Redaktor naczelny „Niedzieli” - ks. inf. Ireneusz Skubiś zaprosił bowiem znawców mediów i ludzi pracujących w mediach na Konwersatorium „Aetatis Novae”. Jest to inicjatywa znana w środowisku katolickim, przed laty zainicjowana właśnie przez naszego Redaktora Naczelnego. W Konwersatorium wzięli udział: bp Adam Lepa, ks. prof. Antoni Lewek, prof. Karol Klauza, red. Jan Maria Jackowski, prof. Andrzej Jurga, ks. prał. Ksawery Sokołowski, o. Grzegorz Moj z Telewizji Trwam, w zastępstwie o. Tadeusza Rydzyka, i gospodarz - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Temat wybrano jak najbardziej aktualny: „Mediokracja w Polsce”. Spotkanie zainaugurowały dwa wykłady: bp. Lepy i prof. Klauzy, będące zachętą do dyskusji panelowej, podczas której próbowano zdiagnozować, czy w Polsce mamy już do czynienia z panowaniem „czwartej władzy”. Zastanawiano się też, jak bardziej zaangażować media w działania ewangelizacyjne. Bp Lepa mówił o niebezpieczeństwach mediokracji, czyli sytuacji, gdy telewizja, radio, prasa, internet mają taką siłę, że mogą kreować idoli, niszczyć autorytety i wpływać na wyniki wyborów. Prof. Klauza zachęcał, by dostrzegać inne strony mediów - te, które potrafią spełniać funkcję kościelnotwórczą i ewangelizacyjną. Natomiast prof. Jurga apelował, by nie bać się mediów, ale nauczyć się ich języka i sposobu myślenia.
Wieczorem, w czasie sprzyjającym kolacji i długim Polaków rozmowom, była okazja do integracji zespołu redakcyjnego, który w pełnym składzie ma szansę widzieć się właściwie raz do roku - właśnie z okazji pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę.

Reklama

Witajcie w domu Matki

Dzień następny, 15 września, rozpoczęła Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak. Przy ołtarzu stanęło kilkudziesięciu kapłanów, głównie redaktorzy odpowiedzialni za edycje diecezjalne „Niedzieli”, ale także księża odbierający w tym roku medal Mater Verbi. Przybyli przedstawiciele samorządów częstochowskiego i radomszczańskiego, dyrekcje drukarń kieleckiej i częstochowskiej, z którymi współpracuje „Niedziela”. Wszystkich witał serdecznie przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. Powiedział, że pielgrzymka jest dziękczynieniem za wielki dar Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. - Ileż słów wypowiedzianych na łamach „Niedzieli” przybliża nam Boże słowo, Boże orędzie, Dobrą Nowinę, przekazuje naukę Kościoła, bardzo mocno broni prawdy, czasem narażając się tym, którym ta prawda jest bardzo niewygodna. Uczy, jak godnie, po chrześcijańsku żyć. Ojciec Przeor podziękował redakcji „Niedzieli” za bogate jasnogórskie przesłanie, które przez jej szpalty dociera do Polaków w kraju i za granicą. - To wielki dar. „Niedziela” staje się wspaniałym „jasnogórskim heroldem’’ - powiedział o. Waliczek.
- Wszystkich bardzo serdecznie proszę o modlitwę za „Niedzielę” i wszystkich jej Czytelników, szczególnie za osoby chore, cierpiące. Niech Maryja, nasza Główna Redaktorka, będzie dzisiaj z nami w sposób szczególny - powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś, witając zgromadzonych na pielgrzymce „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główna Redaktorka

- Obraliście sobie Matkę Bożą Jasnogórską za Główną Redaktorkę, czyli Ona, w imieniu Boga, stawia Wam wysokie wymagania - mówił w homilii abp Nowak i przybliżył uniwersalne przesłania zapisane w Ikonie Jasnogórskiej, odczytywane także przez nas, czytelników i twórców prasy katolickiej, jako wskazówki życia według Bożych zaleceń. Mówił o Maryi jako Służebnicy Pańskiej, Matce o zranionym obliczu i Współodkupicielce. - Trzeba, abyście jak Maryja - mówił Ksiądz Arcybiskup - byli wierni w służbie do końca, bez reszty oddani dziełu zbawienia. To program dla katolickich środków przekazu. Trzeba czuwać, by to, co wychodzi spod katolickiego pióra, nie było tworzone w duchu tego świata, ale w duchu Bożym. Jest to trudne zadanie, bo służba na wzór Maryi wymaga wyrzeczeń. Maryja, wasza Pierwsza Redaktorka, jest Matką zawierzenia, dlatego i wy musicie być ludźmi zawierzenia - mówił abp Nowak.
Na zakończenie modlitewnej części spotkania - jak co roku - Redaktor Naczelny wypowiedział Akt Zawierzenia Matce Bożej całego dzieła „Niedzieli”. Od kilku lat ważnym akcentem tej części pielgrzymki jest przekazanie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jednej z diecezji, w której ukazuje się lokalne wydanie naszego tygodnika. Tym razem obraz trafił na Ziemie Zachodnie. Nie bez wzruszenia obraz odbierał ks. Piotr Nowosielski, wieloletni redaktor prowadzący „Niedzieli Legnickiej”. Spotkanie modlitewne w Bazylice Jasnogórskiej ubogacał komentarzem o. Kamil Szustak, paulin z Jasnej Góry.

Dowody wdzięczności i przyjaźni

Kolejny punkt corocznej wrześniowej pielgrzymki to spotkanie w jasnogórskiej auli, które daje okazję do poznania się oraz rozmowy z twórcami i dziennikarzami „Niedzieli”. Wtedy właśnie Redaktor Naczelny uroczyście wręcza medal Mater Verbi najwierniejszym współpracownikom i przyjaciołom pisma.
Spotkanie w jasnogórskiej Auli Jana Pawła II w tym roku zainaugurowano premierowym pokazem fragmentu filmu „Matko, przyjdź do nas…”, zrealizowanego w Studiu Telewizyjnym „Niedzieli”, autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Jolanty Pałasz. Film opowiada niezwykłą historię Nawiedzenia Polski przez Matkę Bożą w kopii Ikony Jasnogórskiej. Występują w nim świadkowie wielkich wydarzeń sprzed 50 lat, gdy narodziła się idea wyjścia Maryi na szlak Nawiedzenia. Słowa dopełniają archiwalne, często wcześniej niepublikowane zdjęcia. (Film będzie dołączony do „Niedzieli” z datą 7 października br.).
Pielgrzymkowy wykład wygłosił o. Marek Iwański, dyrektor Wydawnictwa Franciszkanów w Niepokalanowie, który przybliżył sylwetkę o. Maksymiliana Marii Kolbego. Skupił się głównie na świętości tego niezwykłego zakonnika, „szaleńca Niepokalanej”. Na jego przykładzie przekonywał, że przed każdym z nas otwarta jest droga do świętości. Jednocześnie pokazał o. Maksymiliana jako człowieka, który znacznie wyprzedził swoją epokę. Podsumowując tę prezentację, ks. Skubiś stwierdził, że św. Maksymilian nie bez powodu jest uznawany za patrona katolickich mediów.
Po wykładzie odbyła się ceremonia wręczania medali Mater Verbi. Ta część spotkania wzbudza zawsze najwięcej emocji wśród naszych gości. Są słowa podziękowań, wzruszenie, czasem krótka refleksja o „Niedzieli”. Komu przyznawane są medale Mater Verbi? W tym roku trafiły one do 60 osób, do 60 osobowości, tak rozmaitych, że łączy ich w zasadzie tylko jedno - przywiązanie do „Niedzieli” i przełożenie tego na działanie.
Listę laureatów otworzył o. Tadeusz Rydzyk - twórca Radia Maryja i Telewizji Trwam, który odbierając medal apelował o jedność mediów katolickich. Uhonorowano także m.in. senatora Czesława Ryszkę, polityka, literata i dziennikarza „Niedzieli”, oraz Grzegorza Biereckiego, prezesa Krajowego Zarządu SKOK-ów. W gronie laureatów są klerycy, którzy założyli w Podlaskim Seminarium Duchownym „Kleryckie Koło Przyjaciół «Niedzieli», dr Zygmunt Wujek, który podobne koło założył w Słupsku, ministranci z Haczowa (archidiecezja przemyska) - chłopcy z oddaniem kolportujący „Niedzielę” w swojej okolicy. W tym roku szczególną uwagę zwracała pięcioosobowa rodzina państwa Renaty i Zbigniewa Pazdyków z Legnicy, w której tata zajmuje się kolportażem „Niedzieli”, mama - księgowością, a dzieci pomagają w rozprowadzaniu pisma. Wymienione osoby, to zaledwie garstka z grona tegorocznych laureatów medali „Mater Verbi”. Wszystkim serdecznie dziękował za współpracę, życzliwość i przyjazną postawę Redaktor Naczelny „Niedzieli”. Przy każdej okazji podkreślał, że bez ludzi, którym leży na sercu powszechna ewangelizacja, żadne katolickie pismo nie będzie miało w Polsce możliwości przetrwania.
Gośćmi specjalnymi pielgrzymki „Niedzieli” od kilku lat są Siostry Urszulanki Szare z Łodzi i dzieci z przyzakonnej świetlicy, którymi siostry od lat się opiekują, a które wspomagają także czytelnicy i nasza redakcja. W przerwach spotkania przygrywała na swojską nutę kapela ludowa z Rzeszowszczyzny „Słociniacy”, którą przywiózł do Częstochowy o. Jan Maria Sochocki, kapucyn z Terliczki, serdeczny przyjaciel „Niedzieli”.
I tak XI Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli” przechodzi do historii. Padło wiele życzliwych słów, za które dziękujemy, i wiele mądrych wskazówek, z których postaramy się skorzystać. Dziękujemy Ojcom Paulinom za gościnność, a wszystkim obecnym na Jasnej Górze i tym obecnym jedynie duchem - za wspólną modlitwę, za życzliwość i przyjaźń dla „Niedzieli”. Do zobaczenia za rok!

Medale Mater Verbi 2007

w kolejności wręczania

O. Tadeusz Rydzyk CSsR

Ks. prał. Kazimierz Troczyński z Kłobucka

Ks. prał. Ksawery Sokołowski z Częstochowy

Czesław Ryszka

Grzegorz Bierecki

Teresa i Mieczysław Pielechowie

Rita Sulikowska

Elżbieta i Franciszek Lisowscy

Ryszard Gazda

Ryszard Kosman

Mec. Zbigniew Chojnacki (pośmiertnie)

Ks. inf. Władysław Fidelus

Ks. prał. Grzegorz Kalwarczyk

Ks. prał. Jan Sikorski

Ks. prał. Jan Szubka

O. dr Dariusz Kowalczyk SJ,

Ks. dr Marcin Brzeziński

Ks. kan. Kazimierz Gniedziejko

Ks. kan. Maciej Chibowski

Ks. dr Jacek Skrobisz

Dr Zygmunt Wujek

Andrzej Wosik

Ks. prał. Marian Wiewiórowski

Ks. kan. Tadeusz Głąb

Patrycja Skrobańska

Bogdan Nowak

Roman Kraszewski

Ks. Władysław Trubicki

Marta Matysek

Jan Czępiński

Ks. Zbigniew Domirski

Ks. kan. Ryszard Deniziak

Ks. dr hab. Tadeusz Syczewski

Ks. kan. Jerzy Warchoł

Ks. prał. Mieczysław Wolanin

Ks. kan. Bogusław Drożdż

Rodzina Renaty i Zbigniewa Pazdyków

Ks. Jerzy Czernal

Tomasz Strużanowski

Ks. kan. Henryk Konofalski

Ks. dr Paweł Borto

Ks. prał. Marian Gąsiorowski

Ks. Ryszard Grzesik

Ks. Gabriel Maciejewski

S. Melania Pliszka

Ks. kan. Leonard Sobczyk

Ks. kan. Stefan Wyporski

Ks. Marian Wątek

Ks. prał. Kazimierz Kaczor i ministranci:

Damian Szajna,

Tomasz Błaż, Marcin Rysz

Danuta Janicka

Kazimierz Urbaniak

Ks. prał. Jan Koc

Elżbieta Szela

Jarosław Libelt

Przemysław Herc

Norbert Kulasza

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

W piątek 19 kwietnia zakończono rekognicję kanoniczną szczątków ks. Michała Rapacza. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który 15 czerwca zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Metropolita gnieźnieński modlił się wspólnie z pielgrzymami z diecezji bydgoskiej, przybyłymi 20 kwietnia do grobu i relikwii św. Wojciecha, by podziękować za 20-lecie diecezji bydgoskiej. Dziękczynnej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk, który rozpoczynając liturgię podkreślił, że w tym miejscu, przy św. Wojciechu, wielkim ewangelizatorze „chcemy prosić o potrzebne łaski ku odrodzeniu duchowemu, byśmy ciągle byli na drodze wiary i w Chrystusie pokładali całą nadzieję”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję