Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesienna sesja w Olsztynie k. Częstochowy

W trosce o rodzinę

W ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 22-23 września, została zorganizowana w Domu Rekolekcyjnym w Olsztynie k. Częstochowy Jesienna Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Doradców Życia Rodzinnego. Spotkanie zainaugurował biskup rzeszowski Kazimierz Górny - przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, dokonując krótkiego bilansu tegorocznych działań w zakresie polityki rodzinnej. Zwrócił uwagę na wiosenne inicjatywy związane z obroną życia poczętego w Polsce, podkreślił niebagatelne znaczenie IV Światowego Kongresu Rodzin, który odbył się w maju br. w Warszawie, oraz podsumował tegoroczne posiedzenie Rady ds. Rodziny na Jasnej Górze.
Radna miasta Częstochowy Barbara Głąb omówiła program pracy samorządu w zakresie polityki prorodzinnej na lata 2008-13, zwracając szczególną uwagę na te obszary działań, które w przyszłości zostaną rozszerzone, m.in. są to propozycje kulturalne skierowane do całych rodzin.
Na spotkaniu w Olsztynie zaprezentowano działalność lokalnych inicjatyw na rzecz rodziny. Funkcjonowanie Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przybliżyła Anna Zajic, członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów „Macierz”, zaś o weekendowych kursach dla narzeczonych opowiedzieli Jan i Małgorzata Wilkowie.
Gościem Sesji był Marek Jurek, który przedstawił perspektywy dalszej ochrony życia w Polsce. Jego zdaniem, od przedstawicieli władzy winniśmy oczekiwać priorytetowego, a nie - jak pokazała wiosenna porażka w sprawie ustawy o ochronie życia poczętego - marginalnego zaangażowania w cywilizację życia. Stąd niezwykle ważna jest kwestia właściwego kształtowania postaw u osób reprezentujących opinię publiczną. Akcentując takie czynniki, jak moralność, odwaga cywilna czy poczucie odpowiedzialności społecznej, Marek Jurek stwierdził, że w przekazywaniu tego kapitału Kościół i rodzina mają największe możliwości. Przyznał też, że projekt ochrony życia poczętego w Polsce jest nadal bardzo realny, pod warunkiem, że działania w tym kierunku będą miały charakter europejski, chodzi m.in. udział Polski w debatach nt. praw człowieka i wartości, które kształtują jedność europejską. Jego zdaniem, można oswoić opinię europejską z naszymi poglądami nt. cywilizacji życia, dowodząc, że bronimy nie polskiego stylu życia, lecz chrześcijańskiej koncepcji praw człowieka, zgodnie z którą źródłem praw człowieka jest jego godność, jaką nabywa on w chwili poczęcia.
W Sesji uczestniczyli też m.in.: biskup łomżyński Stanisław Stefanek - zastępca Przewodniczącego Rady ds. Rodziny, bp Henryk Tomasik z Siedlec, bp Romuald Kamiński z Ełku oraz o. Andrzej Rębacz CSsR - dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Reklama

Marta Bilonowicz-Hutna

Święty Krzyż

Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Konsekrowanych

Ponad tysiąc sióstr zakonnych, zakonników i kapłanów uczestniczyło 14 września w drugiej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Konsekrowanych na Święty Krzyż. Biskup sandomierski Andrzej Dzięga, witając pątników w habitach, prosił, by Msza św. stanowiła wielkie dziękczynienie za charyzmat życia konsekrowanego i równocześnie była prośbą do Boga, aby charyzmat nie wygasł.
Mszy św. w kościele Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu przewodniczył i homilię wygłosił biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Nawiązując w homilii do przypadającego tego dnia święta Podwyższenia Krzyża Świętego, powiedział: - Nasza modlitwa jest spotkaniem z Chrystusem Ukrzyżowanym. Jesteśmy naczyniem konsekrowanym. Wielbienie Ukrzyżowanego jest sensem naszego życia konsekrowanego.
W niedzielę 16 września zakończyły się uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Mszy św. przewodniczył bp Marian Zimałek, a wieczorem w wirydarzu klasztornym odbył się koncert „Impresje Świętokrzyskie” w wykonaniu zespołu „No Name”.

(A.D.)

Wzór patrioty

Senacka uchwała o św. Rafale Kalinowskim

Na ostatniej sesji 14 września Senat RP niemal jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie uznania św. o. Rafała Józefa Kalinowskiego, karmelity, za wzór patrioty, oficera, inżyniera, wychowawcy i kapłana zakonnika. W uchwale napisano, że Senat pragnie uhonorować o. Kalinowskiego, „uznając za godny naśladowania wzór Polaka bez reszty oddanego sprawom Ojczyzny, budującego fundamenty narodu w oparciu o jego moralną przemianę, poszukującego jedności społecznej”.
Senat RP zwrócił się także z apelem o popularyzowanie postaci św. o. Kalinowskiego „do wszystkich środowisk, zwłaszcza związanych z zachowywaniem kultury narodowej, do kręgów wojskowych oraz wychowawczo-oświatowych”.
Pracami nad projektem uchwały, zgłoszonym przez grupę ośmiu senatorów, kierował prof. Adam Biela. Ze strony Zakonu w pracach Senatu uczestniczyli m.in. o. Albert Stanisław Wach OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, oraz o. Marian Stankiewicz OCD, prowincjał Warszawskiej Prowincji.
O. Wach w podziękowaniu za wyróżnienie św. Rafała Kalinowskiego zwrócił uwagę, że traktuje to jako hołd złożony ludziom żyjącym w najtrudniejszych czasach polskiej historii, kiedy naród pozbawiony był państwowości i zmagał się z niedolą zaborów. Uznał uchwałę za wydarzenie, w którym historia państwa i historia Kościoła łączy się i spotyka we wspólnym szacunku wobec człowieka, który z jednej strony jest uosobieniem najlepszych cnót obywatelskich, a z drugiej - dostępuje chwały ołtarzy. W tym roku mija sto lat od śmierci o. Rafała Kalinowskiego.

Krótko

Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną przez bp. Jana Gałeckiego z posługi biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i bp. Tadeusza Werno z posługi biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Obaj biskupi osiągnęli wiek emerytalny.

Traktat reformujący potrzebny jest Unii Europejskiej, bo pozwoli jej skutecznie działać - przekonywał szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, który 21 września przebywał w Polsce z jednodniową wizytą. W Warszawie spotkał się z premierem Jarosławem Kaczyńskim, liderami opozycji Donaldem Tuskiem (PO) i Wojciechem Olejniczakiem (SLD), a także zjadł lunch z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Z SLD odszedł Leszek Miller. Zaprotestował w ten sposób w związku ze skreśleniem go z listy wyborczej LiD. W wyborach parlamentarnych pojawi się na liście Samoobrony.

Sondaże wskazują na nieznaczną przewagę PiS nad PO. Szansę wejścia do parlamentu mają ponadto LiD, Samoobrona i PSL.

Jan Rokita wycofał się z wyborów parlamentarnych. Ta wiadomość zaskoczyła liderów PO. Kampania wyborcza partii znalazła się w wyraźnej defensywie. Do polityki weszła za to Nelly Rokita, żona Jana Rokity. Przyjęła funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kobiet i będzie kandydowała do Sejmu z listy PiS.

Według raportu przygotowanego przez socjologów „Diagnoza Społeczna 2007”, bez pracy w Polsce pozostają ci, którzy pracować nie chcą.

Grzebień znaleziony w Bykowni pod Kijowem, z wypisanymi na nim nazwiskami, to kolejny dowód, że są tam pochowane osoby z ukraińskiej listy katyńskiej. Czwarty Katyń potwierdza więc swoje istnienie.

IPN nie opublikuje swoich katalogów zawierających informacje o politykach. Prezes Janusz Kurtyka tłumaczy, że nie chce, aby Instytut był posądzany o udział w kampanii wyborczej. Katalogi będą dostępne po wyborach.

Tomasz Lis został odsunięty od prowadzenia „Wydarzeń” w Polsacie. Oficjalnym powodem są względy ekonomiczne. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną tego ruchu właściciela Polsatu jest polityka.

Nowy Sejm zbierze się na swoim pierwszym posiedzeniu 5 listopada.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Karcie Polaka i ustawę Euro2012, która ułatwia prowadzenie inwestycji związanych z mistrzostwami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję