Reklama

Na czasie

Media odgrywają coraz większą rolę w życiu młodych ludzi. Dlaczego więc nie wykorzystywać ich w ewangelizacji? Takie pytanie postawiła sobie młodzież z wojkowickiej parafii św. Antoniego. Stąd wziął się pomysł opracowania widowiska baletowo-muzycznego. Przedstawienie oraz świadectwa dwóch osób można było zobaczyć i usłyszeć 24 września w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej.
Widowisko zaczęło się tajemniczo. W przyciemnionym kościele białe postaci w rytmie przejmującej muzyki zataczały coraz szybsze kręgi - tak twórcy spektaklu opisali stworzenie świata. Wreszcie w środku tego wirującego koła pojawił się człowiek. Niestety, na początku pojawiają się też postacie czarne - to szatan i jego słudzy, którzy chcą człowieka usidlić. W efekcie grzechu człowiek padł jak martwy. Wtedy pojawia się Chrystus. Kiedy umiera na krzyżu i zmartwychwstaje, euforia radości udziela się wszystkim, także obecnym w kościele. Półtoragodzinne spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i śpiew. Dwudniową ewangelizację przygotowała grupa, którą opiekuje się ks. Piotr Madeja z Wojkowic. Z jego inicjatywy powstała świetlica, gdzie prowadzone są kółka zainteresowań, nauka języka obcego. Co jakiś czas ks. Piotr wyjeżdża z młodzieżą na rekolekcje czy warsztaty. W tym roku były to warsztaty teatralne z Zakopanem. Efektem warsztatów jest właśnie pantomima połączona z piosenkami zespołu z Gliwic. Wojkowicka młodzież już została zaproszona do przedstawienia swojej pantomimy w kościołach, m.in. Jaworzna i Sosnowca. Warto dodać, że spotkanie w Dąbrowie Górniczej przygotowane zostało pod patronatem Ruchu Światło-Życie. Zdaniem ks. Marka Gąsiorka, diecezjalnego moderatora oazy, Ruch kryzys ma już za sobą, w Dąbrowie Górniczej w ostatnich miesiącach powstało lub powstaje kilka grup oazowych. Ks. Gąsiorek ma nadzieję, że podobnie będzie w innych miastach naszej diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

205 lat temu powstało Towarzystwo Filomatów

2022-10-01 07:56

[ TEMATY ]

nauka

studenci

Adobe Stock

205 lat temu, 1 października 1817 r., na Uniwersytecie Wileńskim powstało tajne Towarzystwo Filomatyczne. "Filomaci byli najważniejszą grupą w pokoleniu, które przeprowadziło przemianę oświeceniowo-romantyczną w Polsce. To wśród nich najwcześniej pojawili się młodzi autorzy, którzy torowali drogę romantyzmowi" - powiedział PAP prof. Bogusław Dopart, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Określenie "filomaci" ma źródłosłów grecki. "Tym wyrazem grono studentów określiło swą postawę jako +miłość wiedzy+, zamiłowanie do wiedzy" – wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Bogusław Dopart. Filomaci byli studentami lub absolwentami Uniwersytetu Wileńskiego. "W tamtym czasie, po reformie w roku 1803, był to najznaczniejszy uniwersytet na ziemiach byłej Rzeczypospolitej, a także największa i najlepsza uczelnia akademicka w Cesarstwie Rosyjskim" – podkreślił literaturoznawca.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję