Reklama

Niedziela Lubelska

Ks. Adam Lewandowski - odnowiciel katedry i parafii

Ks. Mieczysłąw Puzewicz

Ks. Adam Lewandowski

Ks. Adam Lewandowski

Ksiądz Adam Lewandowski służy w lubelskiej archikatedrze od 25 lat.

Katedra pełni w diecezji funkcję stolicy, jest miejscem najważniejszych wydarzeń dla Kościoła lokalnego, w jej murach pisze się historia. Wyjątkowa rola przypada proboszczowi parafii katedralnej, opiekującego się siedzibą biskupa diecezji. Ostatnie 25 lat w naszej archikatedrze funkcje tę niezwykle owocnie pełnił ks. Adam Lewandowski.

Lublin z katedrą

Świątynia katedralna w Lublinie konsekrowana została ponad 400 lat temu jako kościół jezuitów. Obok, z inicjatywy Piotra Skargi, wybudowano kolegium zakonne, które przez wiele lat stanowiło główny ośrodek naukowy na Lubelszczyźnie. Awans do roli katedry kościół jezuicki zawdzięcza dwóm okolicznościom. Najpierw, w 1805 r. została utworzona diecezja lubelska, później do Lublina przeniósł się jej biskup. Najstarszy w mieście kościół św. Michała Archanioła, naturalnie pretendujący do siedziby biskupstwa, popadł jednak w ruinę i został zburzony, stąd wybór okazałej świątyni pojezuickiej na główną siedzibę nowej diecezji. Parafia przy katedrze erygowana została w 1832 r. Budynek archikatedry ucierpiał mocno od kilku pożarów, trafiły weń również niemieckie bomby w czasie wojny.

Dyrygent przy renowacji

Ćwierć wieku temu do parafii archikatedralnej zawitał ks. Adam Lewandowski, wcześniej proboszcz górniczej parafii św. Barbary w Łęcznej. Od razu stanął przed kilkoma nieznanymi sobie wcześniej wyzwaniami. Pierwszym była organizacja życia religijnego w starzejącej się i wyludniającej dzielnicy Lublina, następnym - jako kustosza sanktuarium - ożywienie kultu Matki Bożej Płaczącej. Trzecie zadanie, wymagające talentów rekonstruktorskich, polegało na renowacji podniszczonego budynku. - Pilnym problemem było zastopowanie osuwania się murów na skarpie. Było to możliwe dzięki pierwszemu milionowi złotych, przekazanych na ten cel przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jeszcze w ubiegłym wieku odrestaurowaliśmy kaplicę Matki Bożej i prezbiterium - wspomina kapłan. Z pomocą w odnowie katedry ruszyła cała diecezja; corocznie jedna taca ze wszystkich parafii wzbogacała fundusz remontowy. Było to hojne wsparcie. Prace nabrały rozmachu po uzyskaniu dotacji unijnej, blask odzyskała historyczna zakrystia, ołtarz główny, skarbiec, organy i dach. Ks. Adam Lewandowski doskonale realizował się w roli dyrygenta umiejętnie dobierającego współpracowników świeckich i duchownych; słusznie zasługuje na tytuł odnowiciela.

Reklama

Razem ze świeckimi

Nowy wymiar duszpasterstwa ks. Adam Lewandowski zaczął od współpracy ze świeckimi. Trafnym pomysłem okazały się grupy sąsiedzkie, zainicjowane po spotkaniach w czasie kolędy. Zbierają się raz na dwa miesiące, aby rozważać Słowo Boże i wspólnie planować życie parafii. - W takich grupach uczyłem się słuchać ludzi. Stawialiśmy sobie pytania o to, co zrobimy razem. Udało nam się także napisać wspólnie „List do Parafian” - mówi ks. Lewandowski. Te więzi ze świeckimi widać w dynamicznym funkcjonowaniu parafialnej Caritas; sami wierni znajdują najbardziej ubogich i potrzebujących wsparcia. A pomoc bywa niebagatelna, niekiedy sięga 100 tys. zł rocznie.

Parafia katedralna naznaczona jest śladami świętych i błogosławionych. W świątyni modlili się m.in. św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński. Z terenu tej parafii pochodzi jedyna błogosławiona urodzona w Lublinie, niepokalanka s. Marta Kazimiera Wołowska. Dzięki staraniom ks. Lewandowskiego w katedrze znajdziemy piękny obraz męczennicy.

Długie 25 lat pasterzowania ks. Adama Lewandowskiego zaowocowało odkryciem piękna archikatedry, ożywieniem kultu świętych i pięknymi więziami pomiędzy duchownymi i świeckimi.

2022-08-17 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję