Reklama

Kościół

Nie należy „klerykalizować” świeckich

W Kościele włoskim trwa 72. Krajowy Tydzień Liturgiczny. Wydarzenie odbywa się z inicjatywy Centrum Posługi Liturgicznej. W imieniu papieża przesłanie do uczestników skierował watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin wyraził nadzieję na owocne pogłębienie rozumienia posług w perspektywie Kościoła coraz bardziej zorientowanego na służbę.

[ TEMATY ]

świeccy

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że wydarzenie odbywa się pod hasłem „Duszpasterstwo w służbie Kościoła synodalnego” i przytoczył słowa Franciszka, który zachęca Kościół, aby żył procesem synodalnym, stając się „ekspertem w sztuce spotkania”. Ważne jest, aby wszystkich jego członków ubogacała różnorodność charyzmatów, powołań i posług. Kard. Parolin zaznaczył, że Ojciec Święty patrzy na odnowę Kościoła w kierunku coraz bardziej „wspólnotowym” i mniej klerykalnym.

Poprzez motu proprio „Spiritus Domini” Franciszek otworzył kobietom drogę do posługi lektoratu i akolitatu, natomiast w motu proprio "Antiquum Ministerium" ustanowił w Kościele nową posługę katechisty. Kościół rozumiany jako „misterium komunii” - zauważa dalej sekretarz stanu - rzuca większe światło na rolę świeckich, chodzi więc o to, by „pielęgnować w nich wyraźniejszą świadomość ich powołania, które wyraża się w wielości zadań”.

Kard. Parolin zaznacza, że „podejmując te kwestie nie należy mylić kapłaństwa powszechnego z kapłaństwem służebnym, arbitralnie interpretując pojęcie «zastępstwa», «klerykalizując» i narażając się w ten sposób na ryzyko faktycznego stworzenia eklezjalnej struktury służby równoległej do tej, która opiera się na sakramencie święceń”.

Reklama

„Tydzień Liturgiczny – wyjaśnia ks. Giovanni Di Napoli, sekretarz włoskiego Centrum Posługi Liturgicznej podejmuje refleksję nad tym, jak posługi ustanowione przez papieża, czyli otwarty również dla kobiet lektorat i akolitat oraz nowa posługa katechisty są umiejscowione w ramach synodalności Kościoła”.

Duchowny zaznacza, że pięćdziesiąt lat temu, 15 sierpnia 1972 r. św. Paweł VI, w motu proprio „Ministeria Quesdam” przeformułował całą sferę posług, ponieważ niektóre z nich wymagały rewizji i dostosowania do potrzeb czasów, w których żyjemy. 72. edycja Tygodnia Liturgicznego, który odbywa się w Salerno podejmuje temat roli osób świeckich w posłudze katechisty, oraz lektora, która ma istotne znaczenie w liturgii Słowa, a także posługi akolity dostępnej dla świeckich kobiet.

„Jeśli w pierwszych latach tydzień ten był adresowany głównie do duchownych i osób przygotowujących się do stanu kapłańskiego, jak np. seminarzyści, to z czasem grono odbiorców, powiększało się. Najpierw dodano zakonników i zakonnice, ale po Soborze Watykańskim II zaczęli brać udział także mężczyźni i kobiety zaangażowane w duszpasterstwo. Jeśli więc na początku Tygodnie Liturgiczne służyły przygotowaniu drogi do Soboru, to później stały się środkiem do dogłębnego poznania tego, co nowe i zmieniające się w liturgii, przy coraz większym uczestnictwie w tym wydarzeniu. Następnie przeszliśmy kolejną ewolucję, to znaczy staliśmy się centralnym punktem formacji. Możemy powiedzieć, że od lat 80. jesteśmy w tej fazie coraz większego pogłębiania przeżywania liturgii, zgodnie z tym, o co prosi nas dzisiaj również papież Franciszek. Podkreślił to w liście w liście apostolskim «Desiderio desideravi», wskazując na potrzebę ponownego odkrycia piękna celebracji i pogłębienia formacji liturgicznej całego ludu chrześcijańskiego. To, co nazywa się sztuką celebracji, w rzeczywistości nie jest skierowane tylko do tych, którzy przewodniczą, ale do wszystkich ochrzczonych, aby mogli prawdziwie wejść w celebrację i żyć tajemnicą poprzez to, czego Kościół nam udziela poprzez obrzędy liturgiczne” - tłumaczy Di Napoli.

2022-08-23 15:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: w diecezji pasawskiej pogrzeby będą prowadzili świeccy teolodzy

[ TEMATY ]

pogrzeb

Niemcy

świeccy

vimeo.pl

Ze względu na coraz większy brak księży diecezja pasawska w Niemczech postanowiła zmienić niektóre zadania duszpasterskie. 24 lutego podano, że w przyszłości uroczystości pogrzebowe będą prowadzić także zatrudnieni etatowo w diecezji świeccy teolodzy. Odpowiednie wytyczne w tej sprawie przygotował już kierujący biurem duszpasterskim ks. Hans Bauernfeind.

Szkolenia w tym zakresie rozpoczną się w 2018 r., a pierwsze pogrzeby, prowadzone przez świeckich teologów, rozpoczną się na przełomie 2017 i 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność i nadzieja. Złoty jubileusz Ruchu Światło-Życie

2022-12-02 08:11

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła po Soborze Watykańskim II. Założyciel dzieła, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, włączył w nie ludzi różnego wieku i stanu: dzieci, młodzież, dorosłych, małżeństwa, kapłanów, osoby życia konsekrowanego. Zadaniem oazy jest ukształtowanie dojrzałych chrześcijan, gotowych służyć Bogu i człowiekowi w Kościele i ojczyźnie. Szczególnym miejscem na mapie Ruchu jest Lublin, gdzie do połowy lat 70. XX wieku mieszkał i pracował ks. Franciszek Blachnicki. Tu idee zrodzone w sercu założyciela przekładały się na konkretne działania duszpasterskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję