Reklama

Z życia archidiecezji

Gniezno

Praca formacyjna z katechetami archidiecezji gnieźnieńskiej spoczywa między innymi na wizytatorach katechetycznych. Ich zadaniem jest niesienie pomocy duchownym i świeckim katechetom, którzy niejednokrotnie stoją wobec bardzo trudnych zadań. W związku z tym abp Henryk Muszyński mianował wizytatorami nauki religii w przedszkolach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej następujących księży: Bronisława Kaczmarka, Romana Bulińskiego, Stanisława Błażejczaka, Eugeniusza Barełkowskiego, Marka Chmarę, Adama Czechorowskiego, Józefa Wronkę, Romana Szulgę, Janusza Tomczaka, Jana Szrejtera, Franciszka Resiaka, Przemysława Książka, Zbigniewa Maruszewskiego, a także panią Marzennę Kubiak.

(red.)

Abp Henryk Muszyński, w trosce o rozwój duchowy dzieci i młodzieży harcerskiej, mianował ks. Radosława Orchowicza - podharcmistrza - kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego w Gnieźnie.

(red.)

18 września br. młodzież, z okazji święta patrona - św. Stanisława Kostki, zgromadziła się w katedrze gnieźnieńskiej, aby wsłuchać się w słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wygłoszone podczas tegorocznych Dni Młodych w Toronto. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego przez ks. Tadeusza Kwitowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, młodzi skierowali swoje prośby do Boga i odmówili dziesiątkę Różańca św. Uczestnicy spotkania otrzymali świecę oraz sól, aby byli świadkami Chrystusa. Na koniec modlitewnego czuwania odśpiewano Apel Jasnogórski.

Joanna Dolna

Bydgoszcz

12 października zakończyły się mecze eliminacyjne III Archidiecezjalnego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Metropolity - Bydgoszcz 2002. W rozgrywkach prowadzonych od 28 września wystartowało 18 drużyn podzielonych na sześć grup. Bydgoszcz reprezentowały parafialne kluby sportowe: "Leśny", "Wincenty", "Fratres", "Duch" oraz reprezentacje parafii: bł. Urszuli Ledóchowskiej, św. Stanisława, Wniebowstąpienia Pańskiego, św. Łukasza, św. Jana, św. Michała Kozala, Przemienienia Pańskiego i Chrystusa Króla. Stawkę uzupełniły parafie: św. Teresy z Kruszwicy, św. Józefa z Osieka, Jezusa Miłosiernego z Inowrocławia, Matki Bożej Królowej Pokoju ze Żnina, św. Michała z Mieściska oraz Klub Parafialny Jantar z Żernik. Zdaniem głównego organizatora zawodów, ks. Mirosława Gogolika, diecezjalnego duszpasterza ds. sportu, żałować należy, że zawody wzbudziły zainteresowanie właściwie tylko w Bydgoszczy i północnej części diecezji.
Szesnastoletni (i młodsi) zawodnicy będą teraz rozgrywali mecze systemem pucharowym. Mecz finałowy odbędzie się 26 października 2002 r. o godz. 12.00 na stadionie KS "Spójnia" w Białych Błotach.

Ks. Andrzej Jasiński

Wokół kopuły bydgoskiej bazyliki zostanie prawdopodobnie stworzony taras widokowy. Z wysokości 21 metrów rozciąga się piękna panorama miasta. To miejsce może przyciągnąć turystów - tym bardziej, że zaplanowano tam otwarcie kawiarenki.
Bydgoska bazylika jest jedną z najbardziej reprezentatywnych budowli w mieście. Od pięciu lat trwa remont świątyni, zagospodarowano też przyległe do niej tereny. Pojawiły się: nowa elewacja, chodniki, zieleńce, nocne oświetlenie. Kaplica pięknieje od środka - zamontowano nowoczesną sieć grzewczą, postawiono nowe ławki. Dotychczasowe inwestycje zamknęły się w kwocie 5 mln zł. Proboszcz bazyliki - ks. Augustyn Konsek CM przyznaje, że gdyby znaleźli się inwestorzy, można by przeprowadzić remont kopuły i stworzyć taras widokowy z kawiarenką. Do tej pory "czaszę" świątyni ocieplono i pomalowano - w najbliższych planach znajduje się budowa balustrady okalającej rotundę. Jej częścią byłyby figury dwunastu Apostołów i Jezusa - dzięki temu bydgoska bazylika upodobniłaby się do swojego pierwowzoru - Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na to potrzeba jednak kolejnego miliona złotych. Taras widokowy byłby ogólnie dostępny, a kawiarenka na wysokości kilkudziesięciu metrów, z rozległym widokiem na miasto, byłaby niewątpliwą atrakcją dla turystów, jak i samych mieszkańców.

Marcin Jarzembowski

Idea wybudowania Domu Jubileuszowego powstała podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie, w których uczestniczyli przedstawiciele bydgoskiego Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak". W swoim przesłaniu Papież Jan Paweł II powiedział o "porządnym stróżowaniu w poranku nowego tysiąclecia". Te słowa zainspirowały młodych społeczników do postawienia domu-pomnika, w którym każdy, nawet wychowanek ulicy, mógłby znaleźć miejsce dla siebie, doświadczyć życzliwości i pomocy ze strony rówieśników.
Na początku była tylko pusta kaplica i puste konto. Prace projektowe zaczęły się w 2000 r., a swój finał znalazły w listopadzie 2001 r. Rok później, w styczniu, na dach starej kaplicy weszli robotnicy. Budynku nie dało się zaadaptować, zaczęła się rozbiórka. Jak wspomina ks. Krzysztof Buchholz, główny organizator budowy, w tym zimowym czasie tylko raz spadł śnieg, dzięki czemu prace mogły toczyć się bez przerwy. Dziś budynek jest podpiwniczony - na tym poziomie powstanie siłownia, sala rehabilitacyjna, bilardowa czy siedziba parafialnego klubu sportowego "Wiatrak". Część budynku pokryta jest stropem, wzmocione są ściany.
28 września br. abp Henryk Muszyński wmurował kamień węgielny, który pochodzi z bydgoskiej Doliny Śmierci, miejsca upamiętniającego ofiary II wojny światowej. 23 maja 2001 r. kamień trafił do Rzymu, gdzie został poświęcony przez samego Ojca Świętego. Właśnie wtedy Papież wypowiedział pamiętne słowa zachęty - "Budujcie!".
Włączenie się w dzieło tworzenia Domu Jubileuszowego możliwe jest także w wymiarze duchowym. Wielu, których nie stać na materialną pomoc, buduje Dom przez modlitwę i post. "W górę serca! powiedział kiedyś Ojciec Święty. Tu można poczuć, jak serca idą w górę - a dzięki nim mury. To wielki dowód na istnienie Boga oraz ludzkiej miłości i życzliwości" - mówi ks. Buchholz.

Marcin Jarzembowski

"Na rodowej pielgrzymce z Polski", jak I Pielgrzymkę Archidiecezji Gnieźnieńskiej do Fatimy i Lourdes zwykli określać gospodarze francuskiego sanktuarium, w tym roku przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.
Tegoroczna pielgrzymka podzielona była na dwie grupy - podróżujące autokarami i samolotem. W sumie ponad 130 osób. Miejscem docelowym były: Fatima, w której wciąż rozbrzmiewa ewangeliczne orędzie o Tajemnicy Zbawienia, oraz Lourdes, w którym bije źródło wody żywej, gdzie umacnia się wiara, a ciała i dusze zdrowieją. Tym razem pielgrzymi pojechali do świętych miejsc, rozważając tajemnicę: "Z Maryją adorujemy oblicze Chrystusa". Pielgrzymi, podczas tego modlitewnego wyjazdu, spotkają się z polskimi emigrantami z całego świata. To wspólne pielgrzymowanie zyskało w ten sposób wymiar ewangelizacyjny i patriotyczny, a nawet materialny. Biuro Pielgrzymkowe Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, organizując pielgrzymki, prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą, której celem jest zebranie środków finansowych na działalność statutową Caritas. Dzięki temu w ubiegłym roku przekazano 10 tys. zł bp. Tomaszowi Pecie na rzecz Kościoła w Kazachstanie. Każdy, kto uczestniczył w pielgrzymce Caritas, jest dobrodziejem tej organizacji. Pielgrzymi wrócili do Polski 3 października.

Marcin Jarzembowski

11 września br. bydgoska Caritas podsumowała swoją letnią działalność - wakacyjną akcję pomocy dzieciom i akcję "Z uśmiechem do szkoły". Po raz kolejny Biuro Caritas i miejscowe parafie zorganizowały letni wypoczynek dla blisko 2 tys. dzieci z Bydgoszczy. Pieniądze na kolonie pochodziły z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, czyli sprzedaży słynnych świec Caritas. Budżet wakacyjnej akcji zasiliły też pieniądze, ponad 14 tys. zł, przekazane przez Kuratorium Oświaty. Pomoc ta skierowana była głównie do dzieci pochodzących z najuboższych rodzin, często dysfunkcyjnych bądź patologicznych. Szanse na wypoczynek znalazły także dzieci z bydgoskiego Pogotowia Opiekuńczego. Zorganizowano cztery dziesięciodniowe turnusy kolonijne. W Dziwnowie nad morzem przebywały młodsze dzieci - głównie ze szkół podstawowych. Ich wypoczynek był połączony z nauką języka angielskiego. Młodzież z gimnazjum spędziła wakacje w Okoninach Nadjeziornych. Pomocą wychowawczą służyli wolontariusze - nauczyciele z wielu bydgoskich szkół oraz studenci. Akcja "Z uśmiechem do szkoły" trwała od początku lipca aż do końca wakacji. W tym czasie do bydgoskich parafii rozprowadzono cegiełki o nominałach 1, 2, 5 i 10 zł. Były one jednocześnie losami - każda z cegiełek będzie brała udział w losowaniu nagród, m.in. wycieczki do Lourdes. Połowa zebranych przez każdą parafię pieniędzy pozostała w jej budżecie - druga połowa trafiła do Biura Caritas. Te fundusze zostaną przekazane na dofinansowanie najbiedniejszych parafii, które wcześniej wystąpiły z prośbą o pomoc. Zebrano 22 696 zł, z czego 11 348 zł trafiło do Caritas. Za zebrane pieniądze zakupiono głównie podręczniki, czyli tę najdroższą część szkolnej wyprawki. Tegoroczna kwota stanowi zaledwie połowę tych funduszy, które udało się zebrać w roku ubiegłym. Ks. Roman Mroszczok, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jako jeden z powodów podaje "konkurencyjność" innych akcji - jak chociażby pomocy powodzianom w Czechach, Niemczech czy Austrii. Mimo że akcja "Z uśmiechem do szkoły" została już zakończona, do biura Caritas ciągle zgłaszają się ci najbardziej potrzebujący.

Marcin Jarzembowski

15 września br. w świetlicy domu Caritas powstała nowa pracownia komputerowa. Będzie z niej mogła korzystać młodzież, która na co dzień nie ma dostępu do internetu, a chce w ten sposób pogłębiać swoją wiedzę i nawiązywać kontakty z rówieśnikami na całym świecie. Komputery są darem strony holenderskiej, która od lat wspiera bydgoską Caritas. Inicjatorem pomocy dla młodych jest ks. Roman Mroszczok, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jak sam przyznaje, już w momencie objęcia tej funkcji postawił sobie wysoko poprzeczkę. Dziś trudno bez dofinansowania z zewnątrz organizować jakiekolwiek akcje - zwłaszcza te, które mają umożliwić, czy chociażby ułatwić edukację najmłodszym. Ks. Mroszczok jednak - krok po kroku - realizuje swoje pomysły. Już w ubiegłym roku rozpoczęły się kursy przygotowujące do matury, ruszyła świetlica, teraz młodzież będzie mogła korzystać z pracowni komputerowej. Sześć stanowisk jest "podłączonych" do internetu - umożliwi to samokształcenie tym wszystkim, którzy nie mają dostępu do najnowszych osiągnięć techniki - ani w domu, ani w szkole. Oprócz tego w pracowni zostały zamontowane komputery, które będą służyły do zabawy i nauki dla początkujących.

Marcin Jarzembowski

W niedzielę 15 września w parafii pw. św. Mateusza na bydgoskim Fordonie odbyła się uroczysta inauguracja działalności filii Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia (Friends of Human Life). Działający pod auspicjami Human Life International Klub narodził się w Polsce i zrzesza już 7 tys. członków. Został on pomyślany jako, obecnie najszersza z możliwych, płaszczyzna poparcia dla idei obrony życia i chrześcijańskiej moralności, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę rodziny. Wraz z inauguracją bydgoskiej filii uczyniono dla Klubu krok historyczny, wprowadzający pewne zmiany w jego strukturze. Polegają one na powołaniu filii centrali Klubu, która pośredniczyłaby między nią a poszczególnymi kręgami (najniższy stopień organizacji). Powstająca w Bydgoszczy filia jest pierwszą w kraju.
W spotkaniu inauguracyjnym, zorganizowanym przez archidiecezjalnego duszpasterza rodzin, ks. Piotra Wencla, wzięło udział ok. 30 osób. Rozpoczęła je Msza św., której przewodniczył ksiądz proboszcz Edmund Sikorski, dzięki życzliwości którego filia mogła zaistnieć. Następnie zgromadzeni przeszli do sal parafialnych, gdzie odbyła się część merytoryczna spotkania. Gośćmi specjalnymi byli Ewa i Lech Kowalewscy z Gdańska, reprezentujący polską centralę HLI. Przybliżyli oni zgromadzonym zasady funkcjonowania KPLŻ oraz Kręgów Dyskusyjnych KPLŻ. Pomysł Kręgów Dyskusyjnych skierowany jest do tych, którzy chcieliby regularnie spotykać się, aby pogłębić swoją wiedzę dotyczącą problemów związanych z miłością, rodziną oraz godnością życia ludzkiego. Spotkania Kręgu pomogą również dostrzec potrzeby osób z naszego środowiska i zmobilizować do konkretnej pomocy, która obroni wzgardzone życie ludzkie. Z radością odpowiadali też na nurtujące zgromadzonych pytania. Najwięcej czasu poświęcono tematowi: kim powinny być osoby zakładające i prowadzące Krąg oraz jakie powinny mieć kwalifikacje? Poruszono także temat docierania z wartościami, jakimi żyje Klub, i przygotowanymi materiałami formacyjnymi do młodzieży.

(maw)

17 września br., z okazji Dnia Sybiraka, abp Henryk Muszyński odprawił w bydgoskiej farze uroczystą Mszę św., połączoną z poświęceniem tablicy pamiątkowej. Oficjalne obchody ku pamięci wszystkich pokrzywdzonych przez system totalitarny możemy świętować w wolnej Ojczyźnie dopiero od 10 lat.
"Wydarzenia, które rozpoczęły się 63 lata temu, dla wielu naszych rodaków były na tyle bolesne i dramatyczne, że nie tylko przyniosły wygnanie z własnej Ojczyzny, deportacje na Wschód i tułaczkę, często po bezkresnych stepach Kazachstanu i mrozach Syberii, ale także nierzadko niosły utratę nadziei i śmierć. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy przeżyli te straszne lata" - podkreślił w wygłoszonej homilii abp Henryk Muszyński. Metropolita Gnieźnieński życzył też licznie zgromadzonym Sybirakom, by doczekali takiego uznania ze strony społeczeństwa, na jakie zasługują po latach prześladowań i banicji. Warto pielęgnować pamięć o tych - często bezimiennych - bohaterach, którzy cierpieli za swoje przekonania, ale potrafili zachować wierność ideałom wolnej Polski i wiary chrześcijańskiej. Podczas uroczystej celebry Ksiądz Arcybiskup odsłonił i poświęcił tablicę pamiątkową, wmurowaną przy bocznym wejściu do konkatedry. Ufundował ją Związek Sybiraków dla upamiętnienia wszystkich niewinnych i zamordowanych ofiar. Tablica jest skromna, ale bardzo wymowna. Na górze umieszczono wezwanie do św. Rafała Kalinowskiego, patrona związku, który za czasów carskiej Rosji doświadczył losu skazańca. Po prawej stronie widnieje "czarna lista" miejscowości, które stały się synonimem masowego ludobójstwa dokonanego w połowie XX w. - Archangielsk, Workuta, Kołyma, Katyń, Kazachstan, Irkuck, Semipałatyńsk. I wreszcie, w dolnej części tablicy, znajduje się jedno proste zdanie - "Pamięci wszystkich zamęczonych na nieludzkiej ziemi, wdzięczni Bogu za ocalenie i powrót, Sybiracy". Abp Muszyński wielokrotnie zaznaczał, że nie ma "osobowości Narodu" bez jego historii - zarówno zwycięstw, jak i klęsk, cierpień czy ofiar. Budując przyszłość Polski i Europy, musimy pamiętać, że nie można jej tworzyć w oderwaniu od takich wartości, jak: Bóg, honor, Ojczyzna, patriotyzm, pokój, sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie. Metropolita Gnieźnieński przypomniał na koniec słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: "Miłość ku Ojczyźnie uczy patrzeć daleko w przyszłość, pragnie jej istnienia i pomyślności nie tylko dziś, ale i w przyszłości. Uczy też przebaczać innym". A takie uroczystości, jak ta dzisiejsza, uczą przebaczać - zwłaszcza tym, którzy zgotowali naszym przodkom nieludzki los na nieludzkiej ziemi dalekiego Wschodu.

Marcin Jarzembowski

W dniach 20-22 września w parafii pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy odbyło się VII Spotkanie Młodzieży Wincentyńskiej. Hasłem tegorocznego zjazdu młodych były słowa, będące mottem Zgromadzenia Księży Misjonarzy: "Głosić Ewangelię ubogim posłał mnie Pan". Podczas spotkań modlitewnych młodzież mogła zastanawiać się nad miejscem Jezusa w codziennym życiu i nad sposobami dawania świadectwa Jego obecności.
Spotkanie składało się z dwóch części - formacyjnej i ogólnodostępnej. Część zamknięta przeznaczona była dla uczestników, którzy przyjechali z parafii prowadzonych przez księży misjonarzy św. Wincentego a Paulo, porozrzucanych po całej Polsce. Do Bydgoszczy zjechali wychowankowie z Sopotu, Warszawy, Krakowa, Pabianic, Tarnowa czy Wrocławia. W ramach tej części odbyły się Msze św., katechezy i prace w grupach. Część otwarta rozpoczęła się w sobotę 21 września o godz. 15.00 w Amfiteatrze Parku Ludowego im. Wincentego Witosa. Organizatorzy przygotowali koncerty ewangelizacyjne. Na bydgoskiej scenie wystąpiły zespoły: "Izrael", reprezentant gospodarzy, Piotr Płecha - basista "Budki Suflera" oraz "Oweyo" z Wrocławia, "Sega Band" z Katowic oraz "Amenband" z Krakowa. Na zakończenie zaśpiewał Jacek Dewódzki, były wokalista "Dżemu". Po występie każdej z grup nastąpiło wyznanie świadectwa wiary i historii nawrócenia któregoś z członków zespołu. Podczas koncertów została także przeprowadzona przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii akcja "Obudź się" - uświadamiająca zagrożenia płynące z nałogu - połączona z rozdawaniem ulotek Bydgoskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zwieńczeniem sobotniego spotkania był marsz "Katolicy na ulicy", podczas którego młodzież zamanifestowała swoją wiarę, przechodząc ulicami miasta do Starego Rynku. Tam o godz. 21.30 odbył się Apel Jasnogórski w intencji młodzieży, który poprowadził bp Bogdan Wojtuś. W niedzielę o godz. 10.00 Spotkanie Młodzieży Wincentyńskiej zakończyło się uroczystą Mszą św. w bydgoskiej bazylice.

Marcin Jarzembowski

Konkurs literacki "Moja szkoła" jest kolejnym elementem popularyzowania inicjatywy budowy Szkoły-Pomnika Jana Pawła II, która ma stanowić podziękowanie za wizytę, jaką Ojciec Święty złożył 3 lata temu w Bydgoszczy. Pomysł tej nietypowej promocji zrodził się w Społecznym Komitecie Budowy Szkoły-Pomnika. Patronat nad konkursem objął abp Henryk Muszyński. Celem konkursu, obok promocji budowy szkoły, jest pobudzenie młodzieży do refleksji nad własną edukacją i życiem szkolnym. Współczesne media często pokazują tylko negatywne oblicze szkoły - problemy, z którymi borykają się uczniowie i nauczyciele. Wyłania się stąd obraz nie najlepiej świadczący o kształceniu i wychowywaniu młodych pokoleń. Tym razem prace zgłaszane do konkursu mają dotyczyć pozytywnych przeżyć i sytuacji związanych z życiem szkoły. Uczestnicy mogą wypowiadać się na temat własnej szkoły, panującej w niej atmosfery, współpracy z nauczycielami, rówieśnikami oraz wartości patriotycznych, religijnych i życiowych przekazanych im w trakcie nauki. Prace mogą mieć formę rozprawki, eseju, reportażu, opowiadania, wspomnienia, a także audycji radiowej czy nagrań na taśmie wideo. Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz absolwentów. Każda praca będzie oceniana przez dwóch egzaminatorów języka polskiego, którzy wystawią niezależne recenzje. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 8 grudnia br. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody: pielgrzymka zagraniczna, cenne nagrody książkowe oraz publiczna prezentacja wyróżnionych prac.

Marcin Jarzembowski

Wenecja

9 września br. w parafii Najświętszej Maryi Panny w Wenecji obchodzono uroczystości odpustowe. Poprzedziły je 3-dniowe rekolekcje, które głosił ks. Tomasz Rakoczy. Jak co roku, do weneckiego sanktuarium przybyły piesze pielgrzymki ze Żnina i Gąsawy. Zgodnie z tradycją, ksiądz proboszcz Franciszek Misiewicz serdecznie przywitał pielgrzymów przy przydrożnym krzyżu i wprowadził do świątyni przed obraz Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył ks. Jan Kubicki z Gniezna, a kazanie wygłosił Ksiądz Rekolekcjonista.

Eleonora Wyppich

Inowrocław

16 września br. - miesiąc od rozpoczęcia pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w dniu szczególnych modlitw w intencji Ojca Świętego - wierni dekanatów inowrocławskich skupili się u stóp Chrystusa Miłosiernego w rąbińskiej parafii w Inowrocławiu, aby śpiewać dziękczynne Te Deum laudamus za dar niezwykłych dni przeżytych z Papieżem podczas jego wizyty w Ojczyźnie.
Łagiewnickie orędzie o Bożym Miłosierdziu dla całego świata w sposób szczególny zobowiązuje parafian od Chrystusa Miłosiernego do nieustannego trwania na modlitwie w intencjach Kościoła i Ojca Świętego oraz czynnego świadczenia o istocie miłosierdzia. Wydaje się, że oba te zadania zostały podniesione przez inowrocławian skupionych wokół Chrystusa Miłosiernego. Odpowiedzią na wołanie Ojca Świętego o miłosierdzie jest tworzenie parafialnego zespołu charytatywnego i rozpoczęcie szerokiej akcji pomocy potrzebującym, a comiesięczna uroczysta Msza św. (16. dnia miesiąca) odprawiana w godzinie Apelu Jasnogórskiego jest duchowym jednoczeniem się z Głową Kościoła we wszystkich jego intencjach.
16 września do inowrocławskiej parafii Chrystusa Miłosiernego, na zaproszenie ks. Pawła Kowalskiego, przybyli wierni z całego miasta, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tadeusza Gawrońskiego, z homilią ks. Stanisława Potapczuka, a następnie wziąć udział w procesji z relikwiami św. Faustyny, apostołki Bożego Miłosierdzia. Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Faustyny w cieniu murów wznoszącej się świątyni, poświęconej Chrystusowi Miłosiernemu.
Marzeniem inowrocławian jest to, aby jak z Łagiewnik rozlega się orędzie o Miłosierdziu Bożym na cały świat i Polskę, tak z Inowrocławia - od Chrystusa Miłosiernego - z Jego nowej świątyni, promieniowała łaska Bożego Miłosierdzia na ziemię kujawską i całą archidiecezję gnieźnieńską.

Jacek Nijak

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra

2022-10-03 07:00

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną "Pójdź za Mną. Życie Piotra" i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie.

Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu "Pójdź za Mną. Życie Piotra", który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra kard. Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą na Ukrainie wojnę.

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję