Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Śluby pustelnicze

- Ufamy, że nie wybieracie ucieczki tylko wielką miłość, komunię z Jezusem w Eucharystii, w Jego słowie i wielką komunię z Kościołem, który ma nasze twarze – mówił abp Grzegorz Ryś podczas profesji wieczystej pustelnic.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Bazylice Archikatedralnej odbyła się profesja wieczysta s. Anuncjaty i s. Marii Teresy od Jezusa Ukrzyżowanego. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który podczas homilii mówił, że wybór pustelnic jest odpowiedzią na słowo Boże. Liturgia słowa kieruje przede wszystkim wzrok na Jezusowe słowo, które należy nieustannie wypełniać. – Znaczy, że ten moment, kiedy zaczynamy próbować wcielić słowo w czyn, odsłania przed nami nowe znaczenie. Jak zaczynamy je realizować, to ono się jeszcze odsłania, widzimy w nim jeszcze coś dalej. Nigdy byśmy tego nie widzieli, gdybyśmy nie spróbowali przełożyć tego słowa na działanie – wyjaśnił duchowny. Na zakończenie zwrócił się do sióstr, podkreślając, że dzisiejsza uroczystość jeszcze bardziej ma otworzyć je na życie z Chrystusem i wspólnotą Kościoła. - Ufamy, że nie wybieracie ucieczki tylko wielką miłość, komunię z Jezusem w Eucharystii, w Jego słowie i wielką komunię z Kościołem, który ma nasze twarze – zakończył abp Ryś.

S. Anuncjata i s. Maria Teresa do profesji wieczystej przygotowywały się 3 lata. Pustelnice na co dzień mieszkają w pustelniach, które znajdują się w dekanacie bełchatowskim oraz tomaszowskim.

2022-09-11 08:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rewolucja serca i życia - Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Zimna noc, trudna droga, zmęczenie, ponad 40km wędrówki, 425 miejscowości, 1006 tras. W miniony piątek odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa, w której wzięli udział także wierni Archidiecezji Łódzkiej.

W tym roku w Archidiecezji Łódzkiej wytyczono 27 tras z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Łasku, Tomaszowa Mazowieckiego, Parzna, Aleksandrowa Łódzkiego, Złoczewa i Zgierza. Jedna z tras rozpoczynała się i kończyła w parafii Świętego Wojciecha. Z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia blisko 90 osób wyruszyło w 40-kilometrowej nocnej drodze, zaś nieco ponad 20 udało się w Nocną Parafialną Drogę Krzyżową, wokół osiedla. Obydwie drogi krzyżowej rozpoczęły się od wspólnej mszy świętej. - Rewolucja dobrych ludzi. Rewolucja zazwyczaj kojarzy się z jakimś przewrotem. Tej nocy jesteśmy zaproszeni do rewolucji, jednak nie takiej co będzie krzyczeć, ale będzie odbywać się w ciszy mojego serca. W nocy, w ciszy, krok po kroku. To we mnie ma odbywać się rewolucja, przemiana, nawrócenie. Niech ten czas wyjścia na drogę będzie czasem spotkania Jezusa, porozmawiania z nim w ciszy. Pozwólmy, by z Nim porozmawiać w ciszy, ale i nazwać Go Mocą, Opoką i Skałą. Niech ta noc pozwoli nam odkryć, że dokonuje się rewolucja mojego serca. Bo chce odtąd budować na Opoce, Skale, Mocarzu. Pozwoli nam to na nowo poznać samego siebie. Niech ta droga będzie rewolucją mojego serca i mojego życia – mówił ks. Kazimierz Sobański, wikariusz parafii św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję