Reklama

Niedziela Świdnicka

Ścinawka Dolna. Dni otwartej furty

Siostry terezjanki do swojego domu zakonnego zaprosiły młodzież. To co młodzi zobaczyli i doświadczyli bardzo ich zdziwiło.

[ TEMATY ]

Siostry Terezjanki

Ścinawka Dolna

s. Dawida Prusińska

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Niewielka wspólnota zakonna sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która na co dzień prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży otworzyła drzwi furty zakonnej, aby młodzi mogli zapoznać się z charyzmatem zgromadzenia.

Tematem dnia otwartego było hasło „Jezus najlepszym fundamentem”, do którego nawiązał w konferencji zaproszony na spotkanie ks. dr Paweł Kilimnik. Dyrektor diecezjalnego domu rekolekcyjnego zachęcał młodzież, aby swoje życie budowali na Chrystusie. - To, że budujemy na Bogu wcale nie oznacza, że będzie łatwo, prosto czy bezproblemowo. Trwały fundament, który tworzymy z Nim, zapewnia, że Jezus będzie z nami, że burze, trudności w życiu codziennym i tak będą, ale On nie zostawi nas samych – tłumaczył.

s. Dawida Prusińska

- Dziewczęta dzieliły się także medytowanym słowem Bożym, a następnie dawały świadectwo wiary. Podczas adoracji eucharystycznej powierzałyśmy Jezusowi swoje lęki, niepewności czy potrzeby. Młodzież skorzystała również z sakramentu pokuty i pojednania i mogła usłyszeć o św. Teresie i jej małej drodze. Myślę, że każdy dobrze przeżył ten czas - relacjonuje s. Natanaela Sienkiewicz.

s. Dawida Prusińska

Reklama

Dzień skupienia nie tylko był wypełniony aktywnością duchową, ale również było coś dla ciała. Posiłki, odpoczynek, wspólna rekreacja, zabawy i tańce otwierały uczestników na siebie.

- Podczas tych krótkich rekolekcji zbudowała mnie postawa młodych ludzi, którzy dzielili się słowem Bożym i mimo młodego wieku z własnej woli przyszli, żeby spędzić czas ze sobą i z Bogiem w dzisiejszym świecie jest to zadziwiające – opowiadała Ola.

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (siostry terezjanki) to zgromadzenie zakonne założone 1 sierpnia 1936 przez biskupa Adolfa Szelążka. Obecnie siostry pracują w kilkunastu domach zakonnych w Polsce oraz na Ukrainie i we Włoszech. Zasadniczym polem działalności Zgromadzenia jest praca z dziećmi i młodzieżą, nie mniej jednak w realizacji terezjańskiego charyzmatu uczestniczy każda siostra, jeśli w duchu posłuszeństwa, miłości i dziecięcego zawierzenia Bogu, wykonuje zlecone sobie obowiązki.

Siostry terezjanki w Ścinawce Dolnej posługują od roku 1946 r., gdzie decyzją Administratora Apostolskiego księdza Karola Milika uzyskały zgodę na zorganizowanie domu opieki dla sierot. Od tego samego roku dom zakonny stał się miejscem nowicjatu Zgromadzenia. Tam też odbyła się 30 grudnia 1947, pierwsza po wojnie, a druga w historii Zgromadzenia, Kapituła generalna, na której wybrano m. Bernardę Nakonowską na przełożoną generalną.

s. Dawida Prusińska

s. Dawida Prusińska

2022-09-18 12:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję