Reklama

I ty możesz dać nadzieję...

Niedziela włocławska 41/2002

Ojciec Święty Jan Paweł II wzbudza powszechny szacunek i zaufanie. Z miłością i podziwem patrzymy na jego osobę, która prowadząc nas do Boga, wlewa w nasze serca nadzieję na lepszy świat. Znamy jego wrażliwość i troskę o ludzi biednych. Chciałby pomóc młodzieży w realizacji ich życiowych marzeń. Wiemy, że nawet najszlachetniejsze zamiary i marzenia może przekreślić bieda rodziny.
Wdzięczni jesteśmy Konferencji Episkopatu Polski, która przed rokiem podjęła inicjatywę, aby niedziela przed 16 października była obchodzona jako Dzień Papieski. Już dziś można powiedzieć, że dzień ten wpisuje się na stałe w kalendarz polskiego Kościoła i społeczeństwa. Dzięki ubiegłorocznej zbiórce pierwsze stypendia trafiły do młodzieży z terenów popegeerowskich z diecezji: koszalińsko-kołobrzeskiej, ełckiej, drohiczyńskiej, przemyskiej, radomskiej oraz szczecińsko-kołobrzeskiej.
Cieszymy się, że Zarząd Fundacji przyznał również 10 stypendiów diecezji włocławskiej, które mamy otrzymać w najbliższych dniach. Liczymy, że w miarę możliwości będzie można tę liczbę zwiększyć. Decyzją biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego zostały one przyznane Publicznemu Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku, prowadzonemu przez naszą diecezję.
Pomoc stypendialna adresowana jest przede wszystkim do młodzieży zamieszkałej na wsi lub w miastach do 20 tys. mieszkańców. Stypendia edukacyjne są przyznane na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z procesem nauczania. Mogą one objąć trzy pakiety: socjalny - przyznawany na pokrycie kosztów wyżywienia, dofinansowanie wycieczek szkolnych i składek na Komitet Rodzicielski; naukowy - pokrywa koszty zakupu niezbędnych pomocy naukowych (książek, zeszytów, przyborów szkolnych itp.) oraz finansuje uczestnictwo w kołach naukowych, kursach językowych; rzeczowy - przyznawany na pokrycie kosztów zakupów odzieży przed sezonem zimowym i letnim.
Diecezja włocławska włącza się w ogólnopolskie uroczystości: we wszystkich parafiach będą głoszone homilie nawiązujące do nauczania Ojca Świętego; przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością" z przeznaczeniem na stypendia dla zdolnej młodzieży znajdującej się w trudnych warunkach materialnych.
13 października, o godz. 11.00, w bazylice katedralnej we Włocławku zostanie odprawiona uroczysta Msza św., koncelebrze przewodniczyć będzie bp Roman Andrzejewski. Po Eucharystii zostanie przedstawiony program artystyczny W duchu wdzięczności i nadziei przygotowany przez chór "Canto" - Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku pod batutą Mariana Szczepańskiego oraz Klub Inteligencji Katolickiej (recytacja poezji Karola Wojtyły). Uroczysty dzień zakończy Msza św. o godz. 18.30, po której młodzież Publicznego Liceum im. ks. Jana Długosza przygotowana przez Pawła Pilarskiego przedstawi program słowno-muzyczny: Miejcie nadzieję...
Niech 13 października 2002 r. - Dzień Papieski - będzie dniem dobroci, solidarności i nadziei z Janem Pawłem II. Wzruszające są gesty, kiedy ludzie zamożni pomagają biedniejszym; gdy biedni potrafią podzielić się z biedniejszymi. Włączmy się w kolejne dobre dzieło, dajmy nadzieję innym!
Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie i ofiarną pomoc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Zenon Hanas SAC nowym generałem Pallotynów

2022-10-01 10:27

[ TEMATY ]

pallotyni

generał

pallotyni.pl

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Ks. Zenona Hanas SAC urodził się 16 czerwca 1963 r. w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. Ukończył studia teologiczne w Ołtarzewie i na KUL oraz studia filozoficzne zakończone doktoratem w dziedzinie komunikowania społecznego w Instytucie Mediów i Komunikacji Społecznej w Hochschule für Philosophie w Monachium. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Apostolicum w Ząbkach. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla. Wykłada na UKSW w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję