Reklama

Jubileusz parafii Żulice

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2002

Właściciel ziemski Wincenty Makomaski dziedzic na Żulicach w 1827 r. zbudował na własny koszt na niewielkim pagórku kaplicę nagrobną dla swojej rodziny. Był zapewne miłośnikiem architektury greckiej, bowiem kaplica została wybudowana w stylu klasycystycznym.
Burzliwe dzieje narodu polskiego w XIX w. nie ominęły również tej nekropolii. Świadczyć o tym może inskrypcja znajdująca się na grobowcu w Turkowicach o następującej treści: "Po zabraniu w roku 1875 kościoła żulickiego na cerkiew prawosławną, wnuk uzyskawszy w 1879 pozwolenia na mocy szczegółowego Ukazu, przeniesienia grobów fundacyjnych do Turkowic, będąc wdzięcznym dla całej pracy dziadka swego, pomnik ten z uzupełnieniem napisu, do tej kaplicy przeniósł, upraszając pobożnych o modlitwę".
Po roku 1945 tereny te zostały zasiedlone przez ludność w większości napływową wyznania rzymskokatolickiego. Żulice jak i Telatyn znalazły się w obrębie administracyjnym parafii rzymskokatolickiej w Rzeplinie. Kościół w Żulicach w miarę możliwości wyremontowano, aby służył miejscowym katolikom. Z braku kapłanów w okresie powojennym posługę duszpasterską w tym kościele sprawowano tylko "dorywczo" uwzględniając odległość od parafii macierzystej, brak dróg i środków lokomocji. Dopiero w roku 1964 bp Piotr Kałwa - ordynariusz diecezji lubelskiej zlecił wikariuszowi rzeplińskiemu ks. Wacławowi Romankowi stałe zamieszkanie w Żulicach i systematyczną posługę duszpasterską, z możliwością prowadzenia ksiąg metrykalnych. 9 września 1972 r. bp Piotr Kałwa powołał do życia samodzielną parafię Żulice pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W skład terytorialny weszły następujące miejscowości: Żulice, Telatyn wraz z przyległymi Koloniami, Faranusin należące do parafii Rzeplin i Dutrów należący do parafii Nabróż.
W bieżącym roku 2002 doroczny odpust obchodzony w niedzielę 15 września był sposobną chwilą dla uczczenia 30-lecia istnienia parafii. W dalszych planach uczczcić tę rocznicę pragniemy poprzez zorganizowanie pielgrzymki dziękczynnej na Jasną Górę i misji parafialnych, które są planowane na koniec listopada.
Od dwóch lat parafia świętuje dzień liturgiczny Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września. W tym roku główna Msza św. była sprawowana na cmentarzu, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Józef Bednarski, proboszcz z Perespy. Uroczystość odpustowa połączona z obchodami 30-lecia parafii i Niedzieli Środków Społecznego Przekazu odbyła się 15 września br. Gościem honorowym tej uroczystości był pierwszy proboszcz tej parafii ks. kan. Wacław Romanek (chyba po raz pierwszy po 26 latach), który wraz z Dyrektorem Katolickiego Radia Zamość ks. dr Józefem Flisem odprawili Sumę odpustową. Liturgii przewodniczył i wygłosił kazanie ks. Józef Flis, który mówił m.in. o potrzebie poszanowania Krzyża w naszej Ojczyźnie.
Sumę odpustową poprzedziły dożynki parafialne. Piękne wieńce dożynkowe wykonane były z wielką starannością, a program słowno-wokalny odznaczał się doskonałym wyczuciem problemów społecznych, jakimi żyje polska wieś. Uroczystość odpustową zaszczycili swoją obecnością księża dziekani z Łaszczowa i Tyszowiec, kapłani z dekanatu łaszczowskiego i innych parafii oraz klerycy. Pierwszemu proboszczowi ks. Wacławowi Romankowi parafianie wyrazili swoją wdzięczność poprzez modlitwę i serdeczne życzenia.
Jesteśmy wdzięczni Katolickiemu Radiu Zamość za promocję naszej wspólnoty parafialnej i naszego regionu w audycjach radiowych. W imieniu naszej wspólnoty parafialnej na łamach Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej składam wszystkim kapłanom i wiernym serdeczne podziękowanie za wspólne świętowanie naszego "małego jubileuszu" i odpustu parafialnego. Serdecznie zapraszamy w nasze okolice, które są piękne krajobrazowo, bo usytuowane na tzw. "Grzędzie Sokalskiej" i bogate w zabytki historyczne.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję