Reklama

Dobrzejowice

Dzieło rąk i dar serc

28 września był dla mieszkańców Dobrzejowic wyjątkowo świątecznym dniem. Przystrojono wieś, a do kościoła przyniesiono wiele bukietów świeżych kwiatów. W tym dniu bp diecezjalny Adam Dyczkowski poświęcił bowiem nowo wybudowany kościół pw. św. Franciszka w Dobrzejowicach. W trakcie Eucharystii widać było u wielu łzy wzruszenia.

Dobrzejowice należą do parafii pw. Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim. Liczą 350 mieszkańców i są drugą co do wielkości miejscowością w parafii. Wioska ta nigdy w swojej historii nie posiadała własnego kościoła ani kaplicy. Chcąc uczestniczyć w Eucharystii, ludzie musieli pokonywać odległość 3,5 km. Zmiany polityczne w kraju spowodowały, że na potrzeby kultu wiernym udostępniono miejscową salę wiejską. - Od kiedy ks. Tadeusz Skibiński, wcześniejszy proboszcz, poruszył temat budowy kościoła, myśl ta nieustannie krążyła wśród mieszkańców - wspomina obecny proboszcz ks. Edward Białas. - Gdy przybyłem do parafii, ludzie prosili, aby skończyć tę tymczasowość i poważnie pomyśleć o świątyni. Wszyscy mieliśmy świadomość czekających nas problemów i trudności, jednak większy był zapał i chęć pracy - mówił Ksiądz Proboszcz o początkach budowy nowej świątyni.
Projektantem dobrzejowickiego kościoła został Marek Raczkowski, a kierownikiem budowy Bogumiła Podsiadły. Powołano także komitet budowy, którego przewodniczącym został Andrzej Bander. Do stawiania nowego kościoła mieszkańcy podeszli z taką gorliwością, że już pierwszego dnia budowy, 17 marca 2001 r., zostały wykonane fundamenty. Dwa miesiące później nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, przywiezionego specjalnie na ten cel z Asyżu. Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców w kolejnych miesiącach ukończono murowanie ścian i wieży, założono dach i elektryczność, wmontowano okna i ułożono posadzkę. Na ścianie głównej wisi obraz św. Franciszka namalowany przez Janinę Madej. W świątyni brakuje jeszcze stacji drogi krzyżowej, nowych ławek, miejsca procesyjnego wokół kościoła i ogrodzenia. - Kościół powstał tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców Dobrzejowic - mówi Ksiądz Proboszcz. - Pomimo licznych zajęć domowych na placu budowy nigdy nie zabrakło rąk do pracy. Kościół został pobudowany w czasie zaledwie jednego roku, to raduje i zachwyca. Ta nowa świątynia to dzieło serc wielu ludzi, dlatego jest tak bardzo przez nich ukochana.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję