Reklama

Żagań

800 lat minęło

Już w XV wieku 29 września każdego roku do Żagania zjeżdżali kupcy, wędrowni muzykanci i sztukmistrze, by wziąć udział w jarmarku św. Michała, który jest patronem miasta. Reaktywowana po kilkudziesięciu latach przerwy impreza handlowa z tradycjami sprawiła, że miasto obchodzące w tym roku 800 lat istnienia tętniło życiem.

Rok 1202 został uznany za symbolicznym początek Żagania, z tego czasu pochodzi bowiem pierwsza wiarygodna wzmianka o grodzie kasztelańskim na prawym brzegu Bobru w dokumencie wystawionym cystersom z Lubiąża przez księcia Henryka Brodatego. Miasto od początku było ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła, świadczy o tym istnienie cechu kupców, targu solnego a przede wszystkim coroczne jarmarki. Rada miasta i burmistrz przywrócili Żaganiowi w 800-lecie jego istnienia najważniejszą imprezę handlowo-kulturalną, łącząc ją z Dniami Regionalnymi Miasta. Decyzja była słuszna - od 27 do 29 września żaganianie i przyjezdni goście uczestniczyli w koncertach, oglądali wystawy i tłoczyli się przy straganach ustawionych w rynku i przy pałacu Lobkowiców.
Najważniejszą część obchodów 800-lecia Żagania rozpoczęła w sobotę Msza św. w intencji miasta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy klasztorze poaugustiańskim, którą odprawił bp diecezjalny Adam Dyczkowski. W modlitwie uczestniczyli mieszkańcy oraz goście z kraju i zagranicy, z miast partnerskich w Niemczech i Szkocji. Na czele korowodu, który wyruszył po Mszy św. z pałacowego dziedzińca, szedł z charakterystyczną czapką kupców z XIII w. i szalikiem "Czarnych" Żagań główny inicjator Jarmarku, dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury - Adam Stawczyk. W przemarszu wzięły udział władze miasta i województwa, parlamentarzyści, uczniowie, przedszkolaki oraz kolorowe bractwo rycerskie. Na scenie przy ratuszu burmistrz Marek Kopta, otworzył Jarmark Michała, rada miasta przyznała natomiast Władysławowi Hryneczce tytuł honorowego obywatela Żagania. Honorowy Żaganianin, urodzony we Lwowie, jest weteranem drugiej wojny światowej, obecnie mieszka w Szkocji, gdzie osiadł po wojnie. - Zostałem Żaganianinem, przyjmijcie mnie! - powiedział W. Hrynieczko - Lwowa nie mam, ale mam Żagań. Odsłonięto również pamiątkową tablicę obchodów jubileuszu miasta, upamiętniającą też pobyt w Żaganiu astronoma Johannesa Keplera. Oklaski mieszkańców Żagania wywołał przewodniczący rady miasta, Michał Zapotoczny, informując, że udało się znaleźć kupca na część mienia po upadłej fabryce "Polar". Francuski inwestor w przyszłym roku ma zatrudnić w nowym zakładzie około 200 osób.
Oprócz propozycji handlowo-gastronomicznych, uczestnicy Jarmarku Michała mogli przebierać w imprezach towarzyszących - koncerty rockowe, muzyki poważnej, reggae, występu chóru, turniej szachowy, walki rycerskie, przegląd filmów o Żaganiu, a dla najmłodszych wesołe miasteczko - wszystko to w otoczeniu kilkusetletnich zabytków. Mieszkańcy i licznie przybyli goście chętnie brali udział w atrakcjach kulturalnych, jeszcze chętniej odwiedzali kramy kupców.
Jarmark Michała i Dni Żagania były punktem kulminacyjnym obchodów 800-lecia, które rozpoczęły się w czerwcu. Żaganianie hucznie obchodzili jubileusz swojego miasta - w końcu takie święto zdarza się raz na 800 lat!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję