Reklama

W trosce o rodzinę

Z Marianem Dziewońskim rozmawia ks. Zdzisław Wójcik
Edycja częstochowska 42/2002

KS. ZDZISŁAW WÓJCIK: Doskonałą okazją do naszej rozmowy są zakończone niedawno II Dni Rodziny w Częstochowie. Jaki cel przyświecał organizatorom tych Dni?

MARIAN DZIEWOŃSKI: - Podstawowym założeniem obchodów Dni Rodziny w Częstochowie była pogarszająca się z dnia na dzień sytuacja rodzin na naszym terenie. Pozostawienie rodzin przez obecne władze samym sobie, lansowanie programów i działań skierowanych przeciwko rodzinie, zaniechanie polityki prorodzinnej państwa i samorządu, odstąpienie od wartości zapisanych w Karcie Praw Rodziny - wymusiło potrzebę wyartykułowania wartości rodziny.

- Jakie hasło przyświecało II Dniom Rodziny w Częstochowie?

- Hasłem tegorocznych Dni Rodziny były słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1999 r. w czasie pielgrzymki do Ojczyzny: Rodzina jest bastionem ludzkości. Jako prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, pracownik Poradni Życia Małżeńskiego i Rodzinnego, członek Duszpasterstwa Rodzin, podpisuję się pod tymi słowami i żałuję bardzo, że jest tak mało ludzi, którzy o tym pamiętają i starają się je wprowadzić w życie.

- Jak w tym roku przebiegały obchody Dni Rodziny w Częstochowie?

- W dniach 11-15 września br. w czterech częstochowskich parafiach: Świętej Rodziny, Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, św. Zygmunta i Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa miały miejsce spotkania, w których podejmowana była problematyka rodzinna. Inauguracja obchodów odbyła się w archikatedrze pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka, który w swojej homilii wskazywał na liczne zagrożenia bytu rodziny, takie jak plaga bezrobocia, niepewność jutra, zatracenie wartości moralnych w codziennym życiu, zatracenie autorytetów matki, ojca, nauczyciela, kapłana, rozbicie więzi rodzinnych itp.

- Czy wszystkie spotkania odbywały się na terenie parafii?

- Ważnym elementem tegorocznych Dni Rodziny było wyjście poza parafie. Przykładem tego może być konferencja na temat: Mamo, nie porzucaj mnie, która odbyła się w Urzędzie Miasta, a którą zorganizował Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Został on powołany do życia w 1998 r. przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, którego jestem prezesem już drugą kadencję. Konferencja została zorganizowana przy współudziale Komendy Miejskiej Policji, Urzędu Miejskiego, Oddziału zamiejscowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Sądu Okręgowego. Chcieliśmy w ten sposób dać sygnał społeczeństwu, że istnieje bardzo ważny problem dzieci niechcianych i porzuconych przez biologiczną matkę. Problem dzieci porzuconych jest problemem całego społeczeństwa, dlatego jako miejsce konferencji wybraliśmy Urząd Miasta.

- Co było powodem pojawienia się w programie "Raportu o stanie rodziny" w Częstochowie?

- Myślę, że mało kto wie, iż Częstochowa była jednym z pierwszych miast w Polsce, które miało opracowany "Raport o stanie rodziny". Raport zdefiniował przyczyny pogarszającej się wciąż kondycji rodzin i wytyczył kierunki działania dla samorządu miejskiego. Jednak w mieście nic nie uczyniono, aby sytuacja uległa poprawie. Moim zdaniem, jest to podstawowy błąd, że do tej pory nie skorzystano z wniosków zawartych w treści Raportu.

- Jak, zdaniem Pana, można skutecznie działać na rzecz rodziny?

- Moim zdaniem, człowiek który chce skutecznie pomagać rodzinie, powinien doskonale znać problemy rodzin i nie może być obojętny na ludzką krzywdę. Powinien uczestniczyć w życiu politycznym na szczeblu samorządowym i państwowym, bowiem w tych właśnie gremiach zapadają najważniejsze decyzje dotyczące spraw rodziny i każdego z nas. Przez 12 lat byłem radnym miasta Częstochowy, zabierałem głos w komisjach i na sesjach Rady Miasta w istotnych sprawach dotyczących rodziny i zawsze głosowałem za zwiększeniem budżetu w dziale pomocy społecznej z przeznaczeniem dla rodzin najuboższych, a także znaczną część swojej diety - diety radnego (podczas bieżącej kadencji ok. 14 tys. zł) przeznaczyłem na potrzeby ludzi będących w trudnej sytuacji materialnej. Zdobyte dotychczas doświadczenie i wiedzę chciałbym obecnie wykorzystać jako radny Sejmiku Województwa Śląskiego, reprezentując w tym gronie rodziny powiatu częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego. W sejmiku chciałbym reprezentować także środowisko sportowe, które najbardziej ucierpiało po stracie województwa częstochowskiego. Pracując w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz prowadząc Uczniowski Klub Sportowy "Ajaks", dobrze poznałem problemy i potrzeby tego środowiska. W obecnych wyborach samorządowych będę startował z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnota Samorządowa Województwa Śląskiego, lista nr 9, poz. nr 1.

- Dziękuję za rozmowę.

Z Marianem Dziewońskim - prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, kandydatem na radnego Sejmiku Województwa Śląskiego - rozmawiał ks. Zdzisław Wójcik

Reklama

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem