Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 14/2008, str. 7

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ziemia Święta

Jan Paweł II jako patron nowej ewangelizacji

Z apelem o modlitwę w tej intencji zwrócił się kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. koncelebrowanej z biskupami Europy nad Jeziorem Galilejskim. W dniach 25-29 marca miało bowiem miejsce spotkanie biskupów europejskich poświęcone nowej ewangelizacji i wtajemniczeniu chrześcijańskiemu. Zostało ono zorganizowane przez Drogę Neokatechumenalną na Górze Ośmiu Błogosławieństw w Domus Galilaeae. W spotkaniu wzięła udział grupa 129 kardynałów i biskupów Europy. Polska delegacja pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, kard. Stanisława Dziwisza i abp. Józefa Michalika była jedną z najliczniejszych.
Mszy św. nad brzegiem Jeziora Galilejskiego w Tabdze, w sanktuarium Prymatu św. Piotra, przewodniczył i homilię wygłosił kard. Dziwisz. Gdy poprosił, aby modlić się nie tylko o to, aby Jan Paweł II został wyniesiony do chwały ołtarzy, ale również ogłoszony patronem nowej ewangelizacji, kardynałowie i biskupi przerwali homilię burzą oklasków. Po raz kolejny rozległy się brawa, gdy kard. Dziwisz wyraził wdzięczność Drodze Neokatechumenalnej za to, że stoi na straży świętości życia.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Irlandia

U Polaków w Dublinie

W poranek wielkanocny, 23 marca, arcybiskup Dublina i Prymas Irlandii Diarmuid Martin odwiedził wspólnotę Duszpasterstwa Polskiego w Dublinie. Ksiądz Arcybiskup, już drugi rok z rzędu, poprowadził uroczystą, tradycyjnie polską procesję rezurekcyjną wokół High Street, a następnie sprawował poranną uroczystą Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego w kościele polskim pw. św. Audoena, w samym sercu stolicy Irlandii.
W słowie skierowanym do kilku tysięcy Polaków zebranych na Rezurekcji abp Martin mówił o konieczności dawania jasnego świadectwa spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem także dzisiaj, we wszystkich środowiskach i miejscach pracy. Prymas Irlandii wspominał również, że jest mu dobrze znany los emigranta, zmuszanego trudem pracy i biegiem życia do przeżywania doniosłych momentów roku z dala od swojego kraju i rodziny.
Po Eucharystii Ksiądz Arcybiskup spożył wraz z polskimi emigrantami tradycyjne, polskie śniadanie wielkanocne, przygotowane przez rodziny ze wspólnoty Duszpasterstwa Polskiego w Dublinie.

Reklama

Ks. Jarosław Tomaszewski, Duszpasterstwo Polskie w Irlandii

Świat

Męczennicy za wiarę

W 2007 r. za wiarę w różnych częściach świata życie oddały co najmniej 123 osoby w 26 krajach. Liczba ta obejmuje nie tylko katolików, ale również chrześcijan innych wyznań, zarówno duchownych, jak i świeckich. 24 marca w całym Kościele obchodzono Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników.
Wśród męczenników za wiarę w 2007 r. najwięcej, bo 47 (a więc ponad 1/3), przypada na Irak, na drugim miejscu tego niechlubnego wykazu znajdują się Indie z 18 śmiertelnymi ofiarami prześladowań, następnie Nigeria i Sudan - po 10 zabitych, Kolumbia i Filipiny - po 5, Pakistan - 4 oraz Meksyk, Rosja, Sri Lanka i Turcja - po 3 ofiary. W Afganistanie, Egipcie, Etiopii i Hiszpanii zginęły po 2 osoby, a w pozostałych 11 krajach - po jednej.
Najwięcej wyznawców Chrystusa zginęło w krajach, w których przeważają muzułmanie: Iraku, Sudanie, Pakistanie, Afganistanie, Egipcie czy w północnej Nigerii - co najmniej 80 osób. W zestawieniu znalazły się też kraje europejskie, jak Rosja, Hiszpania i Wielka Brytania, a także latynoamerykańskie - Meksyk, Kolumbia i Brazylia.

Ludzie

Magdi Cristiano Allam
Włoski dziennikarz egipskiego pochodzenia Magdi Allam, który w Wigilię Paschalną 22 marca przyjął chrzest z rąk Benedykta XVI, poinformował o tym na pierwszej stronie „Corriere della Sera”, gdzie jest zastępcą redaktora naczelnego. „Wczoraj wieczorem nawróciłem się na religię chrześcijańską i katolicką, wyrzekając się mojej poprzedniej wiary islamskiej” - pisze m.in. nowy wyznawca Chrystusa, który na bierzmowaniu przyjął imię Cristiano (chrześcijanin).
Allam wymienił również osoby, które towarzyszyły jego zbliżeniu się do wiary katolickiej, poczynając od ruchu Comunione e Liberazione po salezjanów z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertonem na czele. Wspomniał także rolę Benedykta XVI. Dodał, że Papież pomógł mu przezwyciężyć strach, a fakt, że Ojciec Święty zgodził się osobiście go ochrzcić, również uważa za akt wielkiej odwagi.

Cudzysłów

Chiara Lubich otworzyła się na Boże światło, które objawia się w prawdzie, dobru i pięknie otaczającego świata.

„Przewodnik Katolicki”, nr 13, 30 marca 2008 r.

Krótko

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zaapelowało do tych krajów, które chronią dzieci nienarodzone, aby dopuściły do tzw. zabiegów aborcyjnych.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko przyznał, że amerykańskie sankcje przyniosły szkody białoruskiej gospodarce, ale podkreślił, że ich skutki można osłabić. - W ostatnim czasie nasi „spece” coraz częściej mówią, że będziemy mieć problemy w gospodarce, że Amerykanie nas przycisnęli - oznajmił Łukaszenko.

Ponad 100 osób zatrzymała białoruska milicja podczas nielegalnej manifestacji opozycji w Mińsku 25 marca. Opozycjoniści manifestowali w Dzień Wolności.

Chiny skrytykowały Polskę, Francję i Wielką Brytanię za zaproszenie do siebie duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy. Na świecie toczy się dyskusja na temat możliwych oznak solidarności z prześladowanymi Tybetańczykami podczas niedalekich igrzysk w Pekinie. Niektóre kraje opowiadają się za bojkotem ceremonii otwarcia.

Podczas dławionych przez Chiny protestów w Tybecie zginęło już 135 osób, ok. 1000 odniosło obrażenia, a ok. 400 zostało zatrzymanych - oświadczył przewodniczący tybetańskiego parlamentu na wygnaniu Karma Chophel.

Serbia po raz pierwszy zgadza się na podział Kosowa. Rząd zwrócił się do ONZ z planem podziału terytorium sporu. Serbowie chcieliby utrzymać kontrolę nad serbskimi enklawami. W Serbii, po raz pierwszy od czasów uznania przez państwa UE niepodległości Kosowa, przebywał też mediator. Był nim Polak Jacek Saryusz-Wolski.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przebywał z wizytą w Wielkiej Brytanii. Była to pierwsza wizyta francuskiego prezydenta nad Tamizą od 12 lat. Zapowiada ona nowy sojusz francusko-brytyjski i przewartościowanie polityki zagranicznej Francji.

Prokremlowska partia Jedna Rosja chce stworzyć ogólnokrajową organizację dziecięcą. Uczniom będzie się wpajać miłość do ojczyzny. Zjazd założycielski organizacji ma się odbyć 1 czerwca. Według szacunków inicjatorów powstania, ma się w niej znaleźć połowa rosyjskich dzieci w wieku od 8 do 15 lat.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję