Reklama

Z Polski

Watykan - Wrocław

Rektor rektorów rycerzem św. Sylwestra

W odpowiedzi na skierowane do nas prośby ochoczym sercem potwierdzamy Twoje zasługi dla dobra i pożytku Kościoła Świętego W dowód zaś naszej wdzięczności wybieramy, mianujemy i ogłaszamy Ciebie, Tadeuszu Luty z archidiecezji wrocławskiej, rycerzem Zakonu św. Sylwestra Papieża. Przyznajemy Ci też prawo korzystania z wszelkich przywilejów złączonych z tą godnością (...)” - Benedykt XVI, papież.
W obecności wrocławskich biskupów, kapłanów reprezentujących diecezję oraz licznie przybyłych wrocławian prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej, wyróżniony został Orderem Rycerskim św. Sylwestra - jednym z najważniejszych odznaczeń papieskich przyznawanych osobom świeckim. Na zakończenie Mszy Krzyżma, celebrowanej 20 marca w katedrze św. Jana na Ostrowie Tumskim, aktu wręczenia orderu w imieniu Papieża Benedykta XVI dokonał metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. W ten sposób Stolica Apostolska doceniła zasługi Profesora na rzecz archidiecezji wrocławskiej, zwłaszcza zaś jego wkład w uznanie w środowiskach akademickich teologii jako równorzędnej dyscypliny naukowej.
- Postrzegam ten honor w kontekście polskiego środowiska akademickiego - mówił prof. Luty, dziękując za wyróżnienie. - Uznaję bowiem, że służąc temu środowisku, z jego woli, doznaję dziś wyróżnienia w imię dialogu pomiędzy wiarą i nauką. Rektor Politechniki Wrocławskiej podkreślał siłę związków między Kościołem wrocławskim a środowiskiem akademickim, które umocniły się zwłaszcza w okresie stanu wojennego. - Nasze środowisko szukało (wówczas - dop. aut.) schronienia, a bardzo często i nadziei. I tym schronieniem, i nadzieją karmiliśmy się dzięki życzliwości hierarchów Kościoła wrocławskiego, życzliwości kapłanów, duszpasterzy akademickich i otwartości Fakultetu Teologicznego. Tym bardziej w ostatnim okresie staraliśmy się te związki pielęgnować i zacieśniać. Profesor wyraził także nadzieję na rychły powrót teologii na łono Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tegoroczny kawaler Orderu św. Sylwestra to kolejny - po prof. Andrzeju Wiszniewskim, prof. Leonie Kieresie, prof. Januszu Zaleskim oraz ministrze kultury Bogdanie Zdrojewskim - wrocławianin nagradzany przez Watykan za wybitne zasługi na rzecz pontyfikatu oraz osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki. Prof. Luty od 2002 r. jest rektorem największej uczelni technicznej na Dolnym Śląsku, przewodniczącym Kolegium Rektorów Wyższych Uczelni Wrocławia i Opola, a od 2005 r. przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Przyjęcie Orderu św. Sylwestra oznacza jednocześnie członkostwo w Zakonie Rycerzy św. Sylwestra i łączy się z przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza.

Krzysztof Kunert

Warszawa

Pożar w kościele twórców

Z dymem poszła praca ostatnich dziesięciu lat mojego życia. Zastanawiam się, dlaczego Pan Bóg doświadczył nas takim krzyżem, podczas gdy inni radowali się ze Zmartwychwstania - mówi ks. prał. Wiesław Niewęgłowski, duszpasterz środowisk twórczych.
W Niedzielę Wielkanocną podczas Mszy św. wybuchł pożar w warszawskim kościele środowisk twórczych św. Andrzeja Apostoła i św. Brata Alberta przy pl. Teatralnym. Ks. Niewęgłowski zaczął właśnie mówić homilię, kiedy z lewej nawy, gdzie stał Grób Pański, buchnął ogień. - Gdy zobaczyłem płomień, poprosiłem z ambony o szybkie opuszczenie świątyni - relacjonuje ks. Niewęgłowski, rektor kościoła. Prawie 300 wiernych sprawnie i błyskawicznie wyszło na zewnątrz. Nikomu nic się nie stało. Tymczasem pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Wiele cennych obrazów uległo zniszczeniu, a wnętrze świątyni wymaga generalnego remontu. Z pożaru cudem ocalały relikwie św. Andrzeja Apostoła i Najświętszy Sakrament. Choć relikwiarz św. Andrzeja Apostoła został mocno okopcony, to jednak szczątki Apostoła nie ucierpiały.
Kościół środowisk twórczych obecnie wygląda strasznie. Ściany i podłoga są czarne, w wielu miejscach odpadł tynk. Nad pogorzeliskiem unosi się smród spalenizny i sadzy. Pożar zniszczył wieloletni dorobek wspólnoty twórców. Ks. Niewęgłowski szacuje, że straty poniesione mogą przekroczyć nawet dwa miliony złotych.

Pomóż w remoncie kościoła twórców:
Rektorat Kościoła Duszpasterstwa Środowisk
Twórczych św. Alberta Chmielowskiego
00-077 Warszawa, pl. Teatralny 20
Bank PEKAO I O. WARSZAWA
nr rachunku: 68124010371111000006921864

Krótko

Premier Donald Tusk spotkał się 27 marca z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Politycy rozmawiali o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Obydwaj wyrazili wolę kompromisu.

Polska powiększa swój kontyngent w Afganistanie. Prezydent Lech Kaczyński podpisał postanowienie w sprawie misji wojskowej. Polscy żołnierze przejmą odpowiedzialność za jedną z afgańskich stref w Ghazni. Liczebność żołnierzy zwiększy się z dotychczasowych 1200 do 1600.

Peter V., bankier polskiego pochodzenia ze Szwajcarii, został aresztowany w Wielkanoc w Warszawie. Prokuratura podejrzewa, że pomagał prać pieniądze znanemu lobbyście Markowi Dochnalowi. Mocno podejrzana jest historia życia Petera V. Jako nastolatek zamordował starszą kobietę, jednak bardzo krótko siedział w więzieniu. W ciemnych czasach PRL otrzymał paszport i uciekł za granicę. Zrobił karierę w bankowości. Aresztowany w końcu lat 90., został ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Nadal utrzymuje się wysokie poparcie sondażowe dla PO. Według badań TNS OBOP, na PO chce głosować 51 proc. tych, którzy chcieliby wziąć udział w wyborach, na PiS - 26 proc., na LiD - 12. Poniżej progu wyborczego znalazł się PSL.

W drugi dzień świąt na lotnisku w Pyrzowicach awaryjnie lądował samolot Lufthansy lecący do Kijowa. Powodem był awanturujący się, pijany pasażer. Groził załodze i pasażerom zamachem bombowym.

O. prof. Jan A. Kłoczowski OP został laureatem nagrody głównej „Feniksa 2008” - wyróżnienia przyznanego przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich podczas XIV Targów Wydawców Katolickich, które odbyły się w Warszawie w dniach 28-30 marca br.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję