Reklama

Wiadomości

Zrób Podzielnik w swojej parafii – akcja z okazji Niedzieli Św. Franciszka

Chcemy głośno powiedzieć: więcej szczęścia jest w dawaniu i sprawdzić to w praktyce. Dlatego zachęcamy każdą parafię do stworzenia Podzielnika i spotkań modlitewnych w intencjach ważnych dla świata – piszą pomysłodawcy ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Z okazji obchodzonej jutro Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.

[ TEMATY ]

ekologia

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak na przykład nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki. Ważne, aby przynieść coś, co zachowało dobrą jakość, z czego kolejni właściciele będą mogli być zadowoleni. Akcja nie jest sposobem na jesienne porządki, czy czyszczenie szaf.

Ania Oleksy, animatorka Laudato si’ z Krakowa, już w 2019 r. zorganizowała Podzielnik, który dał możliwość nawiązania nowych relacji i spędzenia wspólnego czasu osobom z jednej parafii, ale też okazał się miejscem radości z dzielenia się: „Ktoś przyniósł telefon dla seniora, który z wielkim wzruszeniem przyjęła nieco zawstydzona starsza pani, jedna osoba ucieszyła się z sukni ślubnej, zdarzyło się też, że parafianie przekazali, do podania dalej, ekspres do kawy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota parafialna – miejsce dzielenia się dobrem duchowym i materialnym. – Warto zaangażować się w tworzenie Podzielnika, ze względu na zmniejszanie konsumpcji oraz powrotu do współdzielenia we wspólnocie. Uwolnienie od nadmiaru przedmiotów, które mamy w domu, nie tylko wprowadza ład, daje więcej przestrzeni, ale także pomaga nam nie przywiązywać się do rzeczy materialnych, bo wiadomo – gdzie Twój skarb, tam jest Twoje serce (Mt 6,21). Wspólnota parafialna jest właściwym miejscem dla wspólnego dzielenia się dobrem, nie tylko tym duchowym, ale także materialnym – mówi KAI Magda Kadziak, koordynatorka programu Zielone Parafie.

Każdy człowiek ma coś, czym może się podzielić, coś, co może być odpowiedzią na czyjś brak, a dzisiaj szczególnie warto dawać sobie wzajemnie pewność, że niezależnie od okoliczności – jest na kogo liczyć. Może ktoś ma zielony, zimowy płaszcz, w którym już nie chodzi, a nadal jest w dobrym stanie i jeszcze nie wie, że istnieje ktoś inny, dla kogo ten sam płaszcz może być spełnieniem marzenia? Może w Twojej parafii są osoby, które tęsknią za rozmową i choć jednym popołudniem spędzonym bez samotności?

Reklama

Św. Franciszek z Asyżu – dobry patron na ten czas

Niedziela św. Franciszka to wydarzenie obchodzone w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Franciszka z Asyżu. To święto w tym roku zostało objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski, a jego myśl przewodnia: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia” ma zachęcać wspólnoty parafialne do sprawdzenia w praktyce biblijnych słów Jezusa o tym, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu oraz do odkrycia na nowo sensu chrześcijańskiej ascezy, której sednem jest nie tyle rezygnacja, co uczenie się dawania (por. LS, 9).

– Od czasów św. Jana Pawła II, a nawet wcześniej, wyraźnie słychać rosnący niepokój Stolicy Apostolskiej dotyczący stanu naszego wspólnego domu – ziemi, którą zamieszkujemy. Ostatni papieże apelują o zmianę postaw i zwracają uwagę, że troska o środowisko, a co za tym idzie – o człowieka – to integralny element naszego nawrócenia i moralny obowiązek. Niestety, w rzeczywistości to nauczanie Kościoła wydaje się zapomniane, a nieraz ignorowane. Niedziela św. Franciszka jest po to, by je nie tylko przypomnieć, ale też wskazać, jak realizować w praktyce.

- Wierzymy, że Duch Św. mówi dziś Kościołowi, że usłyszenie „wołania ziemi i krzyku ubogich” i odpowiedzi na nie, są konkretną realizacją Przykazania Miłości i służbą, do której zaprasza. Widzimy też, że coraz więcej osób ma świadomość powagi kryzysu ekologicznego i wpływu, jaki ma on na zdrowie i życie ludzi. Zapraszając do zaangażowania w Niedzielę św. Franciszka, chcemy pokazać, że jest w Kościele przepiękne, głębokie nauczanie dotyczące naszej odpowiedzialności za ten świat i że realizując je w praktyce – żyjemy wiarą i dajemy świadectwo o Chrystusie. A to zawsze jest przywilej i wielka radość – podsumowuje dla KAI Piotr Abramczyk, prezes Zarządu LSM Polska, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Reklama

***

Z okazji Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.

Jedną z form zaanagażowania może być zorganizowanie tzw. Podzielnika – specjalnej przestrzeni (np. w jednej z salek parafialnych) i dzielenia się dobrymi rzeczami, dobrym słowem oraz przeżycia razem ze wspólnotą parafialną dobrego czasu. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oferuje wsparcie - można kontaktować się, pisząc na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org

Inną formą ekologicznego zaangażowania jest dołączenie do programu Zielone Parafie poprzez bezpłatną rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl, aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej.

Zielone Parafie to inicjatywa polskiego zespołu Światowego Ruchu Katolików na rzecz środowiska. Program łączy ponad 100 wspólnot parafialnych i jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

2022-10-08 15:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pajęczno. Encyklika „Laudato si'” w praktyce

[ TEMATY ]

ekologia

szkolne koła caritas

Laudato si'

archidiecezja częstochowska

Zespół Szkół w Pajęcznie

Archiwum szkoły

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie wzięło udział w projekcie ekologicznym „Ekologia integralna encykliki Laudato si' w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”. Jest on odpowiedzią na gorący apel papieża Franciszka zawarty w encyklice „Laudato si'”, w której wyraził troskę o nasz „wspólny dom” – Ziemię.

Czy Kościół może zajmować się ekologią? Dlaczego papież o niej pisze? Pewnie nie wszyscy z nas rozumieją, że troska o świat stworzony wynika z przykazania miłości do Boga, do bliźniego i do stworzenia. Encyklika „Laudato si'” to list papieża do wszystkich ludzi dobrej woli i zaproszenie do rozmowy o kondycji świata jako naszego wspólnego i jedynego domu. „Nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona” (LS, 1). Papież zatroskany o świat mocnym głosem przypomina o tym i zaprasza każdego z nas do osobistej odpowiedzi, w której ważniejsze są nasze czyny, a nie słowa. „Jaki rodzaj świata chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom?” (LS, 160). „My sami jesteśmy z prochu ziemi. Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia” (LS, 2).

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2024-05-08 10:36

[ TEMATY ]

Konferencja prasowa

Szymon Hołownia

PAP/Radek Pietruszka

Złożyłem wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofili; uzasadnienie wniosku opatrzyłem klauzulą „zastrzeżone” - poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii trafił już do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. „To jest efekt naszego kilkumiesięcznego słuchania ludzi” - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję