Reklama

Jędrzychowice

Miłorząb na pamiątkę bierzmowania

Kl. Paweł Kurzawa
Edycja legnicka 42/2002

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jędrzychowicach, w dekanacie Zgorzelec w niedzielę 29 września br. przeżywała uroczystość bierzmowania. Na zaproszenie ks. kan. Ryszarda Wołowskiego do Jędrzychowic przybył bp Stefan Regmunt, aby przewodniczyć wspólnej modlitwie i udzielić sakramentu bierzmowania. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi przygotowywali się przez cały rok do tego wielkiego dla nich i dla całej wspólnoty parafialnej wydarzenia.
Bp Stefan Regmunt wraz z ks. dziekanem Janem Myckiem, w otoczeniu kapłanów z dekanatu Zgorzelec, przybył o godz. 16.00 do kościoła filialnego w Żarkach Średnich i po przywitaniu przez ks. kan. Ryszarda Wołowskiego - proboszcza parafii udał się do świątyni. Dostojny Gość zauważył zmiany, jakie dokonały się we wnętrzu świątyni od czasu jego ostatniej wizyty, która miała miejsce przed trzema laty w czasie wizytacji kanonicznej. Pogratulował wiernym parafii i jej duszpasterzowi zaangażowania i trudu, jaki włożyli w renowację starej, zabytkowej świątyni.
Po powitaniu rozpoczęła się uroczysta Msza św., którą koncelebrowali dziekan - ks. prał. Jan Mycek oraz ks. kan. Piotr Chorążyczewski. W czasie homilii bp Regmunt zwrócił się do bierzmowanych, zachęcając, aby nie bali się być świadkami Chrystusa. Przywołał postać niedawno zmarłego kard. Francoisa Xavier Nguyen van Thuan, który jako biskup był więziony i prześladowany przez władze komunistyczne w Wietnamie. Wytrwałość tego nieugiętego świadka Chrystusa stała się znakiem nie tylko dla Kościoła w Wietnamie, ale na całym świecie. Biskup Stefan zachęcał także młodzież do wytrwałej i ufnej modlitwy, wskazując na przykład Jana Pawła II.
Po homilii dostojny Gość namaścił 49 młodych chrześcijan Krzyżmem Świętym - znakiem Daru Ducha Pocieszyciela. Po skończonej Eucharystii bierzmowani wręczyli Księdzu Biskupowi kosz z 49 różami. Jak mówiła przedstawicielka młodzieży, róże te są symbolem ich młodości, którą chcą przeżyć godnie i odpowiedzialnie, aby pięknie rozkwitło w nich życie wiary. Na zakończenie ks. prał. Jan Mycek - dziekan dekanatu Zgorzelec podziękował Biskupowi za radość, jaką wniósł swoim przybyciem i posługą sakramentalną w życie całej rodziny parafialnej i dekanalnej. Ksiądz Dziekan zaznaczył, iż takie uroczystości są ważne dla wszystkich kapłanów pracujących na terenie dekanatu, gdyż mogą się oni budować owocami duchowymi w życiu poszczególnych parafii, zwłaszcza w takich chwilach, gdy modlitwie przewodniczy Biskup.
Na zakończenie uroczystości Biskup Stefan udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa, a po skończonej Mszy św. spotkał się jeszcze z bierzmowanymi. Gdy dostojny Gość wychodził ze świątyni, rozległ się dźwięk dzwonów, a przedstawiciele parafian na pamiątkę tego wydarzenia zasadzili przed świątynią prehistoryczne drzewo miłorząb. Dla mieszkańców Jędrzychowic, Żarskiej Wsi, Żarek nad Nysą oraz Żarek Średnich, miejscowości wchodzących w skład parafii, przybycie Księdza Biskupa oraz udzielenie sakramentu bierzmowania na trwałe wpisało się w pamięć wszystkich parafian.

Reklama

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem