Reklama

Jędrzychowice

Miłorząb na pamiątkę bierzmowania

Kl. Paweł Kurzawa
Edycja legnicka 42/2002

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jędrzychowicach, w dekanacie Zgorzelec w niedzielę 29 września br. przeżywała uroczystość bierzmowania. Na zaproszenie ks. kan. Ryszarda Wołowskiego do Jędrzychowic przybył bp Stefan Regmunt, aby przewodniczyć wspólnej modlitwie i udzielić sakramentu bierzmowania. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi przygotowywali się przez cały rok do tego wielkiego dla nich i dla całej wspólnoty parafialnej wydarzenia.
Bp Stefan Regmunt wraz z ks. dziekanem Janem Myckiem, w otoczeniu kapłanów z dekanatu Zgorzelec, przybył o godz. 16.00 do kościoła filialnego w Żarkach Średnich i po przywitaniu przez ks. kan. Ryszarda Wołowskiego - proboszcza parafii udał się do świątyni. Dostojny Gość zauważył zmiany, jakie dokonały się we wnętrzu świątyni od czasu jego ostatniej wizyty, która miała miejsce przed trzema laty w czasie wizytacji kanonicznej. Pogratulował wiernym parafii i jej duszpasterzowi zaangażowania i trudu, jaki włożyli w renowację starej, zabytkowej świątyni.
Po powitaniu rozpoczęła się uroczysta Msza św., którą koncelebrowali dziekan - ks. prał. Jan Mycek oraz ks. kan. Piotr Chorążyczewski. W czasie homilii bp Regmunt zwrócił się do bierzmowanych, zachęcając, aby nie bali się być świadkami Chrystusa. Przywołał postać niedawno zmarłego kard. Francoisa Xavier Nguyen van Thuan, który jako biskup był więziony i prześladowany przez władze komunistyczne w Wietnamie. Wytrwałość tego nieugiętego świadka Chrystusa stała się znakiem nie tylko dla Kościoła w Wietnamie, ale na całym świecie. Biskup Stefan zachęcał także młodzież do wytrwałej i ufnej modlitwy, wskazując na przykład Jana Pawła II.
Po homilii dostojny Gość namaścił 49 młodych chrześcijan Krzyżmem Świętym - znakiem Daru Ducha Pocieszyciela. Po skończonej Eucharystii bierzmowani wręczyli Księdzu Biskupowi kosz z 49 różami. Jak mówiła przedstawicielka młodzieży, róże te są symbolem ich młodości, którą chcą przeżyć godnie i odpowiedzialnie, aby pięknie rozkwitło w nich życie wiary. Na zakończenie ks. prał. Jan Mycek - dziekan dekanatu Zgorzelec podziękował Biskupowi za radość, jaką wniósł swoim przybyciem i posługą sakramentalną w życie całej rodziny parafialnej i dekanalnej. Ksiądz Dziekan zaznaczył, iż takie uroczystości są ważne dla wszystkich kapłanów pracujących na terenie dekanatu, gdyż mogą się oni budować owocami duchowymi w życiu poszczególnych parafii, zwłaszcza w takich chwilach, gdy modlitwie przewodniczy Biskup.
Na zakończenie uroczystości Biskup Stefan udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa, a po skończonej Mszy św. spotkał się jeszcze z bierzmowanymi. Gdy dostojny Gość wychodził ze świątyni, rozległ się dźwięk dzwonów, a przedstawiciele parafian na pamiątkę tego wydarzenia zasadzili przed świątynią prehistoryczne drzewo miłorząb. Dla mieszkańców Jędrzychowic, Żarskiej Wsi, Żarek nad Nysą oraz Żarek Średnich, miejscowości wchodzących w skład parafii, przybycie Księdza Biskupa oraz udzielenie sakramentu bierzmowania na trwałe wpisało się w pamięć wszystkich parafian.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem